Μια ακόμα νέα σελίδα στην ιστορία της έγραψε σήμερα το απόγευμα η ΑΕ Φαλήρου, η οποία στην πρώτη της συμμετοχή στο κορυφαίο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας πήρε και την παρθενική της νίκη επικρατώντας στη Σίνδο της τοπικής Ομόνοιας με σκορ 0-1.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες με μια ελαφριά και ανούσια υπεροχή της γηπεδούχου. Μοναδική καλή στιγμή στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα του σουτ του Μανώλη από τον άξονα, μερικά μέτρα έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Η κλασσική ευκαιρία σημειώθηκε στο 26' και χάθηκε για την Ομόνοια όταν ο Σοϊλεμεζίδης εκμεταλλεύθηκε το γεγονός πως δεν μπόρεσε να κόψει την πορεία της μπάλας ο Τσάμης, πλάσαρε από θέση πλάγια και δεξιά, όμως ο Αναστασιάδης κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Στο 40' ο Αραμπατζούδης απείλησε εκ νέου την εστία του Φαλήρου, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ κατέληξε άουτ δίπλα από τη συμβολή των δοκών.

Η επανάληψη ήταν σαφώς πιο ενδιαφέρουσα. Μόλις στο 49' ο Μπλιθικιώτης προσπάθησε να βρει δίχτυα από τα 40 μέτρα, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε έφυγε άουτ, ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 64' ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέρασε πολύ ωραία τον αντίπαλο του, μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έβγαλε μια γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Φαρμάκη, εκείνος έπιασε ένα ωραίο γυριστό σουτ, ωστόσο o Καζεπίδης προστάτευσε σωστά την κλειστή του γωνία διώχνοντας σε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα (70'), ήρθε η στιγμή του γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Φαρμάκης έστρωσε ιδανικά για τον Βασίλη Μανώλη και αυτός με ένα ισχυρό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Καζεπίδη, 0-1. Με την πλάτη στον τοίχο η Ομόνοια βγήκε μπροστά και τα έπαιξε όλα για όλα για να ισοφαρίσει χάνοντας αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες. Στο 75' ο Σοϊλεμεζίδης σούταρε από πλάγια και δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ “γλείφοντας” την εξωτερική πλευρά των δικτύων. Οκτώ λεπτά πριν το φινάλε ο Καστανιώτης που είχε περάσει από το 60' στο ματς ευτύχησε να πάρει την κεφαλιά στα δύο μέτρα από την εστία, όμως ήταν αδύναμη και ο Αναστασιάδης μπλόκαρε. Η πολιορκία στην εστία του Φαλήρου συνεχίστηκε από τους “πράσινους” και στο 86' ο Τυροβούζης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, σέντραρε, ο Αρουτίδης πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα ήταν η σειρά του Καστανιώτη να αστοχήσει, ξανά με κεφαλιά, στέλνοντας άουτ το τόπι. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων, ενώ στις καθυστερήσεις ο σκόρερ του Φαλήρου αποβλήθηκε αντικρίζοντας σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή κ. Βανδουλάκη για μαρκάρισμα από πίσω.

Ομόνοια Σίνδου (Γιάννης Πετράκης): Καζεπίδης, Τσιάλμας, Διαμαντής, Παναγιώτη Ε., Παναγιώτη Α., Καρανδρέας (60' Πετρίδης), Σοϊλεμεζίδης (76' Γιάντσος), Τυροβούζης, Αρουτίδης, Αραμπατζούδης, Γιαννιώτης (60' Καστανιώτης)

ΑΕ Φαλήρου (Βαγγέλης Κοκολάκης): Αναστασιάδης, Σαραφιανός, Τσάμης, Θυμιάνης, Καραπατσακίδης, Κυπριανού, Toskaj (67' Φιλιππίδης), Μανώλη, Ταξίδης, Μπλιθικιώτης (78' Ράκας), Φαρμάκης

Αγωνίστηκε επίσης και ο Ματσκανίδης

Διαιτησία: Βανδουλάκης (Χαδήμογλου - Τοροσιάδης)

*. Ο αγώνας ήταν μια ευγενική προσφορά της εταιρείας “Pantzos Cars” με ανταλλακτικά αυτοκινήτων (καινούργια ή μεταχειρισμένα) στις καλύτερες τιμές της αγοράς! Διεύθυνση: Μακεδονομάχων 39Α (Σίνδος). Τηλέφωνα: 2310796002, 2315519077

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης