Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής στην Α1 μεταξύ Ποσειδώνα Μηχανιώνας και Παύλου Μελά, η οποία έληξε με τελικό αποτέλεσμα 1-1. “Κερδισμένοι” του αγώνα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι φιλοξενούμενοι που απέσπασαν ένα βαθμό σε μια δυνατή έδρα παίρνοντας ότι καλύτερο βάσει της συνολικής τους απόδοσης. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως στην επανάληψη, αλλά παρότι πέτυχαν το τέρμα της ισοφάρισης δεν μπόρεσαν να βρουν ένα ακόμη που ενδεχομένως να τους χάριζε και τη νίκη.

Τα πρώτα δέκα λεπτά αναλώθηκαν από τις δύο ομάδες με πολλές μονομαχίες και λάθη στο χώρο του κέντρου. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 12' όταν ο Γιάννης Παπαποστόλου έπιασε ένα ωραίο βολ πλανέ στην περιοχή, αλλά ο Σαββούδης στη σωστή θέση και με δεύτερη προσπάθεια κατάφερε να μπλοκάρει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παύλος Μελάς βρήκε μια ευκαιρία από τα...σκουπίδια, αφού παραλίγο η ασυνεννοησία Μπούρκα-Gersi να στοιχίσει στους γηπεδούχους, οι οποίοι τη γλίτωσαν φτηνά απομακρύνοντας την τελευταία στιγμή τη μπάλα. Το επόμενο όμως αμυντικό ψεγάδι δεν αφέθηκε ανεκμετάλλευτο από το συγκρότημα του Γιώργου Τσουκαλίδη και ο ταχύτατος Γεροντίδης αφού πήρε τη μπάλα προχώρησε προς την περιοχή και με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ άφησε “παγωτό” τον Μπούρκα προωθώντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, 0-1. Στο 39' η Μηχανιώνα προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως η κεφαλιά του Γιάννη Παπαποστόλου -στο πρώτο δοκάρι- ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Gersi πέρασε άουτ. Τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 41' με τον Γεροντίδη να σουτάρει εντός περιοχής, αλλά τον Μπούρκα να μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία.

Εν ολίγοις στο πρώτο μέρος ο τεχνικός του Παύλου Μελά κατάφερε να “διαβάσει” πολύ καλά το παιχνίδι της Μηχανιώνας και παρατάσσοντας άριστα την ενδεκάδα του στο χορτάρι, όχι μόνο κατάφερε να αφοπλίσει σχεδόν 100% τα ατού του αντιπάλου (βλέπε αδέρφια Παπαποστόλου και Μέσι), αλλά και να πετύχει στη μια εκ των δύο ευκαιριών του ένα γκολ.

Στο δεύτερο 45λεπτο τα πράγματα όμως άλλαξαν άρδην. Ο Θόδωρος Σουγιουλτζής έβγαλε τον Χρήστο Παπαποστόλου και πέρασε στη θέση του τον Παπακωνσταντίνου προσδίδοντας ταχύτητα στην ομάδα του. Αποτέλεσμα αυτού, μέσω ενός στημένου -φάουλ εκτός περιοχής- ο Τζημόπουλος να σεντράρει, ο Γιάννης Παπαποστόλου πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Στο 58' ο αρχηγός Πλίκας πήγε να αντιδράσει για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο η μπάλα αν και κατευθυνόταν προς την εστία κατάφερε έστω και λίγο πριν περάσει την γραμμή, να την μπλοκάρει ο Μπούρκας. Στο 74' ο νεαρός Ντουνιάς που έκανε και ντεμπούτο με την “πράσινη” φανέλα δοκίμασε το πόδι του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζημόπουλος “χόρεψε” από αριστερά την άμυνα του Παύλου Μελά, “έσπασε” για τον Μέσι, εκείνος όμως σούταρε άουτ. Στο 79' ο Περδίκης είχε δυνατό σουτ από τον άξονα εκτός περιοχής, η κατάληξη όμως ήταν εκτός. Πολύ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τους γηπεδούχους στο 81' όταν ο Μέσι από θέση πλάγια και δεξιά έπιασε ένα ωραίο δυνατό σουτ, ο Σαββούδης όμως μπλόκαρε σταθερά. Δύο λεπτά πριν το ρολόι δείξει το 90' και στην τελευταία φάση του ματς, ο πορτιέρο των Σταυρουπολιτών πραγματοποίησε μια εξαίσια ενστικτώδη επέμβαση στο κοντινό σουτ του captain Σταμίδη σε αναμπουμπούλα στα “πράσινα” καρέ.

Ποσειδώνας Μηχανιώνας (Θ. Σουγιουλτζής): Μπούρκας, Τζημόπουλος, Αποστολάκης, Τσούλφας, Gersi (62' Περδίκης), Σταμίδης, Παπαφλωράτος, Βέντζιος (74' Σιτσιάνης), Παπαποστόλου Χ. (46' Παπακωνσταντίνου), Mesi, Παπαποστόλου Γ.

Παύλος Μελάς (Γ. Τσουκαλίδης): Σαββούδης, Νερσεσιάν, Αγαπητός, Πλίκας, Νικολαΐδης, Ντουνιάς, Γεροντίδης, Λάμπρου, Αλεξανδρίδης, Ρίτσκος, Βερβέρης

Επίσης, αγωνίστηκαν οι Καραγιαννίδης, Φειδάκης και Χατζηχαριστός.

Διαιτησία: Αντωνίου (Στάγκος - Φράγιος)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.