Στα μπαράζ ανόδου για τη Γ’ Εθνική θα συμμετάσχει ο εκπληκτικός φέτος ΑΟ Καρδίας ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με 1-0 του Θερμαικού Θέρμης στο γήπεδο του Ρυσίου. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξόπουλου πήρε τον τίτλο του δευτεραθλητή της Α1 και θα συνοδέψει τον πρωταθλητή Μακεδονικό, από πλευράς ΕΠΣΜ, στη συγκεκριμένη διαδικασία με αντιπάλους τους πρωταθλητές των όμορων νομών της Δράμας και των Σερρών.

Το παιχνίδι κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα όσο αφορά το θέαμα και αντίθετα σε πολύ υψηλά σχετικά με τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα λάθη των παικτών. Από εκεί και πέρα η Καρδία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα χωρίς ωστόσο να έχει πολλές ευκαιρίες. Στον αντίποδα, ο Θερμαικός έχοντας για ακόμα μια φορά πολύ καλή αμυντική λειτουργία (αν και «πληγώθηκε» από τον τραυματισμό του Γιώργου Παπαδόπουλου μόλις στο 5’), προσπάθησε να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι, αλλά μια στιγμή αδράνειας στην παράταση ήταν αρκετή για να την πληρώσει πολύ ακριβά.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 19’ όταν ο Χαρίσης προσπάθησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Παλαβράκη, ωστόσο ο τελευταίος απέκρουσε σε κόρνερ τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Καμπουρίδης δοκίμασε το ίδιο, αλλά αυτή τη φορά η κατάληξη ήταν σύρριζα άουτ δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Σαράφογλου έκανε το σουτ από μακριά, αλλά σε ετοιμότητα ο Φαρμάκης μπλόκαρε. Στο 66’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν ο Παλαβράκης συγκρούστηκε εντός περιοχής με τον Ξανθόπουλο, με τον κ. Αγγελάκη όμως να μην υποδεικνύει τίποτα. Λίγο αργότερα (69’) ο Κουκουρώνας έβγαλε τη σέντρα, ο Προσκυνητόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 76’ ο Φάκκας έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο πορτιέρο της Καρδίας έδειξε να αιφνιδιάζεται, ωστόσο για καλή του τύχη το τόπι έσκασε δίπλα στο αριστερό του δοκάρι και άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς χάθηκε για την Καρδία στο 86’, όταν ο Κωνσταντινίδης μετά από αδράνεια της άμυνας έγινε κάτοχος της μπάλας από θέση πλάγια και αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Το νικητήριο τέρμα για τον ΑΟ Καρδίας (1-0) σημείωσε δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της παράτασης ο Προσκηνητόπουλος, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος από θέση πλάγια και δεξιά εντός περιοχής και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ πρωτύτερα αυτή είχε χτυπήσει και στην εσωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού. Ακολούθησαν δύο καλές ευκαιρίες, από μια για την κάθε ομάδα, με τον Σαράφογλου στο 104’ να σουτάρει άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και με τον Ξανθόπουλο στο 121’ να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο, να διανύει όλη την απόσταση μέχρι τη μεγάλη περιοχή της Θέρμης, αλλά στο τέλος το πλασέ που πραγματοποίησε δεν κατέληξε στα δίχτυα.

ΑΟ Καρδίας (Βαγγέλης Αλεξόπουλος): Φαρμάκης, Κολιούδης, Κουκουρώνας, Μπιμπισίδης, Καμπουρίδης (106’ Μαυρής), Συρόπουλος, Ξανθόπουλος, Χατζηδρόσος, Δούκας (77’ Κωνσταντινίδης), Χαρίσης (90’ Ιωαννίδης), Προσκυνητόπουλος.

Θερμαϊκός Θέρμης (Κώστας Γιότκος): Παλαβράκης, Παπαδόπουλος  (5’ λ.τρ. Μαυρομάτης) (92’ Γεραγώτης), Κόλκος (72’ Πολιανίδης), Κολώνης, Φάκκας, Τρόκας, Σιαντρόπουλος, Τσόχας, Παπαγαθονίκου, Σαράφογλου, Φοινικόπουλος.

Διαιτησία: Αγγελάκης (Δημητριάδης Λ. - Παπαδόπουλος Η.)