Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι διαδραματίστηκε σήμερα στο πλαστικό της Τριανδρίας μεταξύ του τοπικού Αχιλλέα και του Μακεδονικού, με τον πρώτο να κατακτά τη νίκη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι κάνανε ονειρικό ξεκίνημα, αφού μόλις στο 3’ άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ εξ αριστερών του Κρυστάλλη, ο Τζιόλης με προβολή έκανε το 1-0. Πριν προλάβουν οι Νεαπολίτες να αντιληφθούν τι συνέβη, δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα στο 12’, με το εκτός περιοχής σουτ του Κρυστάλλη να βρίσκει σε πλάτη αμυντικού, τη μπάλα να διαγράφει περίεργη τροχιά και τελικά να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0. Ο Μακεδονικός αντέδρασε και στο 18’ πήρε πέναλτι σε ανατροπή του Ζαγναφέρη εντός περιοχής, μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Αχιλλέα, αφού οι άνθρωποί του την θεώρησαν πολύ αυστηρή. Ο παίκτης που κέρδισε την εσχάτη των ποινών ανέλαβε και την εκτέλεση, στέλνοντας το τόπι στην δεξιά γωνιά του Κώστογλου (ο οποίος βρήκε λίγο με τα ακροδάχτυλα) και μειώνοντας σε 2-1. Στο 21’ το σύνολο του κ. Γαλτσίδη άγγιξε το τρίτο του τέρμα, όταν ο Κρυστάλλης με μια υπέροχη σόλο προσπάθεια άδειασε όλη την αντίπαλη άμυνα, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες κυνήγησαν το γκολ, αλλά μέχρι το σφύριγμα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πάνω-κάτω, με τον Αχιλλέα να χάνει δυο πολύ σημαντικές ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 57’ με το σουτ του Κωνσταντάγκα από την αριστερή γωνία της περιοχής να φεύγει έξω και η δεύτερη στο 64’, όταν ο Κρυστάλλης φάτσα με το τέρμα έστειλε τη μπάλα εκτός. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των εικοσιδύο ποδοσφαιριστών και το ανακάτεμα της τράπουλας από τον κ. Αβραμίδη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Αχιλλέα Τριανδρίας να παίρνει όχι μόνο το τρίποντο, αλλά και μια νίκη γοήτρου απέναντι στον περσινό νταμπλούχο.

Το παραλειπόμενο:

Η αλήθεια είναι πως το site ουδέποτε έχει ασχοληθεί συγκεκριμένα με κάποιον διαιτητή ή παρατηρητή, αλλά δεν γίνεται να μην αναφέρουμε τον αρνητικό πρωταγωνιστή του σημερινού ματς, Τσολάκη Δημήτρη (παρατηρητής). Ο άνθρωπος την είδε βασιλικότερος του βασιλέως και κατάφερε με την αυταρχική συμπεριφορά του να μαλώσει στην κυριολεξία με όλο τον κόσμο. Αφού ξεκίνησε την κόντρα του με τους δημοσιογράφους θέλοντας να τους βγάλει εκτός αγωνιστικού χώρου, συνέχισε με τους ανθρώπους των δύο ομάδων (παράγοντες, προπονητές), δημιουργώντας ένταση χωρίς λόγο και κάνοντας τους πάντες να τραβάνε κυριολεκτικά τα μαλλιά τους με αυτά που ακούγανε και βιώνανε. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο παρακολούθησε το παιχνίδι μόλις πέντε λεπτά, καθώς ήταν αρκετά απασχολημένος με το να βγάλει όλο του το κόμπλεξ και να αναλωθεί σε τηλεφωνήματα που πίστευε πως θα του έδιναν δίκιο (αλλά δεν) και ίριδες. Σκεφτείτε ότι δεν είχε κρατήσει καν χρόνο, με αποτέλεσμα να ρωτάει τον γιατρό του αγώνα σε ποιό λεπτό βρίσκεται η αναμέτρηση. Το βέβαιο είναι ότι οι αρμόδιοι θα πρέπει να φροντίσουν για την απομάκρυνση τέτοιων ανθρώπων από τα γήπεδα, αφού το μόνο που καταφέρνουν είναι να δυσφημίζουν το άθλημα και να δημιουργούν προβλήματα στο χώρο που αγαπάμε. Τα παραπάνω μπορούν να επιβεβαιωθούν τόσο από τους ρεπόρτερ, όσο και από τους δύο συλλόγους.

Αχιλλέας Τριανδρίας (Κ. Γαλτσίδης): Κώστογλου, Πολυζάς (92’ Αρσενίδης), Ζωγράφος, Τζιόλης, Πανούσης, Μουτζίκος, Κρυστάλλης, Φεύγας, Κωνσταντάγκας (84’ Κουτσικοβαγγέλης), Τρόκας, Λιάρος (61’ Αλέξης)

Μακεδονικός (Γ. Αβραμίδης): Παπαθανασίου, Αχαλινόπουλος, Αβαλιάν, Αντωνιάδης (51’ Τσιαμπάζης), Δήμου, Λυκίδης, Γεωργίου (67’ Δαμιανίδης), Γαρύφαλος, Στασινόπουλος, Πεχλιβάνης (59’ Ογκουνσότο), Ζαγναφέρης

Διαιτησία: Μαρόπουλος (Ασλάνης – Παπαδόπουλος)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς