Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκαν ΑΕ Φιλύρου και Μελιτέας για την 25η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας (2ος όμιλος).

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 10’, με τον Στασινόπουλο να κάνει το σουτ και τον Κουτουνίδη Π.Η. να απομακρύνει σε κόρνερ. Η απάντηση από πλευράς Φιλυριωτών ήρθε στο 12’ και ήταν γκολ. Ο Κασιξίδης έπαιξε για τον Χούτα, εκείνος κρέμασε τον Πεϊμανίδη και τελικά το τόπι έφτασε στον Παπααγιαννόπουλο που δεν δυσκολεύτηκε προ κενής εστίας ν γράψει το 1-0. Στο 24’ ο Στασινόπουλος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 36’ ο Ζάντζας έπιασε ένα καλοτραβηγμένο σουτ, όμως είχε την ίδια κατάληξη με το προηγούμενο. Το τελευταίο αξιόλογο στιγμιότυπο του ημιχρόνου διαδραματίστηκε στο 46’, όταν ο Παπαγιαννόπουλος πήγε να εκμεταλλευτεί λάθος της άμυνας, αλλά σημάδεψε εκτός τέρματος.

Σχεδόν με το ξεκίνημα της επανάληψης (49’) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων, αφού μετά από μεγάλη πάσα, ο Παπαγιαννόπουλος έγινε αποδέκτης, πέρασε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο πορτιέρο βρίσκοντας τον Κουκούτση και ο αρχηγός από πολύ κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Γιώργος Σκαρτάδος βλέποντας το σύνολό του να χάνει σημαντικά έδαφος πέρασε στον αγώνα τον Βακόλα στο 54’ και εκείνος τον αντάμειψε ένα λεπτό αργότερα, καθώς μετά από κόρνερ του Στασινόπουλου στο δεύτερο δοκάρι, ο νεαρός ποδοσφαιριστής σκόραρε στην πρώτη του επαφή για το 2-1. Οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν με ότι είχαν κυνηγώντας την ισοφάριση δημιουργώντας τρεις απανωτές ευκαιρίες. Στο 58’ ο κινητικότατος σήμερα Στασινόπουλος βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, στο 61’ ο Γούσιος απομάκρυνε προ της γραμμής την κεφαλιά του Κωνσταντίνου και στο 67’ ο Βακόλας έστειλε την στρογγυλή θεά μόλις δίπλα από την αριστερή κάθετη δοκό του Κουτουνίδη Π.Η. Ότι λοιπόν δεν έγινε προηγουμένως, το έπραξε στο 69’ ο συνήθης ύποπτος, Ζάντζας. Μετά από οργανωμένη επίθεση και τη βοήθεια της τύχης στις κόντρες, το εννιάρι του Μελιτέα εκτέλεση τον αντίπαλο πορτιέρο τινάζοντας το πλεχτό, 2-2. Στην ύστατη αξιοσημείωτη φάση (86’) ο Στασινόπουλος -ο οποίος προσπάθησε πολύ- είδε την εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε αρχικά να αποκρούεται από τον keeper του Φιλύρου και στη συνέχεια να απομακρύνεται από τους αμυνόμενους.

ΑΕ Φιλύρου (Χ. Μεζαρλής): Κουτουνίδης Π.Η., Τοπτσής (84’ Θεολόγης), Καλαμπάκας, Παυλίδης, Γούσιος, Κοσμόγλου, Κασιξίδης, Καρίκας Σ. (62’ λ.τ. Κουτουνίδης Π.Μ.), Παπαγιαννόπουλος, Κουκούτσης, Χούτας

Μελιτέας (Γ. Σκαρτάδος): Πεϊμανίδης, Δαμιανίδης, Χαρμάνας (54’ Βακόλας), Κωνσταντίνου, Τανάσκος, Χαραλαμπίδης, Δροσαλάκης, Παπουτσής (78’ Σαγματόπουλος), Ζάντζας, Βασιλείου (82’ Γιαμπολδάκης), Στασινόπουλος

Διαιτησία: Τζίκας (Καμένης – Κουτζημπασόπουλος)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς

*. Το παιχνίδι είναι μια προσφορά από το κρεοπωλείο Τσαχουρίδης Κωνσταντίνος στο εμπορικό κέντρο Φιλύρου με τηλέφωνο 2310 677065 και του Οβελιστηρίου «ο Μίμης», πλατεία Ελευθερίας 9 Φίλυρο με τηλέφωνο 2310678540

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.