Σε έναν υγιεινό απογευματινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με αντίπαλο τον Αστέρα Ανάληψης η ομάδα της Αστραπής Μεσαίου, η οποία τον συνέτριψε με σκορ 5-0.

Στο 12’ η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, όταν ο Σεμερτζίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 25’ οι γηπεδούχοι σε φάση διαρκείας ζήτησαν πέναλτι σε χέρι εντός περιοχής, ωστόσο  ο διαιτητής κ. Κατσικογιάννης δεν έδειξε κάτι. Στο 31’ ο Σεμερτζίδης απείλησε ξανά την εστία της Ανάληψης, αλλά το σουτ που επιχείρησε από θέση πλάγια και δεξιά πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο ίδιος ποδοσφαιριστής σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η κατάληξη ήταν ξανά άουτ. Στο 36’ σέντρα από τον Τσούκλη για λίγο δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα ο Γαβριηλίδης. Μετά από τέσσερα λεπτά ο αρχηγός της Αστραπής, Τριαντάφυλλος Παρμαξίδης, πραγματοποίησε το σουτ αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε άουτ. Το χορό των γκολ άνοιξε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αθανασιάδης, ο οποίος παρενέβη στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Σεμερτζίδη και με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, 1-0.

Στο 52’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεμερτζίδη από τα αριστερά, ο Βαγγελόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η οποία όμως κατέληξε άουτ. Στο 56’ ο Ξανθόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σαρηγιαννίδης έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, 2-0. Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε με ακόμα δύο ευκαιρίες, στο 59’ με το σουτ του Τσούκλη που μπλόκαρε ο Δαργινάκης και στο 60’ με την προσπάθεια του Γαβριηλίδη, η οποία κατέληξε άουτ. Στο 67’ ο Τσούκλης έχασε ένα σχεδόν σίγουρο γκολ, όταν από πολύ μικρή απόσταση αστόχησε σε κεφαλιά. Στο 69’ ο Καραντασιάδης βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Δαργινάκη, πλάσαρε, ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων απέκρουσε, αλλά η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια αναπαύτηκε στα δίχτυα για το 3-0. Στο 71’ ο Σεμερτζίδης πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα (4-0), με βολ πλανέ από θέση πλάγια και αριστερά εντός περιοχής, ξεσηκώνοντας του φίλους της Αστραπής που χειροκρότησαν θερμά την όμορφη αυτή προσπάθεια. Στο 76’ ο Παρμαξίδης βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή πάνω στον άξονα και εξαπέλυσε ένα ισχυρό σουτ, παρ’ όλα αυτά ο Δαργινάκης εκτινάχθηκε και έδιωξε. Δευτερόλεπτα αργότερα όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα δεν τα κατάφερε, καθώς το πολύ ωραίο σουτ του Τσολακίδη κατέληξε στην δεξιά του γωνιά για το 5-0. Τελευταία ευκαιρία του αγώνα, στο 82’ με πρωταγωνιστή τον Ξανθόπουλο που έκλεψε τη μπάλα, προχώρησε στη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Αστραπή Μεσαίου (Γιάννης Παγώνης): Παναγιωτίδης, Λαζαρίδης, Χουνουζίδης, Βαγγελόπουλος, Καραντασιάδης, Παρμαξίδης, Σαρηγιαννίδης, Τσούκλης, Γαβριηλίδης, Σεμερτζίδης (72’ Τσολακίδης)

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Σουχασβίλι, Φλαρούντζος

Αστέρας Ανάληψης (Ηρακλής Κουτουνίδης): Δαργινάκης, Βερτουδάκης, Αγγελίδης, Καππίας, Βερτουδάκης Β., Μπέζαρης, Ράπτης, Ξανθόπουλος, Αδαμίδης (70’ Καφανταρίδης), Γενήκομσου (65’ Σταμπουλής), Λογοθέτης