Μια σημαντική νίκη που κουβαλάει πολλαπλά οφέλη κατάφερε να κατακτήσει ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας που επιβλήθηκε νωρίς το απόγευμα για την 9η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας με σκορ 2-0 της Ομόνοιας Σίνδου.

Οι “ψαράδες” μετά από ένα διάστημα προβληματισμού και ανησυχίας (βλέπε αλλαγές προπονητών, ορισμένα συμβάντα στα αποδυτήρια), κατάφεραν να αποκομίσουν σε τέσσερις μέρες έξι πόντους (μόλις έναν λιγότερο από όσους είχαν μαζέψει στο προηγούμενο υπόλοιπο του πρωταθλήματος), κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεπεράσουν βαθμολογικά το σημερινό τους αντίπαλο, να ηρεμήσει το κλίμα γενικά στο σύλλογο, ο τεχνικός Κοσμίν Μπαρκαουάν να μπει με το δεξί στα νέα του καθήκοντα και ο κόσμος να χαρεί γκολ μετά όμορφου ποδοσφαίρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα... αποδυτήρια για τους “κυανόλευκους”, καθώς ο Χρήστος Παπαποστόλου στο 4' έβγαλε τη σέντρα εξ αριστερών, τη μπάλα παρέλαβε ο Μέσι και με ωραίο διαγώνιο σουτ την έστειλε στη δεξιά γωνία του Μπαντή για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα χάνοντας δύο ευκαιρίες σε δύο λεπτά (6'-7'), στην πρώτη ο Γιαννιώτης βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή αλλά προτίμησε να τριπλάρει, έτσι καθυστέρησε και όταν αποφάσισε να σουτάρει η μπάλα κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση αυτού ο Αρουτίδης βρήκε το χώρο και σούταρε μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Μορόζ σε ωραία επέμβαση. Στο 29' ο Παπακωνσταντίνου εκτέλεσε κόρνερ εκ δεξιών, ο Γιάννης Παπαποστόλου έπιασε την κεφαλιά, ο Μπαντής πραγματοποίησε μια όμορφη απόκρουση, αλλά όχι αρκετή όπως αποδείχθηκε για να αποφύγει η ομάδα του το μοιραίο, αφού στην επαναφορά ο Χρήστος Παπαποστόλου με κοντινό πλασέ σημείωσε το 2-0. Ακολούθησαν δύο νέες ευκαιρίες για το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη, αυτή τη φορά στο ίδιο λεπτό (32') με τον ίδιο πρωταγωνιστή (Αραμπατζούδη), ωστόσο ούτε στην πρώτη (με απευθείας φάουλ), μήτε στη δεύτερη (με σουτ εντός περιοχής), ο Μορόζ δεν αιφνιδιάστηκε και με καλά ρεφλέξ έδιωξε τον κίνδυνο από την εστία του. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, ξανά για τη Σίνδο, όταν στο 40' ο Σοϊλεμεζίδης έκανε μια σέντρα-σουτ και το τόπι “έγλειψε” την εξωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού.

Ένα λεπτό και μερικά δευτερόλεπτα μετά το εναρκτήριο λάκτισμα του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πάλι με τον Σοιλεμεζίδη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Παπαφλωράτου, βγήκε μόνος του απέναντι στον Μορόζ, αλλά το πλασέ κατέληξε άουτ. Στο 53' οι θεατές παρακολούθησαν μια εντυπωσιακή φάση όταν ο Γιάννης Παπαποστόλου έπιασε ένα γυριστό σουτ και ο Μπαντής με φαντεζί τρόπο απομάκρυνε τη μπάλα. Τρία λεπτά μετά (56'), ο Αρουτίδης έκανε τη σέντρα, ο Γιαννιώτης δέχτηκε τη μπάλα, αλλά το σουτ που επιχείρησε και κατευθυνόταν στα δίχτυα σταμάτησε στο σώμα του Gersi. Ένα απευθείας κτύπημα φάουλ του Σοϊλεμεζίδη στο 72' αποκρούστηκε από τον πορτιέρο της Μηχανιώνας, ενώ στο 85' η Ομόνοια απείλησε για τελευταία φορά, όταν ο Γιαννιώτης σέντραρε από τα αριστερά και ο Αρουτίδης άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του πιστεύοντας ότι θα κατέληγε στα δίχτυα -λανθασμένα όμως-, αφού αυτή πέρασε άουτ και το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ποσειδώνας Μηχανιώνας (Κ. Μπαρκαουάν): Μορόζ, Gersi, Παπακωνσταντίνου, Αποστολάκης, Αποστολίδης, Σταμίδης, Παπαφλωράτος, Βέντζιος, Παπαποστόλου Χ., Meci, Παπαποστόλου Ι.

Επίσης αγωνίστηκαν οι Αθανασιάδης, Γουργουνίδης και Αρβανιτοζήσης.

Ομόνοια Σίνδου (Γ. Πετράκης): Μπαντής, Πετρίδης, Παναγιώτη Ε., Τυροβούζης, Κασιτερίδης, Παναγιώτη Α., Σοϊλεμεζίδης, Αραμπατζούδης, Αρουτίδης, Γιαννιώτης, Διαμαντής