Ένα δυνατό παιχνίδι έγινε σήμερα στο πλαστικό των Αμπελοκήπων μεταξύ του γηπεδούχου Αστέρα και του Ιωνικού, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν διστακτικά το παιχνίδι και με εξαίρεση ένα σουτ του Αμπαρά στο 10’ που πέρασε άουτ και ένα αντίστοιχο του Αντωνιάδη με την ίδια κατάληξη, έπρεπε να φτάσουμε στο 21΄για να δούμε αξιόλογη φάση. Συγκεκριμένα, στο 21΄οι γηπεδούχοι βγήκαν ωραία μπροστά και μετά από ένα γύρισμα από δεξιά ο Αγαπητός με ωραίο κοντρόλ και δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Κορωνά και άνοιξε το σκορ. Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με τον Μπαλόμπα που έπιασε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Καλτσίδης, με σουτ του Μανελίδη, του οποίου η προσπάθεια πέρασε λίγο άουτ και με ένα πλασέ του Κουτούση το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Καλτσίδης. Το πρώτο ημίχρονο  λοιπόν, τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν, αλλά να μη μπορούν και τους γηπεδούχους  να κρατούν το υπέρ τους σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίκτες του Ιωνικού, καθώς στην πρώτη επικίνδυνη στιγμή, ευτύχισαν να φέρουν το ματς στα ίσια με ωραίο σουτ του Αμπαρά μέσα από την περιοχή. Και ενώ όλοι περίμεναν τους γηπεδούχους να αντιδράσουν, ανακτώντας το προβάδισμα, οι ασπρόμαυροι του Ιωνικού κυριάρχησαν και στο 54΄ο Μανελίδης μετουσίωσε αυτή την κυριαρχία σε γκολ με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, βάζοντας τις βάσεις της ανατροπής και γράφοντας το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έμειναν εκεί και τρία λεπτά αργότερα, πάλι ο Μανελίδης βρέθηκε τετ-α-τετ, αλλά αστόχησε για λίγο, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στη συνέχεια με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Κουτούσης βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στο 64΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα (66’), το σουτ του Αμπαρά πέρασε μόλις άουτ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καλτσίδης δεν εκτέλεσε σωστά το ελεύθερο βολέ, με αποτέλεσμα η μπάλα να μην απομακρυνθεί, να φτάσει στον Αμπαρά, αυτός να σουτάρει και μετά στην ασθενή απόκρουση του Καλτσίδη, ο Κουτούσης  να κάνει εύκολα το 1-3 μέσα από τη μικρή περιοχή στο 66΄. Και ενώ οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να μένουν από δυνάμεις, ο Μανελίδης στο 77΄βρέθηκε και πάλι τετ-α-τετ, με το ψηλοκρεμαστό που επιχείρησε να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων. Λίγο πριν συμπληρωθούν 85 λεπτά στο παιχνίδι, μια παρακινδυνευμένη έξοδος του Καλτσίδη άφησε την εστία του Αστέρα κενή, με αποτέλεσμα ο επερχόμενος Κουσιώρας να πετύχει ένα εύκολο γκολ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και να γράψει το 1-4 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα. Τελευταία αξιοσημείωτη φάση ήταν ένα σουτ του Ελληνίδη από μακριά, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Καλτσίδης.

Αστέρας Αμπελοκήπων (Ε. Ιωαννίδης): Καλτσίδης, Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Χηνιτίδης, Παυλίδης, Ακριτίδης (72΄Ντέμκας), Νικολαίδης (51΄Ducia), Metodien, Σάκογλου, Αγαπητός, Λαζαρίδης (75΄Κοντουσιάδης)

Ιωνικός (Α. Θεοδωρίδης): Κορώνας, Αγγελής, Γαιτανίδης, Μπαλόμπας, Τσιρώνας, Αντωνιάδης, Κουτούσης (83΄Τσομπάνογλου), Αμπαράς (86΄Καλτσίδης), Μανελίδης, Ελληνίδης, Κουσιώρας

Διαιτησία: Μπάτζιος (Φράγιος – Πάνου)