Ύστερα από έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από μεγάλης έκτασης επεισόδια, ο Ατρόμητος Αγίου Αντωνίου κέρδισε για δεύτερη φορά με σκορ 0-2 τον Άγιο Γεώργιο στον επαναληπτικό των πλέι-άουτ του τρίτου ομίλου της Α’ κατηγορίας στην ουδέτερη έδρα του ΠΑΟΝΕ και παρέμεινε στην Α’ κατηγορία, εν αντιθέσει με το σύλλογο της Κρήνης που υποβιβάστηκε στη Β’ ερασιτεχνική.

Αγωνιστικά η αναμέτρηση δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις και κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά, από πλευράς θεάματος, επίπεδα. Άλλωστε, αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται όταν η σκοπιμότητα είναι ιδιαζόντως υψηλή. Η πρώτη σχετικά καλή στιγμή σημειώθηκε στο 27’, όταν ο Βαρλάμης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Σαχίνης μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα λειτούργησαν τα ρεφλέξ του πορτιέρο του Ατρομήτου και έδιωξε σε κόρνερ του ισχυρό σουτ του Ντέμκα. Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, στο 43’, όταν μετά από σέντρα εξ αριστερών, ο Χομσίογλου έχασε τη μπάλα από τα χέρια του, ο Τοπουζλίδης πήρε την κεφαλιά, ωστόσο, αμυντικός του Αγίου Γεωργίου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 57’, ο Ντέμκα επιχείρησε το σουτ από τα όρια της περιοχής και δεξιά, αλλά ο Σαχίνης μπλόκαρε. Σε αυτή τη φάση οι τυπικά γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι καθώς υποστήριξαν πως η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού πριν καταλήξει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Ένα λεπτό μετά ο Μαυρουδής έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως η κατάληξη ήταν άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Περίπου στο 65’ ξεκίνησαν τα επεισόδια τα οποία κράτησαν γύρω στα δέκα λεπτά και ανάγκασαν φυσικά τον κ. Τεβεκέλη να διακόψει προσωρινά την αναμέτρηση. Σε αυτά συνεπλάκησαν προπονητές, ποδοσφαιριστές και παράγοντες των ομάδων, τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στην κερκίδα. Άμα τη επανέναρξη της η συνάντηση, στο 78’, ο ρέφερι απέβαλλε τέσσερις ποδοσφαιριστές. Από τον Άγιο Γεώργιο τους Ντέμκα και Γευγελίδη Στέφανο, ενώ από τον Άγιο Αντώνιο τους Φλώρο Γιώργο και Τοπουζλίδη για τη συμμετοχή τους στα βίαια γεγονότα. Στο 86’ ήρθε το πρώτο γκολ του παιχνιδιού, 0-1, όταν ο Μαυρουδής μπήκε από τα δεξιά εντός περιοχής, πλάσαρε ο Χομσίογλου απέκρουσε ασθενώς, αλλά η μπάλα πέρασε έστω και λίγο μέσα από τη γραμμή καθώς ακολούθησε κόντρα μεταξύ παικτών των δύο ομάδων. Ο Άγιος Γεώργιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η σέντρα σουτ από τον Σουλιόπουλο πέρασε παράλληλα με την εστία του Σαχίνη και μετά άουτ. Στο πέμπτο από τα δέκα λεπτά των καθυστερήσεων που έδωσε ο κ. Τεβεκέλης, ο Χαράλαμπος Τουλκερίδης σε φάση καρμπόν με το πρώτο τέρμα, πλάσαρε, η μπάλα πέρασε κάτω από τον Χομσίογλου και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2. Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τον Άγιο Αντώνιο ώστε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, όμως ο Χαράλαμπος Τουλκερίδης απέτυχε να τις αξιοποιήσει.

Άγιος Γεώργιος Νέας Κρήνης (Νίκος Σαμλίδης): Χομσίογλου, Γευγελίδης Χ. , Γκαγκαμάνης (66' Καρανικόλας), Βαρλάμης (46' Γκαβάνης), Νικολαΐδης, Νιμβρόγλου (89' Ιωσηφίδης), Demka, Μπιλίκας, Γευγελίδης Σ. , Σουλιόπουλος, Τσιότσης

Ατρόμητος Αγίου Αντωνίου (εκπρόσωπος στον πάγκο Τουλκερίδης Γιάννης): Σαχίνης Κ. Σαχίνης Β. (46' Φλώρος Γιάννης) , Χατζόπουλος, Τουλκερίδης Χρ. , Φλώρος Γιώργος , Μαυρουδής (90+’ Κυρμανίδης), Τσιραμπίδης, Μασμανίδης (46' Τουλκερίδης Χαρ.), Τοπουζλίδης, Πελτέκης, Αφεντούλης

Διαιτησία: Τεβεκέλης (Παπαδόπουλος Η. - Σιανίδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης