Τον τίτλο του μεγάλου φαβορί για την άνοδο στη Γ’ Εθνική πήρε πλέον ο ΑΟ Καρδίας, ο οποίος στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επιβλήθηκε και του Μακεδονικού εκτός έδρας με σκορ 2-1 λαμβάνοντας ταυτόχρονα ως λάφυρο την πρωτοκαθεδρία στον δεύτερο όμιλο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άριστα, όπως αποδείχθηκε, το παιχνίδι της γάτας με τον ποντικό, πληγώνοντας τον πρωταθλητή της Α1 μέσα στο σπίτι του. Στον αντίποδα οι «πράσινοι» αν και απείλησαν αρκετές φορές την αντίπαλη εστία δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα, δείχνοντας ταυτοχρόνως τρωτοί στην άμυνα κάτι που τους στοίχισε τελικά πολύ ακριβά.

Τα πρώτα 20 λεπτά πέρασαν χωρίς υποψία καλής φάσης στα δύο καρέ, με τον Μακεδονικό να έχει την υπεροχή, αλλά να αδυνατεί να την μετουσιώσει σε κάποια επικίνδυνη κατάσταση. Γι’ αυτό και το πρώτο σουτ με αξιώσεις στο ματς έγινε στο 25’ όταν ο Γαρύφαλος τράβηξε όλη την άμυνα της Καρδίας στην αριστερή πλευρά, σέντραρε την κατάλληλη στιγμή για τον Στασινόπουλο ο οποίος όμως δεν έπιασε όπως ακριβώς θα ήθελε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Φαρμάκη. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπασκάκης ανέτρεψε τον Χαρίση, ο ρέφερι σφύριξε πέναλτι και ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-1. Το γκολ αυτό λειτούργησε ως μαγικός ζωμός για τους φιλοξενούμενους και ως ψυχολογικό σοκ για τους γηπεδούχους. Εξ ου και το δεύτερο τέρμα του ΑΟΚ στο 30’, με τον Κωνσταντινίδη να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Μπασκάκη και από θέση πλάγια και αριστερά να ευστοχεί ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-2. Ο Γιώργος Αβραμίδης αντέδρασε σε εκείνο το σημείο βγάζοντας τον Λυκίδη και αντικαθιστώντας τον με τον Ζαγναφέρη ο οποίος ναι μεν έδωσε μια φρεσκάδα στην επίθεση, αλλά πέραν αυτού τίποτα το ουσιαστικό. Προς το φινάλε (44’) ο Μακεδονικός προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο το καλό σουτ του Γαρύφαλου έφυγε σύρριζα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατοί και αποφασισμένοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους κερδίζοντας έμμεσο στο 47’, όμως ο Πεχλιβάνης σούταρε πάνω στο τοίχος σπαταλώντας την ευκαιρία. Στο 58’ άπαντες στο γήπεδο υποκλίθηκαν στην τεράστια κλάση του Γιάννη Παπαποστόλου, ο οποίος μετά από σέντρα του Ζαγναφέρη εξ δεξιών, έπιασε ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι που άφησε άγαλμα τον Φαρμάκη μειώνοντας σε 1-2. Η Καρδία σε ένα ψήγμα αντίδρασης είχε ένα σουτ στο 61’ από τον Χαρίση χωρίς να ανησυχήσει τον Καραβελίδη, ενώ στη συνέχεια και ως το τέλος της αναμέτρησης διατήρησε μια παθητική στάση. Η φάση του 78’ σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους, καθώς ο διαιτητής ακύρωσε, κατόπιν υπόδειξης του επόπτη προς αυτόν, ως οφσάιντ το τέρμα του Παπαποστόλου μετά την παράλληλη σέντρα-ξυράφι εκ δεξιών του Στασινόπουλου. Δύο λεπτά μετά ο Στασινόπουλος σούταρε δυνατά εντός περιοχής, αλλά η κατάληξη ήταν άουτ δίπλα από τη συμβολή των δοκών. Η δεύτερη φορά που ο Καραβελίδης είδε στο δεύτερο ημίχρονο από κοντά παίκτη της Καρδίας ήταν στο 90’, όταν ο Κωνσταντινίδης προσπάθησε ανεπιτυχώς να τον κρεμάσει με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Η ύστατη ελπίδα για την ισοφάριση χάθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κρυστάλης έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τα κεφάλια των αμυντικών της Καρδίας, εξέλιξη την οποία δεν περίμενε ο Παπαποστόλου ο οποίος  αιφνιδιάστηκε και πλάσαρε άουτ.

Μακεδονικός (Γιώργος Αβραμίδης): Καραβελίδης, Μπασκάκης, Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Κουτίνης (54’ Λεσάι), Τσιαμπάζης (75’ Κρυστάλης), Γαρύφαλος, Λυκίδης (40’ Ζαγναφέρης), Στασινόπουλος, Πεχλιβάνης, Παπαποστόλου

ΑΟ Καρδίας (Βαγγέλης Αλεξόπουλος): Φαρμάκης, Μαυρής, Κουκουρώνας, Μπιμπισίδης, Καμπουρίδης (67’ Στεφανίδης), Συρόπουλος, Ξανθόπουλος (90’ Μαρινόπουλος) Χατζηδρόσος, Κωνσταντινίδης, Χαρίσης (84’ Δούκας), Προσκυνητόπουλος

Διαιτησία: Τζοβάρας (Σύνδεσμος Φθιώτιδας), Ζέρβας (Πιερίας) - Μηνούδης (Πιερίας)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης