Με εντυπωσιακό τρόπο επικράτησε η ΑΕ Φαλήρου του ΠΑΟ Διοικητηρίου στο πλαστικό της Τριανδρίας, με το τελικό σκορ να γράφει 7-2.

Οι γηπεδούχοι ανοίξανε το σκορ μόλις στο 9’, με ψηλοκρεμαστό σουτ του Δημήτρη Ταξίδη από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής. Βέβαια, πρέπει να σημειωθεί ότι κατά την εξέλιξη της φάσης, ο βοηθός κ. Συμεωνίδης σήκωσε την σημαία του υποδεικνύοντας οφσάιντ, με τον διαιτητή κ. Σαουλίδη όμως να παίρνει τη φάση πάνω του και να κατακυρώνει το γκολ. Όπως ήταν φυσικό, κάτι τέτοιο ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τον πάγκο του ΠΑΟΔ, με το παιχνίδι να διακόπτεται προσωρινά για λίγα λεπτά. Παρά την ψυχρολουσία, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα (14’), όταν στο σουτ του Πατσαχάκη εντός περιοχής και από τα αριστερά, ο Δασκαλάρας παρεμβλήθηκε στην πορεία της μπάλας, στέλνοντας την στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Οι Φαληριώτες δεν μάσησαν από την γρήγορη ισοφάριση και στο 17’ πήραν ξανά κεφάλι, με τον Ταξίδη να διπλασιάζει τόσο τα προσωπικά, όσο και τα ομαδικά τέρματα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι παίκτες του Διοικητηρίου προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 29’, με το σουτ του Κράλλη να περνάει λίγο πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Αναστασιάδη. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 43’, ο Τάμπας έπαιξε στον Σαραφιανό, ο τελευταίος επιχείρησε τη σέντρα και ο Φαρμάκης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό με τη νέα του ομάδα.

Στην επανάληψη το σύνολο του κ. Γιαννουλόπουλου έδειξε νωρίς νωρίς τα δόντια του, φτάνοντας στο 4-1 στο 48΄. Ο Αναστασιάδης βρήκε τον Ταξίδη, εκείνος κατέβασε ωραία, έκανε χώρο από τον αντίπαλό του, σέντραρε και ο Τάμπας από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την εστία του Ανθιμίδη. Στο 51’ και πάλι μετά από ασίστ του Ταξίδη, ο Φαρμάκης με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα, για το 5-1. Έπρεπε να φτάσουμε στο 55’ για να δούμε κάποια αντίδραση από τους παίκτες του κ. Φλώρου, οι οποίοι κατάφεραν σε εκείνο το σημείο να μειώσουν σε 5-2. Πιο συγκεκριμένα, σε γρήγορη κόντρα επίθεση, ο Μπλάντος έγινε τελικός αποδέκτης και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής χρίστηκε σκόρερ. Ο σκόρερ του τέταρτου τέρματος (Τάμπας), έβγαλε στο 76’ με όμορφη κάθετη πάσα τον Φαρμάκη σε θέση τετ-α-τετ, με τον έμπειρο στράικερ να μη λαθεύει και να φτάνει στο χατ-τρικ.  Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 84’, όταν Ζωγλοπίτης, Τάμπας και Φαρμάκης συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να κλείνει τη βραδιά με καρέ (4 γκολ) για το τελικό 7-2.

Σε γενικές γραμμές: Η αλήθεια είναι πως υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο συλλόγων. Το Φάληρο κέρδισε σε ρυθμούς ρελαντί, κάνοντας το σκοράρισμα να μοιάζει σαν σε προπόνηση. Επίσης, τα τέρματα που δέχτηκε οφείλονται καθαρά στη χαλαρότητα των παικτών του, οι οποίοι ήξεραν ότι μπορούσαν να ελέγξουν το ματς ανά πάσα ώρα και στιγμή.

MVP Of The Match: Γενικά Τάμπας, Φαρμάκης και Ταξίδης πετούσαν φωτιές, αλλά ο τίτλος του MVP πάει στον Αλέξανδρο Φαρμάκη για το καρέ που σημείωσε. Η μπάλα δεν έκανε μέχρι στιγμής το χατίρι στο εννιάρι του Φαλήρου, ο οποίος όμως σήμερα ξεμπούκωσε για τα καλά, παίρνοντας σίγουρα και ψυχολογία για τη συνέχεια. Σημασία έχει και ο τρόπος που σημείωσε τα τέρματα, καθώς έδειξε ένα καλό δείγμα από  τις ικανότητές του.

ΑΕ Φαλήρου (Τ. Γιαννουλόπουλος): Αναστασιάδης, Σαραφιανός, Κωνσταντάρας, Ράκας, Δασκαλάρας, Κυπριανού, Τάμπας, Πεχλιβανίδης, Φαρμάκης, Ταξίδης, Φιλιππίδης

Αγωνίστηκαν επίσης οι Ζωγλοπίτης, Χατσιόπουλος και Γκιζδιμίδης

ΠΑΟ Διοικητηρίου (Δ. Φλώρος): Ανθιμίδης, Μιχαηλίδης, Σάλλος, Καλλέας, Ψωμάς, Μώκος, Μπλάντος, Χαλκόπουλος, Κράλλης, Πατσαχάκης, Κούτουλας