Αν και χρειαζόταν μόλις ένα βαθμό για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής, ο Μελιτέας έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στη Νίκη Κερασιάς συντρίβοντας την με το εμφατικό σκορ 5-0 και από τη νέα σεζόν ετοιμάζει βαλίτσες για την Α1.

Με τη συμπλήρωση 11 λεπτών στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τέρμα της συνάντησης. Πιο συγκεκριμένα, η μπάλα μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή χτύπησε στο χέρι του Καμπούρη και ο κ. Μαμασούλας υπέδειξε την άσπρη βούλα και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Δούμας κάνοντας το 1-0. Μάλιστα ο σκόρερ έτρεξε προς τον πάγκο, πήρε μια φανέλα με το νούμερο 6 και την ύψωσε προς την κερκίδα, μια συμβολική κίνηση για τον συμπαίκτη του Παύλο Δήμου που έχασε πριν μερικές μέρες τον πατέρα του. Στο 23' ο Γιορμπαλίδης δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, μα ο Ωραιόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα και ύστερα από σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενουμένων, το τόπι έφτασε στα πόδια του Στασινόπουλου και εκείνος, ψύχραιμος, με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Έπειτα (27'), ο Μελικίδης σούταρε εκτός περιοχής, ο Καραβελίδης απέκρουσε και η μπάλα αφού βρήκε την εξωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού πέρασε σε κόρνερ. Στο 37' ο Μπασκάκης επιχείρησε σέντρα-σουτ, ο Ωραιόπουλος έδιωξε, η στρογγυλή θεά έφτασε ξανά στα πόδια του πρώτου που έκανε μια νέα προσπάθεια για να σκοράρει, όμως πάλι ο πορτιέρο της Κερασιάς απομάκρυνε. Λίγα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους (40'), οι παίκτες του Θεόφιλου Δουβαρτζίδη "έκρυψαν" τη μπάλα κατόπιν εξαιρετικής συνεργασίας και ο Μαρίγκος με πλασέ την οδήγησε στα δίχτυα, 3-0. Το ημίχρονο μάλιστα θα μπορούσε να είχε κλείσει και με μεγαλύτερο σκορ, όμως στο 42' το σουτ του Δούμα αποκρούστηκε εκ του Ωραιόπουλου.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου μέρους και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες, ξεκινώντας από το 63' και το πλασέ του Φούκα που πέρασε άουτ. Στο 70' το σουτ του Χαραλαμπίδη έφυγε επίσης εκτός, ενώ δύο λεπτά αργότερα (72'), ήταν η σειρά της Νίκης να δημιουργήσει φάση με το σουτ του Τσούλφα (άουτ). Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ της τιμής στο 74', ωστόσο η παράλληλη σέντρα του Χατζόπουλου εκ δεξιών δεν βρήκε το πόδι του επερχόμενου Πετρίδη. Στο 83' ο Στασινόπουλος έκανε μια εξαίσια ατομική ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φούκα, που από το μισό μέτρο μέτρο ήταν σχεδόν αδύνατο να αστοχήσει ανεβάζοντας πλέον το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα (5-0), διαμόρφωσε στο 89' ο Καραβελίδης που νίκησε από τα έντεκα βήματα τον έτερο τερματοφύλακα της αναμέτρησης, Ωραιόπουλο, μετά από πέναλτι που κέρδισε σε ανατροπή του ο Στασινόπουλος.

Μελιτέας (Δουβαρτζίδης): Καραβελίδης, Αρπακιάς, Avalyan, Πόπτσης, Δούμας, Γιορμπαλίδης, Στασινόπουλος, Μαρίγκος, Λουϊζίδης, Μπασκάκης, Ndibe

Επίσης αγωνίστηκαν οι Χαραλαμπίδης, Φούκας, Ντερός και Παπαδόπουλος Κ.

Νίκη Κερασιάς (Κασλής): Ωραιόπουλος, Χατζημπίρμπιλος, Τσώλης, Μήλιος, Τσούλφας, Καμπούρης, Σεβαστόπουλος, Σαββίδης, Πετρίδης, Μελικίδης, Χατζόπουλος