Η ΑΕ Φαλήρου ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τα μεγάλα σαλόνια της Α1 ερασιτεχνικής κατηγορίας, επικρατώντας με 5-2 του Ατρόμητου Πλαγιαρίου στη διαδικασία της παράτασης (κανονική διάρκεια 2-2).

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και αφού είδαν το σουτ του Φιλιππίδη στο 1’ να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Τρεβλό, ανοίξανε το σκορ ένα λεπτό αργότερα (2’). Ο Μπλιθικιώτης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κυπριανού πηδώντας ψηλότερα απ’ όλους σκόραρε για το 1-0. Η πρώτη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 3’, όταν μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Φαλήρου η μπάλα κόντραρε και πήρε τροχιά προς την εστία, με τον Αναστασιάδη όμως να μην αιφνιδιάζεται και να διώχνει εντυπωσιακά. Οι «πορτοκαλί» απείλησαν στο 11’ με το εκτός περιοχής σουτ από τον Κυπριανού να φεύγει εκτός. Ο Ατρόμητος έφτασε στην ισοφάριση στο 14’, όταν σε κακή απομάκρυνση του Κωνσταντάρα προς τα πλάγια, ο επερχόμενος Τζέλο έγινε αποδέκτης και δεν δυσκολεύτηκε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Με το γκολ να τους δίνει ψυχολογία, οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Τσορακλίδη επέμειναν και αφού είδαν την κεφαλιά του Τσάκαλου στο 16’ να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, μπήκαν σε θέση οδηγού στο 30’. Μετά από σέντρα εκ δεξιών, ο Τσάκαλος έπιασε το σουτ, το τόπι αφού έσκασε έφτασε συστημένο στο κεφάλι του Τζέλο, ο οποίος το προώθησε στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα, 1-2. Οι επόμενες δυο φάσεις (και τελευταίες του ημιχρόνου) άνηκαν στους Φαληριώτες με τα σουτ των Γκιζδιμίδη (33’) και Φιλιππίδη (40’) να περνάνε άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Αναστασιάδη να βγάζει το σουτ του Μαραμπαΐδη Ρομέο στο 50’. Στο 52’ ο Τρεβλός μπλόκαρε την προσπάθεια του Φιλιππίδη, ενώ στο 61’ ήταν η σειρά του ομόλογού του να πράξει το ίδιο (με δεύτερη προσπάθεια) στο σουτ του Σαλέπη. Το σύνολο του Ταξιάρχη Γιαννουλόπουλου πέτυχε το 2-2 στο 73’, όταν μετά από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια ο Φιλιππίδης σέντραρε και ο Ταξίδης στην κίνηση έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας. Το Φάληρο έχασε άλλες τρεις ευκαιρίες μέχρι τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου με τους Κυπριανού (77’ κεφαλιά άουτ), Φιλιππίδη (80’ σουτ στο οριζόντιο δοκάρι) και Φαρμάκη (83’ σουτ άουτ).

Με το 2-2 να παραμένει, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία της παράτασης, με την πρώτη καλή στιγμή σε αυτή να είναι το σουτ-άουτ στο 98’ από τον Μελικίδη για λογαριασμό Ατρόμητου. Στη συνέχεια οι Φαληριώτες βγάλανε όλη τους τη θέληση, κατέθεσαν την ψυχή τους στο γήπεδο και κρατώντας όχι το μαχαίρι, αλλά το machete στα δόντια, κατάφεραν να σκοράρουν τρία τέρματα σκουπίζοντας στην κυριολεξία τον αντίπαλό τους από τον αγωνιστικό χώρο. Την αρχή έκανε ο Φιλιππίδης στο 106’, όταν αφού διέσχισε το μισό γήπεδο, σούταρε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, πετυχαίνοντας ένα γκολ για μάγκες, 3-2. Η συνέχεια άνηκε στους συνήθεις ύποπτους όσον αφορά το σκοράρισμα. Στο 108’ ο Φαρμάκης δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το δώρο της άμυνας (4-2), ενώ στο 113’ ο Ταξίδης με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ολοκλήρωσε το έργο για το τελικό 5-2.

Σε γενικές γραμμές: Τα τρία παιχνίδια που έδωσε (μαζί με το σημερινό) η ΑΕ Φαλήρου είναι από τα καλύτερα που έχουνε γίνει ποτέ σε διαδικασία play-off. Ο Ατρόμητος Πλαγιαρίου έδειξε στοιχεία καλοδουλεμένης ομάδας, κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί στο σκορ, αλλά ο αντίπαλός του ήταν καλύτερος στα σημεία που χρειαζόταν.

MVP Of The Match: Μπορεί οι Ταξίδης-Φαρμάκης να κάνανε τη δουλειά τους σήμερα, μπορεί ο Κυπριανού να κατάπιε αμέτρητα χιλιόμετρα δίνοντας άπειρες μονομαχίες, αλλά ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Βαγγέλης Φιλιππίδης. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός όργωσε στην κυριολεξία το γήπεδο, ενώ υπήρξε συνεχής κίνδυνος για την άμυνα του Πλαγιαρίου, τόσο με τις σέντρες, όσο και με τα σουτ που δοκίμαζε. Η επιβράβευση της προσπάθειάς του ήρθε με το παλικαρίσιο γκολ που σημείωσε, το οποίο παίρνει διπλή αξία, καθώς άνοιξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη που οδήγησε το Φάληρο στην άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία του.

ΑΕ Φαλήρου (Τ. Γιαννουλόπουλος): Αναστασιάδης, Τάμπας, Κωνσταντάρας (46’ Βοεβόδας), Καραγκούνης, Γκιζδιμίδης, Κυπριανού, Φιλιππίδης, Τοσκάι (100’ Ματσκανίδης), Ταξίδης (116’ Δασκαλάρας), Μπλιθικιώτης, Φαρμάκης

Ατρόμητος Πλαγιαρίου (Γ. Τσορακλίδης): Τρεβλός, Καλτσάς, Μπίκος, Μέμτσας, Καράμπελας, Σαλέπης, Μαραμπαΐδης Ρ., Μιρζάεφ, Μελικίδης, Τσάκαλος, Τζέλο (59’ Μαραμπαΐδης Ρ.)