Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τον φετινό μαραθώνιο του τετάρτου ομίλου της Α’ κατηγορίας η Αστραπή Μεσαίου, η οποία επικράτησε με 4-1 και του Κεραυνού Ωραιοκάστρου, ενώ παράλληλα πανηγύρισε και τυπικά τον τίτλο του πρωταθλητή που της δίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της το δικαίωμα να συμμετέχει στην Α1. Οι γηπεδούχοι ήταν, όπως και με όλους τους υπόλοιπους αντιπάλους, καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ βάσει των ευκαιριών τους θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και περισσότερα τέρματα απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα των φιλοξενουμένων.

Στο 19’ η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, όταν ο Σεμερτζίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Πάφρας φάνηκε να αιφνιδιάζεται, αλλά με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα και μετά από διώξιμο του Βαγγελόπουλου, ο Τσολακίδης έκανε ένα τρομερό σπριντ, ξεπέρασε τους αντιπάλους του, πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και από θέση αρκετά πλάγια και δεξιά έκανε ένα υπέροχο συρτό σουτ στέλνοντας το τόπι στην δεξιά γωνία της εστίας των φιλοξενουμένων ανοίγοντας το σκορ, 1-0. Το γκολ αυτό ήταν ένα ακόμα δείγμα του ταλέντου που ξεδιπλώνει σε κάθε αγώνα ο νεαρός στράικερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού το Μεσαίο πέτυχε και ένα δεύτερο τέρμα. Ο Τσολακίδης αυτή τη φορά έβγαλε την ασίστ σπάζοντας τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Τσούκλης πλάσαρε σωστά για το 2-0. Ο Κεραυνός προσπάθησε να αντιδράσει στο 33’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τοπαλίδη, όμως ο Παναγιωτίδης έδιωξε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά αριστουργηματική αντεπίθεση για την Αστραπή με τον Σεμερτζίδη να βρίσκει μόνο του τον Μπάμπη, αλλά ο τελευταίος απέτυχε να νικήσει τον Πάφρα καθώς το πλασέ του ήταν αδύναμο.

Μόλις ενάμισι λεπτό μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Νικολαΐδης εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο της άμυνας των γηπεδούχων και με σουτ μείωσε σε 2-1 για το συγκρότημα του Σάββα Κοτσέρογλου. Στο 66’ ο δραστήριος Σεμερτζίδης αφού πήρε τη μπάλα από θέση πλάγια και δεξιά, συνέκλινε προς τον άξονα και από τα όρια της περιοχής εξαπέλυσε μια βολίδα νικώντας τον πορτιέρο του Κεραυνού από την κλειστή γωνία γράφοντας το 3-1. Στο 77’ ο Γαβριηλίδης δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Πάφρας με εκπληκτική εκτίναξη απομάκρυνε σε κόρνερ. Ωστόσο λίγο αργότερα (85’), ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε και με πλασέ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 4-1. Στις καθυστερήσεις ο Λιοτήρης, μετά από πάσα του Ουσταμπασίδη, προσπάθησε να μειώσει το σκορ, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

*. Πριν ξεκινήσει ο αγώνας οι παίκτες του Κεραυνού Ωραιοκάστρου έδωσαν τα εύσημα στους αντιπάλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος κάνοντας έναν διάδρομο για να περάσουν χειροκροτώντας τους για την σπουδαία αυτή επιτυχία.

Αστραπή Μεσαίου (Γιάννης Παγώνης): Παναγιωτίδης, Μπάμπης, Χουνουζίδης, Βαγγελόπουλος, Λαζαρίδης (83’ Παπαδόπουλος), Παρμαξίδης, Σαρηγιαννίδης, Τσούκλης, Τσολακίδης (79’ Σουχασβίλι), Σεμερτζίδης (70’ Γαβριηλίδης), Αθανασιάδης

Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Σάββας Κοτσέρογλου): Πάφρας, Λιοτήρης, Τοπαλίδης, Μαρκίδης, Φραντζούλης, Μουμτζίδης, Τάσιος, Μίλκας, Τζιμάνης Ν. (64’ Ουσταμπασίδης), Γαβρίδης (73’ Κωνσταντάγκας), Νικολαίδης (59’ λ.τρ. Εξαδάκτυλος)

Διαιτησία: Τσιαουσίδης (Πάνου - Μιχτατίδης)