Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρωινή αναμέτρηση στο γήπεδο της Σίνδου ανάμεσα στην τοπική Ομόνοια και τον Ηρακλή Αμπελοκήπων, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο αποτέλεσμα 2-2, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χώρο, ανεβάζοντας σταδιακά το ποσοστό κατοχής της μπάλας. Ωστόσο, την υπεροχή δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε γκολ, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Η πρώτη εξ αυτών χάθηκε στο 14' όταν ο Σάρος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, άουτ. Στο 35' ο Μαυρίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Τυροβούζη, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, όμως ο επερχόμενος Τσεκερίδης από κοντινή απόσταση την έστειλε άουτ. Λίγο αργότερα (41') ο Μαυρίδης δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά η κατάληξη ήταν επίσης άουτ. Δύο λεπτά μετά (43') και ουσιαστικά στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του αντιπάλου η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει. Η φάση ξεκίνησε με ένα άτσαλο διώξιμο από το Σαμανίδη που οδήγησε τη μπάλα σε κόρνερ, αυτό εκτελέστηκε από τον κορυφαίο του αγώνα Σοϊλεμεζίδη και ο Αρουτίδης εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια με πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους είχε “πράσινη” απόχρωση, καθώς στο 53' ο Αζόβ έκανε άστοχο τάκλιν προσπαθώντας να διώξει το τόπι, ο Γιαννιώτης που ακολουθούσε άδραξε την ευκαιρία πραγματοποίησε το πλασέ από πλάγια και αριστερά προ κενής εστίας, όμως η κατάληξη ήταν άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 59' κατόπιν παράλληλης σέντρας εκ δεξιών, ο Τσεκερίδης με τακουνάκι νίκησε τον Μπαντή και ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο πιο μετά (66') ο Χουνουζίδης προσπάθησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν τα κατάφερε στέλνοντας άουτ τη μπάλα. Στο ίδιο λεπτό, ο Σοϊλεμεζίδης κατάφερε εκμεταλλευόμενος το μεγάλο του προσόν, την ταχύτητα του, να μπει στην περιοχή και αφού ανατράπηκε από τον εξερχόμενο Αζόβ, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αραμπατζούδης ανέλαβε την εκτέλεση και παρά την προσπάθεια του πορτιέρο που απέκρουσε, η μπάλα είχε φάλτσο και τελικά αναπαύτηκε στο βάθος των δικτύων για το 2-1. Στο 71' οι “πράσινοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία όταν ο Γιαννιώτης έβγαλε πολύ ωραία παράλληλη σέντρα για τον Αρουτίδη, αλλά εκείνος από τα δύο μέτρα αστόχησε “διώχνοντας” τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μαυρίδης πέτυχε το γκολ της συνάντησης, αφού πήρε τη μπάλα σχεδόν από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από τα όρια της περιοχής με πλασέ στην αριστερή γωνία της εστίας νίκησε τον Μπαντή για το 2-2. Με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μοιάζουν αφηνιασμένοι, Γιαννιώτης (72') και Σοϊλεμεζίδης (88') είδαν τα σουτ που επιχείρησαν να φεύγουν άουτ. Τέλος, στο 90' η Σίνδος έφτασε μια ανάσα από το τρίτο γκολ σε μια φάση διαρκείας που ξεκίνησε από τον Σοϊλεμεζίδη που έβγαλε τη σέντρα, ο Αρουτίδης έκανε το πλασέ, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, αλλά ο Σάρρος τη σταμάτησε χωρίς να την απομακρύνει, γι' αυτό και ο Αραμπατζούδης έτρεξε να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε ανάμεσα τους και τελικά έφυγε μακριά από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων.

Ομόνοια Σίνδου (Γ. Πετράκης): Μπαντής, Πετρίδης, Καρανδρέας, Τυροβούζης, Κασιτερίδης, Παναγιώτη Αλ., Σοιλεμεζίδης, Αραμπατζούδης, Αρουτίδης, Γιαννιώτης, Μπανακάκης

Επίσης αγωνίατηκαν οι: Παναγιώτη Επ. και Διαμαντής

Ηρακλής Αμπελοκήπων (Γ. Ταλιχμανίδης): Αζόβ, Σαμανίδης, Χουνουζίδης, Παναγιωτίδης, Σακαλής, Μπετσάκος, Παπαιωάννου, Σάρρος, Τσεκερίδης, Μαυρίδης, Σπάσης

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Γλεντής, Γαλάνης και Ντεμουρτζίδης

Διαιτησία: Μαρόπουλος (Δημητριάδης - Ανδρέου)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

*. Το παιχνίδι είναι μια προσφορά από την Pantzos Cars, Μακεδονομάχων 39 Σίνδος και τηλέφωνα 2310 796002 & 6988 459 950