Ένα όμορφο παιχνίδι με πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Τριανδρίας με τον τοπικό Αχιλλέα και τον Φοίνικα Πολίχνης να έρχονται ισόπαλοι με σκορ 2-2. Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στο ίδιο γήπεδο, αυτή τη φορά όμως για τη διαδικασία των πλέι-άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατό στο ματς και απείλησαν στο 20’ με την σέντρα του Zisi εκ δεξιών να στοχεύει τον Σιώμο, αλλά την τελευταία στιγμή ο Αβραμίδης απέκρουσε με τον ώμο. Ο Δεληγιώργης στο 29’ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων μπλόκαρε. Δευτερόλεπτα αργότερα, υπέροχη ατομική ενέργεια του Zisi, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι. Ευκαιρία για την Πολίχνη στο 33’ με την κεφαλιά του Χατζησάββα να φεύγει άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 42’ ο Νικολόπουλος δοκίμασε το σουτ από τα όρια της περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Φοίνικας ξεδίπλωσε ταχύτατα μια αντεπίθεση από τα αριστερά με τον Χατζηπαγώνη να σεντράρει και τον Γιαμπολδάκη να πλασάρει ιδανικά για το 0-1.

Με τo ξεκίνημα της επανάληψης ο δραστήριος Zisi πραγματοποίησε σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Αβραμίδης μπλόκαρε. Ανεκμετάλλευτο πέρασε και το τετ-α-τετ του Νικολόπουλου, καθώς το πλάσε που έκανε στο 54’ δεν στάθηκε ικανό να νικήσει τον τερματοφύλακα των Πολιχνιωτών. Την ίδια αντίδραση όμως δεν είχε στο 65’, όταν ο Zisi εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από θέση πλάγια και δεξιά, αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή, ο Αβραμίδης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Αχιλλέας ισοφάρισε σε 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο σύλλογος της Τριανδρίας πέτυχε την ολική ανατροπή, καθώς την ωραία σέντρα του Κουτσικοβαγγέλη εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Σιώμος που πλάσαρε εύστοχα για το 2-1. Στο 75’ ο Ατματζίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά σε ετοιμότητα ο Κώστογλου κατάφερε να αποκρούσει. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ευθυμιάδης έβγαλε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και με πλασέ ο Μυλωνάς ισοφάρισε σε 2-2. Ακολούθησαν τρεις καλές φάσεις, δύο για τον Φοίνικα (83’, 91’) και μία για τον Αχιλλέα (86’) οι οποίες όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες για τις δύο ομάδες και το ισόπαλο 2-2 έμεινε ως το φινάλε. Αχιλλέας Τριανδρίας και Φοίνικας Πολίχνης θα αναμετρηθούν πλέον την ερχόμενη Τετάρτη το απόγευμα και σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων θα παραμείνουν στην κατηγορία, σε διαφορετική περίπτωση ο αγώνας θα επαναληφθεί σε ουδέτερη έδρα και θα έχει τον χαρακτήρα του νοκ-άουτ.

Αχιλλέας Τριανδρίας (Κ. Γαλτσίδης): Κώστογλου, Δεληγιώργης, Ζωγράφος, Πανούσης, Μαρμαρίδης, Μουτζίκος (72’ Λιάρος), Νικολόπουλος, Ιωαννίδης, Κουτσικοβαγγέλης, Σιώμος (86’ Γουγουτσάς), Ζisi (65’ Ζαβρακλής)

Φοίνικας Πολίχνης (Δ. Χασιώτης): Αβραμίδης, Τσελεκίδης, Ατματζίδης, Μανδαρής, Ανταβαλής, Χατζησάββας (61’ Χαραλαμπίδης), Κετατζίδης (71’ Μυλωνάς) Γιαμπολδάκης, Χατζηπαγώνης, Χατζηαγοράκης, Μυροφορίδης (59’ Ευθυμιάδης)

Διαιτησία: Βανδουλάκης (Ασλάνης – Μερκενίδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης