Μια πολύ σημαντική νίκη που τον διατηρεί σε επαφή με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας πέτυχε ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας, κερδίζοντας με 2-0 τον Ιάσονα Αυγής στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας.

Μετά από ένα πρώτο τέταρτο στο οποίο δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο μπροστά στα δύο καρέ, φτάσαμε στο 19' και την κεφαλιά του Χρήστου Παπαποστόλου που έφυγε άουτ για να ξεκινήσει ουσιαστικά να παίρνει μπρος το παιχνίδι. Στο ημίωρο, Γιάννης Παπαποστόλου και Παπαφλωράτος έπαιξαν εξαιρετικά το 1-2, ο τελευταίος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Χατζηδάκη ο οποίος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο το πλασέ και στη συνέχεια αμυντικός έδιωξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση αυτού ανέλαβε ο Παπαφλωράτος, ο Γιάννης Παπαποστόλου έπιασε την κεφαλιά, αλλά το τόπι πέρασε άουτ. Στην ακριβώς επόμενη φάση, πολύ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκιάλη από τον Μορόζ, με τον κ. Ζαφειρόπουλο να συνεχίζει κανονικά το ματς. Στο 36' ο αρχηγός της Αυγής, Κανδύλας απείλησε την αντίπαλη εστία με σουτ εξ αριστερών εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Μορόζ σε ωραία επέμβαση. Ύστερα από ένα λεπτό (37') σημειώθηκε το πρώτο τέρμα της συνάντησης με σκόρερ τον Χρήστο Παπαποστόλου, ο οποίος από θέση πλάγια και δεξιά πλάσαρε ιδανικά στοχεύοντας την απέναντι γωνία, 1-0. Λίγο έλειψε ο ίδιος ποδοσφαιριστής να πετύχει στο 40' και ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο τούτη τη φορά ο Χατζηδάκης του το αρνήθηκε.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιάς ώρας παιχνιδιού, ο Γκιάλης βρήκε ωραία τον επερχόμενο εξ αριστερών Κωνσταντίνου, ο τελευταίος σούταρε, αλλά ο πορτιέρο της Μηχανιώνας σε ετοιμότητα κατάφερε να μπλοκάρει. Στο 63' ο Γιάννης Παπαποστόλου απώλεσε μια ευκαιρία που δεν χάνεται από φορ τέτοιας κλάσης, καθώς βγήκε ανενόχλητος φάτσα με τον Χατζηδάκη, όμως πλάσαρε άουτ μακριά από την εστία της Αυγής. Μετά το 80' οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κάνουν πιο έντονη την παρουσία τους στη μεγάλη περιοχή των “ψαράδων” και προσπάθησαν να παραβιάσουν τα αντίπαλα γκολποστ αρχικά με το σουτ του Σαχίνη στο 82' (μπλόκαρε ο Μορόζ) και στη συνέχεια (84') με τον Κλουκουτάρα, ο οποίος από τα δύο μέτρα αστόχησε στο πλασέ που επιχείρησε μετά την παράλληλη σέντρα του Κωνσταντίνου, στέλνοντας άουτ τη μπάλα. Με τους παίκτες του Νίκου Σακελλαρίδη να έχουν βγει σχεδόν όλοι μπροστά για να ισοφαρίσουν, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το τρίποντο, όταν ο Τσιμόπουλος δέχτηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων την ασίστ από τον Γιάννη Παπαποστόλου, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο γκολκίπερ, αλλά στην επαναφορά δεν λάθεψε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 2-0.

Ποσειδώνας Μηχανιώνας (Μπαρκαουάν): Μορόζ, Gersi, Τσουλφάς, Κάλφας, Αθανασίου, Σταμίδης, Παπαφλωράτος, Βέντζιος, Παπαποστόλου Χρ., Παπακωνσταντίνου, Παπαποστόλου Ι.

Επίσης αγωνίστηκαν οι Meci, Τσιμόπουλος και Αποστολίδης.

Ιάσων Αυγής (Σακελλαρίδης): Χατζηδάκης, Γιαβούρογλου, Ανδρεάδης, Καπρίλης, Κοτέντζης (46' Κωνσταντίνου), Σαχίνης, Μακρής, Όρκας, Κανδύλας (58' Cani), Σταμπουλής, Γκιάλης