Έβαλε... τετάρτη και τρέχει ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου στον τέταρτο όμιλο της Α’ κατηγορίας η Αστραπή Μεσαίου, η οποία συνέτριψε έναν ακόμα αντίπαλο της, κερδίζοντας αυτή τη φορά με 4-0 τον Μακεδονικό Ασκού στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η νίκη τους είναι πέρα για πέρα δίκαιη, ωστόσο οι νεαροί ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων έδειξαν στο χορτάρι πως το μέλλον μπορεί να είναι δικό τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για το συγκρότημα του Γιάννη Παγώνη, αφού ο διαιτητής κ. Ζαφειρόπουλος σφύριξε πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Ασκού στην περιοχή. Να σημειωθεί βέβαια ότι ο ρέφερι καθυστέρησε χαρακτηριστικά να υποδείξει την ποινή, γεγονός το οποίο σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους «πράσινους». Αφού ηρέμησαν τα πνεύματα, ο Σεμερτζίδης σούταρε εύστοχα (στο 5’) από την άσπρη βούλα σημειώνοντας το 1-0. Περίπου πέντε λεπτά αργότερα ο Μακεδονικός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως ο Κατραντζόγλου (που δέχτηκε την πάσα από τον Λεοντίδη) δεν σημάδεψε σωστά και το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε βλέποντας εκτός εστίας τον Παναγιωτίδη, πέρασε μισό μέτρο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 19’ οι «πράσινοι» έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Καραπαναγιωτίδης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή έκανε το σουτ από θέση πολύ πλάγια και αριστερά, ο Παναγιωτίδης απέκρουσε άτσαλα και η μπάλα στήθηκε στον Λεοντίδη, αλλά ο τελευταίος από πολύ κοντινή απόσταση πραγματοποίησε ένα αδύναμο και άστοχο πλασέ. Στο 36’ ο Σεμερτζίδης εκτέλεσε φάουλ στον άξονα, ο Βαγγελόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα προσέκρουσε στην εξωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού και κατέληξε άουτ.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 52’ ο Σουχασβίλι βρήκε τον χώρο εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Στο 58’ η συνεργασία Σεμερτζίδη-Αθανασιάδη πήρε άριστα, με τον πρώτο να βγάζει τη σέντρα και τον δεύτερο με κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-0. Στο 61’ ο Στεργιανάς πήρε την πρωτοβουλία να εκτελέσει φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Μεσαίου, αλλά αν και δυνατό, το σουτ που έκανε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εφτά λεπτά μετά, το ντουέτο Σεμερτζίδη-Αθανασιάδη συνδυάστηκε ξανά άψογα και μετά από εκτέλεση κόρνερ εκ δεξιών του πρώτου, ο δεύτερος πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Ασκού και με κεφαλιά την έστειλε να αναπαυτεί για τρίτη φορά στην εστία του Αναστασόπουλου. Στο 72’ σε σουτ του Τσούκλη από θλέση πλάγια αριστερά ο νεαρός πορτιέρο των φιλοξενουμένων έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Τέλος, στο 78’ ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο και φέρελπις ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, Τσολακίδης δέχτηκε ωραία πάσα από τον Σεμερτζίδη, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, τρίπλαρε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε ιδανικά στην αριστερή γωνία διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 4-0.

Αστραπή Μεσαίου (Γιάννης Παγώνης): Παναγιωτίδης, Μπάμπης, Χουνουζίδης (81’ Λαζαρίδης), Βαγγελόπουλος, Καραντασιάδης, Παρμαξίδης, Σαρηγιαννίδης, Τσούκλης, Σουχασβίλι (81’ Φλαρούντζος), Σεμερτζίδης, Αθανασιάδης (73’ Τσολακίδης)

Μακεδονικός Ασκού (Παύλος Ιωαννίδης): Αναστασόπουλος, Μωυσίδης (63’ Ιωαννίδης), Χατζόπουλος, Λεοντίδης, Γιαπουτζής, Τσομπανίδης, Καραπαναγιωτίδης, Κατρατζόγλου, Στεργιανάς, Καρατζιώτης (46’ Μαστορόπουλος), Εγγλέζος

Διαιτησία: Ζαφειρόπουλος (Μιχαηλίδης - Τυριακίδης)

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.