Με το δεξί έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Μακεδονικού ο Θούλης Γιαμουρίδης, καθώς η ομάδα του πήρε το εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας με σκορ 0-1.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε μόλις στο 5’, όταν ο Πεχλιβάνης από θέση εντός περιοχής και δεξιά έπιασε ένα σουτ που έδειχνε προορισμένο για τα δίχτυα, ωστόσο ο Κωφός με τρομερή εκτίναξη κράτησε την ομάδα του όρθια. Στη συνέχεια είχαμε αρκετές μονομαχίες, αλλά και αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ημιτελείς επιθετικές προσπάθειες. Το σκορ άνοιξε στο 33’ με τον Πεχλιβάνη να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα εκ δεξιών και να γράφει το 0-1. Αυτό το τέρμα φάνηκε να «ζεσταίνει» τον Μακεδονικό, που τρία λεπτά αργότερα (36’)  απείλησε εκ νέου με την κεφαλιά του Ogunsoto σχεδόν εξ επαφής να μπλοκάρεται από τον Κωφό. Στο 41’ ο κίπερ της Μαλακοπής απέκρουσε την προσπάθεια του Στασινόπουλου, ενώ στο 42’ κατάφερε να σταματήσει τον Ogunsoto από θέση τετ-α-τετ, μπλοκάροντας μάλιστα το τόπι.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 58’, οι «πράσινοι» λίγο έλειψαν να πάρουν αέρα δύο γκολ, όμως το σουτ του Πεχλιβάνη σταμάτησε στην αριστερή κάθετη δοκό του αντίπαλου πορτιέρο. Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να ανεβάσουν στροφές και στο 67’ είδαν το κεραυνοβόλο σουτ του Κουστράβα να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Παπαθανασίου. Μετά την εκτέλεση αυτού (68’), ο Σαρλής πηδώντας ψηλότερα απ’ όλους βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, αλλά η κατάληξη ήταν άουτ. Στο 77’ ο Βεϊδαμενίδης πήγε να εκμεταλλευτεί γύρισμα προς την άμυνα, «τσίμπησε» στην κίνηση, όμως η στρογγυλή θεά έφυγε έξω. Τρία λεπτά πιο μετά (80’) την ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του Αναστασιάδη για λογαριασμό του ΠΟ Μαλακοπής. Στο 83’ είχαμε ακόμη ένα καλό στιγμιότυπο, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πεχλιβάνη να βγάζει ξανά ο Κωφός. Αυτό που δεν έγινε στην εν λόγω φάση, έγινε αμέσως μετά, όταν ο Βεϊδαμενίδης έπιασε την κεφαλιά ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στα καπάκια αναπαύθηκε στα δίχτυα για το 0-2.

Σε γενικές γραμμές: Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στον Μακεδονικό, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός που απείλησε. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΟ Μαλακοπής ανέβασε λιγάκι την απόδοσή του, προσπάθησε να γίνει πιο ουσιαστικός, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, αλλά η ποιότητα των φιλοξενούμενων ήταν τέτοια που δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

MVP Of The Match: Αν και η ομάδα του ηττήθηκε, ο τερματοφύλακας Κωφός κράτησε το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα, αφού χωρίς αυτόν θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

ΠΟ Μαλακοπής – Πυλαίας (Βλάχος): Κωφός, Ζαραγκούλιας, Τάνγκου, Κρημιανιώτης, Σαρλής (74’ Μπαϊράμης), Παναγιωτίδης, Μουρατίδης (60’ Τζεβελέκης), Πηρουνάκης, Πασχαλίδης, Κουστράβας (81’ Βαλαής), Αναστασιάδης

Μακεδονικός (Γιαμουρίδης): Παπαθανασίου, Πιτσόκος, Γεωργίου, Λυκίδης, Τσιαμπάζης, Δήμου, Γαρύφαλος, Πεχλιβάνης, Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης (81’ Αχαλινόπουλος), Ogunsoto (56’ Βεϊδαμενίδης)

Διαιτησία: Τεβεκέλης (Σιανίδης – Παπαδόπουλος Παν.)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς