Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα του δευτέρου ομίλου της Α' κατηγορίας ο ΠΑΟ Διοικητηρίου, καθώς επικράτησε με σκορ 1-2 στο γήπεδο του Φιλύρου απέναντι στην τοπική αθλητική ένωση. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έπαιξαν πιο συντηρητικά και να έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν -κατά διαστήματα- μεγάλα ποσοστά κατοχής, ωστόσο ήταν πιο ουσιαστικοί και προσεκτικοί στην άμυνα τους, κερδίζοντας κατ' αυτό τον τρόπο τους τρεις βαθμούς.

Μόλις στο 3' η πρώτη καλή στιγμή όταν ο δραστήριος Τιμπλαλέξης ξέφυγε των αντιπάλων του από τα αριστερά και από πλάγια θέση έκανε το σουτ, όμως ο πορτιέρο με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Μετά από περίπου έξι λεπτά, το Φίλυρο αντέδρασε και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παπουλίδη που πραγματοποίησε ωραίο σουτ, αλλά εξίσου καλή και θεαματική ήταν η επέμβαση του Ανθιμίδη που έδιωξε σε κόρνερ. Το σκορ άνοιξε στο 13' ο Τιμπλαλέξης, ο οποίος αφού είχε “προειδοποιήσει” δέκα λεπτά νωρίτερα, τώρα τα κατάφερε και κερδίζοντας τη μονομαχία με τον Γούσιο πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Κουτουνίδη στη δεξιά του γωνία κάνοντας το 0-1. Λίγο έλειψε στο 24' το όμορφο ένα-δύο Γεωργιάδη και Τιμπλαλέξη να στεφθεί με απόλυτη επιτυχία, ωστόσο ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο αρχηγός του Φιλύρου προσπάθησε να βρει δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κοντά στα μέσα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 70', οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν για το υπόλοιπο της συνάντησης με δέκα ποδοσφαιριστές μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Κόσμογλου -είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο- αφού κατά την κρίση του ρέφερι όντας πεσμένος διέκοψε με το χέρι την πορεία της μπάλας. Το παιχνίδι από πλευράς θεάματος ξαναζεστάθηκε στο 78' με το σουτ του Μώκου να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουτουνίδη, ενώ το ίδιο -από την ανάποδη- έγινε στο 81' αφού και το σουτ του Κουτουνίδη αποτέλεσε εύκολη λεία για τον Ανθιμίδη. Δύο λεπτά μετά ο Κουκούτσης απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΔ σταθερός στην απόδοση του έδιωξε σε κόρνερ. Στο 84' οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με σκόρερ τον Σαββίδη που εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Κουτουνίδη -δεν είχε άλλη επιλογή αφού ο παίκτης των “πρασίνων” ήταν μόνος του- και πέφτοντας στο έδαφος πραγματοποίησε το ψηλοκρεμαστό πλάσε που κατέληξε στο βάθος της εστίας γράφοντας το 0-2. Τέλος, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο αρχηγός του ΠΑΟΔ ανέτρεψε τον έτερο αρχηγό, Κουκούτση και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο κάπτεν των γηπεδούχων σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΑΕ Φιλύρου (Ν. Καρκαλέτσης): Κουτουνίδης Π., Σαρογλάκης, Τσαλίκης, Γούσιος, Παυλίδης (74' Κιλιγκαρίδης), Καρίκας, Παπαγιαννόπουλος, Τόπτσης, Ταφάκης, Κουκούτσης, Παπουλίδης (57' Κουτουνίδης Π.), ενω αγωνίστηκε και ο Κόσμογλου

ΠΑΟ Διοικητηρίου (Δ. Φλώρος): Ανθιμίδης, Κούτουλας, Χαλκόπουλος, Γερομανώλης, Σταματίου, Τόπτσι, Μουμτζής, Καραμανλής (29' Μώκος), Τιμπλαλέξης, Μπικιάρης, Γεωργιάδης (77' Σαββίδης), ενώ αγωνίστηκε και ο Καλλέας

Διαιτησία: Χατζηπάντσιος (Ξενιτόπουλος-Χατζηβασιλείου)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.