Με τον καιρό να κάνει το χατίρι στους περίπου διακόσιους φιλάθλους που βρέθηκαν το μεσημεράκι της Κυριακής στο γήπεδο της Επανομής και να δημιουργούνται ιδανικές συνθήκες για να παιχτεί ποδόσφαιρο, η τοπική Αναγέννηση το εκμεταλλεύτηκε και συνεπικουρούμενη από την αξιόμαχη ΑΕ Κρήνης, χάρισε στους παρευρισκόμενους ένα όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο δεύτερο λεπτό της συνάντησης, η Αναγέννηση είχε δοκάρι ύστερα από σουτ που επιχειρήθηκε από μακρινή απόσταση απ’ τον Πρώιο. Στην επόμενη φάση και ενώ όλα έδειχναν ότι η Επανομή θα έχει ένα εύκολο απόγευμα, ο Μάκογλου ελίχθηκε ωραία έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και με ένα πολύ όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του ανήμπορου -αν και προσπάθησε να αντιδράσει- Τσιαξερλή κάνοντας το 0-1 στο 4’. Ακόλουθα, η γηπεδούχος ομάδα είχε και πάλι μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι σε σουτ του Πέτκου και ενώ η ατυχία φαινόταν να σφραγίζει τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ήρθε ο Πελεβάνης στο 13ο λεπτό και έφερε το ματς στα ίσια με πλασέ μέσα απ’ την μικρή περιοχή, ύστερα από αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει. Οι φιλοξενούμενοι δεν επαναπαύτηκαν στον βαθμό που κρατούσαν στα χέρια τους και στην επόμενη αξιόλογη φάση τους ευτύχησαν να προηγηθούν εκ νέου, όταν ο Αντρέου μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα με πολύ δύναμη στην κλειστή γωνία της εστίας της γράφοντας το 1-2 στο 22ο λεπτό. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, ο Δερμιτζόγλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ισοφάρισε εκ νέου για την Αναγέννηση και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Πέρα από κάποια σκληρά μαρκαρίσματα, σε ένα από τα οποία κιτρινίστηκε και ο Κομάκογλου, το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Στο 52’ της συνάντησης ο συνήθης ύποπτος από πλευράς Επανομής, εκτελεστής φάουλ, Δερμιτζόγλου, μετά από εξαιρετική εκτέλεση βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα Μαυρομάτη. Η επανάληψη δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για το τρίποντο και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τον βαθμό της ισοπαλίας. Αν εξαιρέσει κανείς ένα σκληρό μαρκάρισμα του Σαπαρίδη που άναψε-προς στιγμήν -τα αίματα, έπρεπε να φτάσουμε στο 70ό λεπτό και να σκοράρει ο Πέτκος με σουτ εντός περιχής για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του και να σηκωθεί το γήπεδο στο πόδι και πάλι. Ύστερα από αυτό και ενώ η ΑΕ Κρήνης είχε πασιφανώς μείνει από δυνάμεις, οι Επανομίτες είχαν μια ευκαιρία με τον Δερμιτζόγλου να τεστάρει την ετοιμότητα του τερματοφύλακα Μαυρομάτη μετά από εκτέλεση φάουλ και απόκρουση του τελευταίου. Τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν όλα είχαν κριθεί και λίγο πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο (89’), ήταν το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πέτκου που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αναγέννηση Επανομής (Γ. Μύρτσος): Τσιαξερλής, Σαμσακόπουλος (80’ Σφυρής), Ζησόπουλος, Ζέρβας, Παναγιωτίδης (30’ Μαργαρίτης), Πρώιος, Τοπτσίδης (30’ Διακουράκης), Δερμιτζόγλου, Πελεβάνης, Νικολόπουλος, Πέτκος

ΑΕ Κρήνης (Σ. Βαρυπάτης): Μαυρομάτης, Κουαρόπουλος, Κομάκογλου, Παρασκευόπουλος, Τσορτανίδης, Σαπαρίδης, Παπασταματίου (46’ Τριάντογλου), Μάκογλου, Αντρέου, Μπαλτάς (69’ Ανέμου), Καρατζοβαλής (46’ Βασάρας)

Διαιτησία: Βουρνέλης (Πατσιάς - Αποστόλου)