Με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και μιας σπουδαίας σημασίας νίκη αποχώρησε από το γήπεδο της Σίνδου ο σύλλογος του Ελευθεριακού, ο οποίος επικράτησε με 1-0 της πρωτοπόρου Ομόνοιας για τη 18η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α’ κατηγορίας. Με αυτή τους την επιτυχία οι φιλοξενούμενοι διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για μια θέση στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν τη βαθμολογική τους διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώθηκε μόλις στο 2’ με το σουτ του Χαιρόπουλου να μπλοκάρεται εντυπωσιακά από τον Νιάνιο. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες των δύο ομάδων δεν δημιούργησαν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία για γκολ, πλην, του σουτ που επιχείρησε ο Ασλανίδης στο 36’, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που απέκρουσε.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, καθώς ο ρυθμός ανέβηκε και εκτός του γκολ, δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Πιο συγκεκριμένα, στο 49’ ο Ταταρίδης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αρουτίδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα, φάση καρμπόν με τον ίδιο πρωταγωνιστή και τη μπάλα ξανά άουτ. Στο 58’ ο ορεξάτος και δραστήριος Αρουτίδης εκμεταλλεύτηκε μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως η κατάληξη ήταν και πάλι ίδια, δηλαδή άουτ. Στο 59’ ο Δημητριάδης μετά από σέντρα εξ αριστερών και με ωραίο πλασέ, νίκησε τον Νιάνιο επιτυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της συνάντησης, 0-1. Στο 63’ ο Χαιρόπουλος απείλησε την εστία της Ομόνοιας όμως ο Νιάνιος προτάσσοντας το αριστερό του χέρι κατάφερε να αποκρούσει. Στο 81’ οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση, ενώ στο 89’ ο Ταταρίδης φάτσα με την εστία από το ύψος του πέναλτι, σούταρε άουτ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής σφύριξε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με τον Γραικό να αντιδρά άσχημα και να σπρώχνει τον ρέφερι ο οποίος του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Τελικά με το φάουλ δεν κέρδισαν κάτι το ουσιαστικό οι παίκτες του Νίκου Σακελλαρίδη και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.

Ομόνοια Σίνδου (Ν. Σακελλαρίδης): Νιάνιος, Τσιάλαμας, Καρανικόλας, Παναγιώτη Επ., Κασιτερίδης, Παναγιώτη Αλ., Σοιλεμεζίδης, Τυροβούζης, Νασούφι, Ταταρίδης, Καστανιώτης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Αραμπατζούδης, Αρουτίδης και Παναγιώτη Αν.

Ελευθεριακός (Χ. Ζίφκας): Καρσίκης, Μαρμαράς-Μπουλουκάνα, Μηνάογλου, Ψαρρόπουλος, Δελιτζάκης, Σταφυλλίδης, Δημητριάδης, Καιμακαμίδης, Χαιρόπουλος, Tusha, Ασλανίδης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Βερνής, Γραικός και Roko

Διαιτησία: Βουρνέλης (Συμεωνίδης - Στάγκος)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα (αλλάξτε ανάλυση σε 1080p για καλύτερη ποιότητα εικόνας)

Περιγραφή: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Κάμερα: Μίλτος Σφουγγαρέλης

Μοντάζ / Παραγωγή: Hideout Productions