Όντας ανώτερος του αντιπάλου, ο Αχιλλέας Τριανδρίας έφτασε στην τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 κερδίζοντας στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής την ΑΕ Φαλήρου με σκορ 2-0.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση προήλθε από τους τυπικά φιλοξενούμενους (λόγω κοινής έδρας) μόλις στο 3', όταν ο Ταξίδης απέτυχε να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Ιβανούδη, ο οποίος απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα (4') οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, με τον Αλέξη να φεύγει ολομόναχος απέναντι στον Αναστασιάδη, να καθυστερεί ελαφρώς να εκτελέσει, εν τέλει όμως με πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ, 1-0. Το συγκρότημα του Κώστα Γαλτσίδη είχε άλλες δύο ευκαιρίες για γκολ, στο 7' με τον Ζωγράφο (απευθείας φάουλ άουτ) και διπλή στο 11' με τον Κουτσικοβαγγέλη (με πεσμένο τον Αναστασιάδη, μετά από από απόκρουση σε σέντρα σουτ του Λιάρου πλάσαρε άουτ). Οι “πορτοκαλί” αντέδρασαν με ισάριθμες φάσεις στο 12' με τον Ταξίδη (σουτ που μπλόκαρε ο Ιβανούδης) και στο 16' με τον Φαρμάκη (κεφαλιά προ κενής εστίας πάνω στη γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί). Στο 25' ο Αλέξης προσπάθησε να σκοράρει ξανά όταν δεχόμενος την πάσα από τον Μουτζίκο, έκανε το σουτ, αλλά ο πορτιέρο του Φαλήρου έδιωξε σε κόρνερ. Το ίδιο ωστόσο δεν κατάφερε να πράξει και στο σουτ του Κρυστάλλη (27') που κατέληξε στο πλεκτό για το 2-0. Λίγο αργότερα (34') ο Φιλιππίδης έβγαλε τη σέντρα, ο Κανούλας στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

Κατά τη διάρκεια της επανάληψης, ο Αχιλλέας απέδωσε καταπληκτικό ποδόσφαιρο ρίχνοντας στα σχοινιά την ΑΕ Φαλήρου και χάνοντας σωρεία κλασσικών ευκαιριών. Ο Μουτζίκος ήταν ο εκφραστής των δύο πρώτων φάσεων για τους γηπεδούχους, με την πρώτη στο 57' (σουτ από τρία μέτρα, εξαίσια επέμβαση του Αναστασιάδη) και η άλλη ένα λεπτό μετά (σουτ από τα όρια της περιοχής σε κόρνερ, με ωραία απόκρουση ο έμπειρος πορτιέρο). Στο 63' ο Κωνσταντάγκας είχε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Φαλήρου, αλλά ούτε κι εκείνος κατόρθωσε να τον νικήσει. Η μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 71' με το δυνατό σουτ του Τσιόγκα να φεύγει άουτ. Από εκεί και πέρα ξανά ο σύλλογος της Τριανδρίας πολιορκούσε την αντίπαλη εστία, με τον Κρυστάλλη δύο φορές να αποτυγχάνει, αφού τόσο στο 82', όσο και στο 87' με σουτ και τετ-α-τετ αντίστοιχα, ο Αναστασιάδης του είπε ισάριθμες φορές “όχι”.

MVP OF THE MATCH

Μπορεί οι παίκτες της Τριανδρίας να αξίζουν συγχαρητήρια για την εμφάνιση τους, ωστόσο ο Αναστασιάδης σήμερα ήταν κάτι παραπάνω από παίκτης, έμοιαζε με ρομπότ τελευταίας ιαπωνικής τεχνολογίας, όντας αλάνθαστος στο δεύτερο μέρος πραγματοποιώντας εξαιρετικές επεμβάσεις κερδίζοντας τον θαυμασμό όλου του φίλαθλου κοινού.

Αχιλλέας Τριανδρίας (Γαλτσίδης): Ιβανούδης, Λιάρος, Ζωγράφος, Πανούσης, Φεύγας, Μουτζίκος, Κρυστάλλης, Τρόκας, Κωνσταντάγκας, Κουτσικοβαγγέλης, Αλέξης,

Επίσης αγωνίστηκαν οι Μαρμαρίδης, Τσιάμης και Καμπουρίδης

ΑΕ Φαλήρου (Κοκολάκης - Γιαννουλόπουλος): Αναστασιάδης, Σαραφιανός, Κωνσταντάρας, Καραπατσακίδης, Ράκας, Palla, Φιλιππίδης, Μανώλη, Φαρμάκης, Ταξίδης, Κανούλας

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Τσιόγκας, Ματσκανίδης και Μπλιθικιώτης

Διαιτησία: Στραντζαλίδης (Πάτρας - Παπαδόπουλος Τρ.)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

*. Ο αγώνας είναι μια προσφορά από το Sports Cafe "My Bar", Μακρυγιάννη 1 (κέντρο Τριανδρίας) και τηλέφωνο 2310929277 (Πγιάλας Δημήτρης)