Με την ψυχή στο στόμα ο Μακεδονικός κατόρθωσε να λυγίσει, έστω και στις καθυστερήσεις, τη μαχητική ομάδα του ΠΟ Μαλακοπής και να ξεκινήσει με το νικηφόρο αποτέλεσμα 2-1 τη νέα σεζόν στην Α1 κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν “μάσησαν” και παρά το γεγονός πως δέχονταν επιθέσεις με μεγαλύτερη συχνότητα δεν δίσταζαν να βγουν μπροστά και να κυνηγήσουν με θράσος το γκολ. Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 8' με πρωταγωνιστή τον Γεωργίου, ο οποίος έκανε το σουτ από θέση πλάγια και αριστερά εντός περιοχής, αλλά ο Κωφός προστάτεψε την κλειστή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 16' οι “πράσινοι” έστειλαν τη μπάλα στο πλεκτό, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε αφού ο δεύτερος βοηθός κ. Τσιότσος σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ. Λίγο πριν το ημίωρο (27') είχαμε την καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, μέχρι εκείνο το σημείο για λογαριασμό των φιλοξενουμένων, όταν ο Πασχαλίδης εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας βγήκε φάτσα με τον Παπαθανασίου, πλάσαρε, αλλά ο τελευταίος προεκτείνοντας το δεξί του χέρι κράτησε ανέπαφη την εστία του. Τρία λεπτά αργότερα ο Μακεδονικός απάντησε στην ευκαιρία με τον Στασινόπουλο να βγάζει ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Γεωργίου πήδηξε ψηλότερα από τον προσωπικό του αντίπαλο πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κωφός στη σωστή θέση κατάφερε να μπλοκάρει. Εκεί που το παιχνίδι άρχιζε να κάνει μια μικρή κοιλιά, οι Πυλαιώτες κέρδισαν ένα κόρνερ (το οποίο παρεμπιπτόντως εκτέλεσαν με περισσή καθυστέρηση) ο Μουρατίδης τρύπωσε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με κοντινό πλασέ ατο 38' την έστειλε στα δίχτυα, 0-1. Δευτερόλεπτα αργότερα οι “πράσινοι” διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Βεϊδαμενίδη, ωστόσο σύμφωνα με τον βοηθό κ. Τσιότσο είχε προηγηθεί οφσάιντ. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου στις καθυστερήσεις με τον Πεχλιβάνη να κάνει το σουτ από τον άξονα στα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της επανάληψης ο Μακεδονικός μη έχοντας άλλα περιθώρια ενέτεινε την επιθετική του δραστηριότητα κλείνοντας στα καρέ της την Μαλακοπή και απείλησε νωρίς (52') με τον Γεωργίου που πλάσαρε από θέση πλάγια και δεξιά, αλλά ο Κωφός έδιωξε σε κόρνερ. Στο 55' ο Αναστασιάδης πήγε να πετύχει το γκολ της αγωνιστικής προσπαθώντας να κρεμάσει λίγο μετά το κέντρο τον Παπαθανασίου, όμως ο τελευταίος με μια θεαματική εκτίναξη πέταξε τη μπάλα κόρνερ. Στα... “καπάκια” (56') ο Παναγιωτίδης βρήκε γεμάτα το σουτ από τα όρια της περιοχής και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μακεδονικού. Αμέσως μετά (57') ο Γιώργος Αβραμίδης έριξε στην αρένα τον Πάτρικ Ογκουνσότο και ο τελευταίος αφού έχασε ένα σχετικά εύκολο για την κλάση του γκολ στο 58' κατάφερε να σκοράρει στο 59' σε μια προσπάθεια που ξεκίνησε από τα αριστερά με τον Γαρύφαλο που πάσαρε στον Γεωργίου και εκείνος σέρβιρε για τον Νιγηριανό επιθετικό που ισοφάρισε σε 1-1. Ο γνωστός στράικερ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 61' παίρνοντας την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Κωφός με ενστικτώδη αντίδραση κατάφερε να διώξει. Στο 75' ο Πεχλιβάνης έκανε το δυνατό σουτ από τον άξονα, ωστόσο ο Κωφός με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακεδονικός κέρδισε πέναλτι, καθώς η μπάλα προσέκρουσε εντός περιοχής σε χέρι αμυντικού της Μαλακοπής και ο Γεωργίου το μετουσίωσε σε γκολ γράφοντας το 2-1, εν μέσω όμως έντονων διαμαρτυριών των φιλοξενουμένων. Το ματς ολοκληρώθηκε μετά την ευκαιρία που δημιούργησαν οι Πυλαιώτες στο 95' με την κεφαλιά του Τζεβελέκη να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μακεδονικός (Γιώργος Αβραμίδης): Παπαθανασίου, Δαμιανίδης (46' Καθάριος), Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Τσιαμπάζης, Πεχλιβάνης, Γεωργίου, Γαρύφαλος, Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης (72' Δήμου), Βειδαμενίδης (57' Ογκουνσότο).

ΠΟ Μαλακοπής (Γιάννης Βλάχος): Κωφός, Ζαραγκούλιας, Τζίνας, Σαρλής, Μουρατίδης (88' Βαλαής), Παναγιωτίδης, Δέδας, Κουστράβας, Πασχαλίδης, Κοβλακάς (64' Τζεβελέκης), Αναστασιάδης (73' Πηρουνάκης).

Διαιτησία: Παπαγγελής (Μερκενίδης Α. - Τσιότσος)

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης