Νικητής στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής βγήκε ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Α.Ε Φαλήρου, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο παρά τις κακές καιρικές συνθήκες και συγκεκριμένα την καταρρακτώδη βροχή.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με ένα δυνατό σουτ του Παπάζογλου στο 5’ που πέρασε άουτ και τους γηπεδούχους να απαντούν με μια παράλληλη σέντρα του Σαραφιανού, με τον Φαρμάκη να μην βρίσκει την μπάλα, ώστε να την στείλει στα δίχτυα. Η επόμενη αξιόλογη φάση έμελλε να είναι και κρίσιμη καθώς ο Χατζηαλεξιάδης στο 12’  βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Φαλήρου, πλάσαρε τον Αναστασιάδη, αυτός απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο παίκτης των φιλοξενουμένων άνοιξε το σκορ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για περίπτωση οφσάιντ. Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν και να διεκδικήσουν την ισοφάριση, ο Παπαποστόλου με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από τα  40-45 μέτρα, κρέμασε τον Αναστασιάδη πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο τέρμα, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του στο 15’. Οι παίκτες του Φαλήρου προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Φαρμάκης στο 32’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ταξίδη στο 40’, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Μαμάης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν καταιγισμό φάσεων από πλευράς Ποσειδώνα, όμως καμία από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα. Συγκεκριμένα, τα τετ α τετ των Παπαποστόλου και Τουνουσίδη στο 50’ και στο 59’ αποκρούστηκαν από τον Αναστασιάδη, ενώ το πλασέ του Παπαποστόλου στο 60’ πέρασε άουτ. Ο ίδιος παίκτης, στο ίδιο λεπτό έχασε νέο τετ-α-τετ, ενώ η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ένα ωραίο σουτ του Ταξίδη που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 65’. Οι φιλοξενούμενοι φλέρταραν με το 0-3 και στο 70’, όμως το τετ-α-τετ του Χατζηαλεξιάδη σταμάτησε πάνω στον Αναστασιάδη. Κάπου εκεί ήταν δεδομένο ότι θα μιλήσει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ότι η μπάλα τιμωρεί και πράγματι έτσι έγινε. Μπορεί ο Δασκαλάρας να μην μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση στο 75’, το έκανε όμως ο Φαρμάκης στο 89’ μετά από αναταραχή στην περιοχή των φιλοξενουμένων, με πλασέ μέσα απ’ την μικρή περιοχή. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε «ροντέο» με τους ποδοσφαιριστές να πηγαίνουν πάνω κάτω στα εναπομείναντα λεπτά, οι μεν ψάχνοντας την ισοφάριση, οι δε κρατώντας το υπέρ τους σκορ. Σε μια τέτοια φάση στο 92’, το Φάληρο κέρδισε φάουλ, ο γκολκίπερ Αναστασιάδης προωθήθηκε αφήνοντας κενή την εστία του και έτσι, ο Βιόπουλος στην αντεπίθεση, σχεδόν από το κέντρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην νίκη του Ποσειδώνα.

Α.Ε Φαλήρου (Ταξιάρχης Γιαννουλόπουλος): Αναστασιάδης, Σαραφιανός (80’ Τσιόγκας), Βοεβόδας, Ράκας, Δασκαλάρας, Κυπριανού, Φιλιππίδης, Ματσκανίδης (53’ Τάμπας), Ταξίδης, Μπλιθικιώτης (68’ Καρασιώνας), Φαρμάκης

Ποσειδώνας Καλαμαριάς (Φώτης Μαζουλουξής): Μαμάης, Μαζουλουκτσής, Βιόπουλος, Κοκολαντωνάκης, Παπάζογλου, Τουνουσίδης, Μπούλμπαρης (93’ Τσομπανίδης), Ζολώτας, Παπαποστόλου (88’ Κόσιρας), Κεφαλάς, Χατζηαλεξιάδης (71’ Γκοτζαμάνης)

Διαιτησία: Λυμπούδης  (Παπαδόπουλος -  Νικολαΐδης)