Ένας χρόνος φάνηκε πως ήταν επαρκέστατος για την Ομόνοια Σίνδου ώστε να κατορθώσει να κερδίσει την επάνοδο της στην Α1 κατηγορία επικρατώντας στην τέταρτη αγωνιστική των πλέι-οφ της Α’ κατηγορίας, στο ουδέτερο γήπεδο του Μακεδονικού, με σκορ 4-2 του δευτεραθλητή του τετάρτου ομίλου, σύλλογο του Κεραυνού Κολχικού. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν όμορφο θέαμα στο τερέν με αποτέλεσμα να το ευχαριστηθούν οι πολυάριθμοι φίλοι του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που το παρακολούθησαν, είτε αποχώρησαν χαρούμενοι, είτε λυπημένοι από το στάδιο της Ευκαρπίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς Σίνδος και Κολχικό είχαν από μια καλή ευκαιρία πριν συμπληρωθεί καλά-καλά το πρώτο λεπτό(!). Μάλιστα η... όρεξη των τυπικά φιλοξενουμένων μετατράπηκε σε γκολ όταν στο 2’ ο Χατζησαββίδης έβγαλε εξαιρετική σέντρα εκ δεξιών, στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε ο Γιάννης Αδαμίδης και με ωραία κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, 0-1. Η αντίδραση της Ομόνοιας ήρθε με μια ευκαιρία στο 6’ αλλά ο Κόζαρι καθυστέρησε, όντας αμαρκάριστος από τα όρια της περιοχής, να ολοκληρώσει την προσπάθεια, δίνοντας χρόνο στον Καζαντζή να βγει από τα καρέ του και να διώξει τη μπάλα. Τρία λεπτά μετά ο Αρουτίδης απείλησε με κεφαλιά την εστία του Κεραυνού, όμως η κατάληξη ήταν άουτ. Κι αφού απέτυχαν οι προηγούμενες, η προσπάθεια του Τυροβούζη στο 26’ απέδωσε καρπούς και ο εν λόγω ποδοσφαιριστής με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 31’ παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ από πλευράς Σίνδου καθώς μετά από σέντρα του Χατζησαββίδη μια άτσαλη απομάκρυνση αμυντικού παρ’ όλίγον να αποβεί μοιραία. Ότι βέβαια δεν έγινε σε εκείνο το χρονικό σημείο, πραγματοποιήθηκε δευτερόλεπτα αργότερα καθώς σε ασυνεννοησία του πορτιέρου Νιάνιου με έναν εκ των αμυντικών του, δεν απομακρύνθηκε η μπάλα και ο Αδαμίδης που βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη χρονική στιγμή με κοντινό σουτ σημείωσε το 1-2.  Περίπου εφτά λεπτά αργότερα η Σίνδος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σοιλεμεζίδη, αλλά ο κ. Αγγελάκης έδειξε «παίζεται». Η Ομόνοια έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Αρουτίδη έφυγε άουτ. Ωστόσο, το συγκρότημα του Νίκου Σακελλαρίδη επέμεινε και κατάφερε στο τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου να φέρει το ματς στα ίσια, όταν ο Κόζαρι έβγαλε μια γλυκιά σέντρα από τη γωνία της περιοχής, ο Αρουτίδης πήδηξε ψηλά πήρε την κεφαλιά και οδήγησε τη μπάλα στο βάθος των διχτύων για το 2-2.

Με το... καλημέρα στην επανάληψη (49’) ο Αρουτίδης ξαναχτύπησε! Με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή νίκησε τον Καζαντζή και έγραψε το 3-2. Από εκεί και έπειτα η Σίνδος έδωσε χώρο στον αντίπαλο της, όμως εκείνος δεν μπορούσε να τον εκμεταλλευτεί και να δημιουργήσει τις συνθήκες εκείνες που θα τον έφερναν στην ισοφάριση. Οι παίκτες του Βαγγέλη Μαυροβουνιώτη βέβαια πίεσαν και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 68’, με το δυνατό σουτ του Σαββίδη να αποκρούεται από τον Νιάνιο που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 80’ ο Ταταρίδης είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως το σουτ που επιχείρησε από αριστερά εντός περιοχής έφυγε σύρριζα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η Σίνδος έδειξε να ξέρει πολύ καλά πως παίζεται το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και αφού προειδοποίησε και δεύτερη φορά (82’), με το σουτ του Σοιλεμεζίδη και την απόκρουση του Καζαντζή (στη συνέχεια ο Αρουτίδης σούταρε εύστοχα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ), ανέβασε στο 86’ με το πλασέ του Αραμπατζούδη το δείκτη του σκορ στο 4-2. Το γκολ αυτό ήταν ταφόπλακα στην ψυχολογία αλλά και τις ελπίδες του Κολχικού για επιστροφή στον αγώνα. Άλλωστε οι δύο φάσεις που ακολούθησαν μέχρι το φινάλε και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις ήταν για τους Σινδιώτες, οι οποίοι με τον Μπανακάκη (σουτ άουτ) και τον Αλέξη Παναγιώτη (σουτ στο κάθετο δοκάρι) απέτυχαν να βάλουν κι άλλα τέρματα, ωστόσο η... δουλειά τους είχε ήδη γίνει! Στις καθυστερήσεις επίσης ο κ. Αγγελάκης απέβαλλε τον Κασιτερίδη, όμως αυτό ουδόλως επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα.

Ομόνοια Σίνδου (Νίκος Σακελλαρίδης): Νιάνιος, Τσιαλμάς (69’ Καστανιώτης), Καρανδρέας, Παναγιώτη Επ., Κασιτερίδης, Παναγιώτη Αλ., Σοιλεμεζίδης, Τυροβούζης, Αρουτίδης, Αραμπατζούδης (88’ Μπανακάκης), Κόζαρι (59’ Ταταρίδης)

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Καζαντζής, Ταγής, Ευθυμιάδης, Καραχάλιος, Αδαμίδης, Σαββίδης, Χατζησαββίδης, Γκούνιος, Ιορδανόπουλος, Μαλαμίδης, Σολομωνίδης,

Αγωνίστηκαν και οι: Αρνίδης, Chernov, Μπουλουκάς

Διαιτησία: Αγγελάκης (Πάτρας - Παπαδόπουλος Ηλ.) Μπουτζίκος

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης