Το απόλυτο των επιτυχιών διατήρησε στην έδρα του ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου κερδίζοντας αυτή τη φορά και τον Αξιό Ανατολικού με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Α' κατηγορίας.

Το παιχνίδι αν και είχε γρήγορο ρυθμό άργησε να “γεννήσει” ευκαιρίες, καθώς η πρώτη εξ αυτών εμφανίστηκε λίγα δευτερόλεπτα μετά την ολοκλήρωση του 17ου λεπτού, όταν ο Βράκας εκτέλεσε κόρνερ εκ δεξιών, ο Γκόλτσης έκανε το πλασέ, όμως πάνω στη γραμμή ο Αρβανίτης έδιωξε τη μπάλα. Από τη συγκεκριμένη ενέργεια του μαχητικού αμυντικού των γηπεδούχων, ξεκίνησε το πρώτο γκολ της συνάντησης, το οποίο επετεύχθη αμέσως μετά. Ο Λαφτσίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κωνσταντινίδης έγινε κάτοχος της μπάλας, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, πλάσαρε, ο Τερζής απόκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Bardhushi από κοντά άνοιξε το σκορ, 1-0. Στο 32' ο Μανώλης Λαφτσίδης πραγματοποίησε μια επίδειξη των εξαιρετικών ικανοτήτων του ως στράικερ πετυχαίνοντας ένα τέρμα το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους που υποστήριξαν πως έπρεπε να τηρηθεί το fair play. Στη συγκεκριμένη φάση, ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αφού πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, τρίπλαρε έξοχα τον αμυντικό που πήγε να τον μαρκάρει, το ίδιο έπραξε με τον γκολκίπερ και προ κενής εστίας σημείωσε το 2-0. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου στο 39', με τον Τσιφλιτζή να σεντράρει εξ αριστερών, τον πορτιέρο του ΑΟΚ να υποπίπτει σε λάθος και τη μπάλα να περνάει σε κόρνερ.

Με το καλημέρα στην επανάληψη (49'), η ομάδα από τον Άγιο Αθανάσιο “χτύπησε” για τρίτη φορά με τον Bardhushi να ανεβάζει με το δεύτερο προσωπικό του γκολ το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 53' ο Κωνσταντινίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, ο Τερζής απέκρουσε σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα. Ακολούθησαν δύο ευκαιρίες για το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουγιουκλή, η πρώτη στο 58' (λάθος του Χατζόπουλου, με τους συμπαίκτες του να σώζουν την εστία διώχνοντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή) και η δεύτερη στο 61' (σουτ του Kopaci εκτός περιοχής, ωραία επέμβαση του πορτιέρο των Καβακλιωτών). Ότι κυνηγούσε τα τελευταία λεπτά, το πέτυχε τελικά ο Αξιός, καθώς στο 66' ο Kopaci σέντραρε και από κοντά ο Βράκας μείωσε σε 3-1. Λίγο αργότερα (70') ο Τσιφλιτζής απείλησε την εστία του ΑΟΚ, ωστόσο ο γκολκίπερ μπλόκαρε. Δευτερόλεπτα μετά ο Λαφτσίδης έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού έκλεψε τη μπάλα, βγήκε ολομόναχος απέναντι στον Τερζή, όμως ο τελευταίος με το πόδι δεν τον άφησε να σκοράρει. Το ματς απέκτησε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο φινάλε, καθώς ο Αβραάμ ανέτρεψε τον Kupi στα όρια της περιοχής, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Βράκας ευστόχησε από τα 11 βήματα γράφοντας το 3-2. Στη συνέχεια ο κ. Αγγελάκης κράτησε σχεδόν έξι λεπτά καθυστερήσεων, όμως τελικά το σκορ δεν άλλαξε.

ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου (Κορμαρής): Χατζόπουλος, Αρβανίτης, Μιμηκόπουλος Θ., (75' Μιμηκόπουλος Γ.), Tafa, Αβραάμ, Βέλλιος, Λαφτσίδης (72' Μπούκας), Χατζημιχαήλ, Bardhushi, Πεταλάς, Κωνσταντινίδης (86' Τάχατος)

Αξιός Ανατολικού (Μπουγιουκλής): Τερζής, Δελητζάκης, Βέρρος, Γκόλτσης, Κεχαγιάς (63' Σαχίνης), Τανούρκας, Βράκας, Τσιφλιτζής, Kupi, Kopaci, Qose (52' Kopaci Alek.)

Διαιτησία: Αγγελάκης (Μερκενίδης - Αϊναλής)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.