Την πρώτη του και μάλιστα ιδιαιτέρως σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Α' κατηγορίας ο Ιωνικός, κερδίζοντας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με σκορ 2-3 την Αστραπή Δενδροποτάμου στο γήπεδο της Μενεμένης. Το νεανικό συγκρότημα του Αλέκου Θεοδωρίδη που την περασμένη αγωνιστική γνώρισε βαριά ήττα από τον Αίαντα Ευόσμου, εντούτοις σήμερα ανταπεξήλθε περίφημα απέναντι στη σαφώς πιο έμπειρη ομάδα του Νίκου Μαχαιρίδη και έφτασε στην επικράτηση.

Το ματς βέβαια παρά την έκταση που πήρε το σκορ άργησε να... “ζεσταθεί”, αφού ναι μεν οι φιλοξενούμενοι είχαν μια υπεροχή, αλλά η καλά στημένη άμυνα των γηπεδούχων δεν τους άφηνε περιθώρια για περισσότερα πράγματα. Ενδεικτικό μάλιστα της κατάστασης ότι η πρώτη φάση ήρθε στο 28' με τον Ελληνίδη να πιάνει το σουτ, αλλά ο Σεϊφεδίνογλου να μπλοκάρει σταθερά. Δύο λεπτά αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο γκολκίπερ της Αστραπής έκανε ένα πολύ δυνατό βολέ, τη μπάλα παρέλαβε ο Σαγκούρης και από θέση πλάγια αριστερά πέτυχε ίσως ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουν μπει σε ερασιτεχνικό ή και επαγγελματικό αγώνα, 1-0. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ναζλίδης έφερε στα ίσια το ματς όταν στο 35' με καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα αρχικά στη ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού και στη συνέχεια στα πλαϊνά δίχτυα της αριστερής πλευράς της εστίας αφήνοντας στήλη άλατος τον Σειφεδίνογλου που δεν κατάφερε να αντιδράσει. Σαν να μην έφτανε αυτό για το σύλλογο του Δενδροποτάμου, οι “ασπρόμαυροι” ξανά με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, αυτή τη φορά με κοντινό σουτ ύστερα από ωραία παράλληλη σέντρα του Γαϊτανίδη πέτυχαν την ολική ανατροπή, 1-2. Ο Σαγκούρης δοκίμασε να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η κατάληξη του σουτ ήταν άουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Προς το τέλος του πρώτου μέρος (42') ο Χρήστου εκτέλεσε φάουλ από θέση πλάγια αριστερά βγάζοντας μια “γλυκιά” σέντρα, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα μπροστά και έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελληνίδη στο 65', που βρήκε, ωστόσο σε ετοιμότητα τον Ερκάν Σεϊφεδίνογλου που έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ. Στο 70' ο Παρασκευάς Δημητρίου έπιασε ένα φοβερής ισχύος σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 82' ο Shtepia εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια των παικτών του Ιωνικού που απέτυχαν να απομακρύνουν τη μπάλα και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 84' ο Μουκατατζής επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά το τόπι έφυγε σύρριζα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα (90'), ο Αντωνιάδης είδε εκτός εστίας τον πορτιέρο των “κιτρινόμαυρων”, όμως το σουτ έφυγε λίγο άουτ. Εκεί που όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση του συλλόγου από την Ιωνία, ο Κουσιώρας έβγαλε μια εξαιρετική παράλληλη σέντρα εκ δεξιών και ο Τσομπάνογλου δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στέλνοντας με κοντινό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3.

Αστραπή Δενδροποτάμου (Ν. Μαχαιρίδης): Σεϊφεδίνογλου, Τσαμουζάκης, Καρόνιας Μ., Δημητρίου Π., Βασιλείου, Χρήστου, Κουταλίδης, Shtepia, Δημητρίου Ε., Σαγκούρης, Χουσεΐνογλου.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Μουκατατζής, Ιωαννίδης και Καρόνιας Γ.

Ιωνικός (Α. Θεοδωρίδης): Κορώνας Χ., Torra, Γαιτανίδης, Χατζηαντωνίου, Πασπαλάς, Κουσιώρας, Ελληνίδης, Ναζλίδης, Αγγελής, Σιδηρόπουλος, Αντωνιάδης.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Τσομπάνογλου, Αλευράς και Δαλκίδης.

Διαιτησία: Χανίδης (Βελούδης - Οκονιάτσης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.