Όντας ψυχωμένος και με άμυνα από... γρανίτη ο Θερμαϊκός Θέρμης κατάφερε με σκορ 1-0 να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κεραυνού Αγγελοχωρίου και να προκριθεί στην επόμενη φάση των πλέι-οφ της Α1 όπου και θα φιλοξενηθεί από τον ΑΟ Καρδίας. Οι γηπεδούχοι αν και έπαιζαν από το 28’ με παίκτη λιγότερο όρθωσαν το ανάστημα τους και πήραν δίκαια τη νίκη. Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι αν και έχασαν κλασσικές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και αρκέστηκαν σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας η οποία τους οδήγησε τελικά στην ήττα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 11’, όταν ο Πανυτσίδης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Παλαβράκη αλλά ο τελευταίος κατάφερε να αποκρούσει το πλασέ. Στο 28’ ο Παπαναστασίου χτύπησε εκτός φάσης τον Νταντάμη και μετά την υπόδειξη του βοηθού κ. Μερκενίδη, ο ρέφερι κ. Ζαχαριάδης του έδειξε την κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να συνεχίσουν με δέκα ποδοσφαιριστές στο ματς. Στο ίδιο λεπτό ο διαιτητής απέβαλλε από τον πάγκο του Κεραυνού τον γυμναστή και βοηθό του Γιώργου Αμανατίδη, Βασίλη Λευθερούδη για την έντονη διαμαρτυρία του. Στο 32’ ο Σαράφογλου απείλησε με σουτ την αντίπαλη εστία, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Μετά από περίπου πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Πανυτσίδη. Στο 43’ ο Σαράφογλου έκανε τη σέντρα, ο Κολώνης πετάχτηκε, πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μαλαμής κατάφερε να αποκρούσει.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (47’), ο Γιαβούρογλου βγήκε μόνος του απέναντι στον Παλαβράκη, ωστόσο ο ικανός πορτιέρο της Θέρμης δεν επέτρεψε την παραβιάση της εστίας του. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 68’ προσπάθησε να νικήσει τον Μαλαμή ο Φοινικόπουλος, αλλά η κατάληξη της προσπάθειας του ήταν άουτ καθώς η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την οριζόντια δοκό. Τρία λεπτά μετά, οι «πράσινοι» ήταν πιο τυχεροί και σε μια ταχύτατη αντεπίθεση ο Κόλκος βρήκε τον Τσόχα, εκείνος έβγαλε από δεξιά μια ωραία γλυκιά σέντρα για το κεφάλι του Σαράφογλου και ο τελευταίος την έστειλε από κοντά στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-0. Ακολούθησαν δύο ευκαιρίες και πάλι για το συγκρότημα του Κώστα Γιότκου, με τον Φοινικόπουλο στο 84’ (σουτ και εξαιρετική απόκρουση του Μαλαμή) και με τον Μαυρομάτη στις καθυστερήσεις (νέα επέμβαση του τερματοφύλακα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το άσχημο τελευταίο κοντρόλ του αντιπάλου και μπλόκαρε). Να σημειωθεί ότι λίγο πριν το φινάλε ο κ. Ζαχαριάδης έδειξε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) και στον Βασιλειάδη, οπότε και το Αγγελοχώρι ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες.

Θερμαικός Θέρμης (Κώστας Γιότκος): Παλαβράκης, Παπαδόπουλος, Τρόκας, Κολώνης, Φάκας, Παπαναστασίου, Σιαντρόπουλος (77’ Μαυρομάτης), Τσόχας, Παπαγαθονίκου (54’ Κόλκος), Σαράφογλου, Φοινικόπουλος

Αγωνίστηκε και ο Καραπατσακίδης

Κεραυνός (Γιώργος Αμανατίδης): Μαλαμής, Τραχανάς, Βασιλειάδης, Κατσόγλου (84’ Σαλούκας), Γεραγώτης, Αμαρίλντο Μπρόσκα, Γιαβούρογλου, Νταντάμης, Γιουκούδης, Χατζηβλασίου, Πανυτσίδης

Αγωνίστηκαν και οι: Τζίνας, Μπαιράμης

Διαιτησία: Ζαχαριάδης (Μερκενίδης Κ. - Σιανίδης)