Άλλους τρεις βαθμούς έβαλε στο σακούλι της φετινής συγκομιδής η Νίκη Μεσημερίου λυγίζοντας τον πολύ καλό Ποσειδώνα Καλαμαριάς με σκορ 1-2.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησαν οι “πορτοκαλί”, αφού στο 4' μετά από αδύναμο γύρισμα αμυντικού των γηπεδούχων ο Μυλωνάς έκλεψε τη μπάλα και με κοντινό πλασέ σκόραρε, 0-1. Δύο λεπτά αργότερα (6'), ο Nikollara βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε, μα ο Χατζόπουλος μπλόκαρε, ενώ την ίδια τύχη είχε στο 14' και το σουτ του Γερασίμου. Το συγκρότημα του Φώτη Μαζουλουξή αντέδρασε και ισοφάρισε στο 15', όταν από λάθος συνεννόηση Παναγιωτίδη και αμυντικών, ο Χατζηαλεξιάδης πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 1-1. Στο 35' ο Φουρκιώτης έκανε το σουτ, αλλά ο Παναγιωτίδης κατόρθωσε να μπλοκάρει. Μετά από δύο λεπτά (37') οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή ευκαιρία, όταν ο Χατζηαλεξιάδης αν και μπορούσε να σουτάρει, “έσπασε” ωραία για τον Χιονίδη, ωστόσο ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο. Στο 42' ο Μπασκάκης δοκίμασε να σκοράρει με απευθείας φάουλ, με την μπάλα να φεύγει όμως λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε (47') με μεγάλη ευκαιρία για τους “πορτοκαλί”, καθώς ο Γερασίμου βγήκε τετ-α-τετ απέναντι στον Χατζόπουλο, όμως ο γκολκίπερ του Ποσειδώνα κατάφερε να αποκρούσει. Στο 51' ο Σουλιόπουλος βρήκε ευκαιρία να σουτάρει, το έπραξε, αλλά ο Παναγιωτίδης μπλόκαρε. Λίγο αργότερα (58'), το ίδιο έκανε και ο Δεδούσης, με τον τερματοφύλακα της Νίκης να πιάνει πάλι σταθερά τη μπάλα. Στο 70' οι “κυανόλευκοι” έχασαν την ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Σουλιόπουλος νομίζοντας, ίσως, ότι έχει σφυρίξει ο διαιτητής και έχει σταματήσει η φάση, ένα μέτρο από την εστία έκανε τακουνάκι και πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Μυλωνάς. Στο 86' ο Χατζηβασιλειάδης έβγαλε τη σέντρα, το τόπι έφυγε από τα χέρια του Χατζόπουλου, που φαινόταν να την έχει μπλοκάρει και ο Καρολίδης που παραμόνευε την έστειλε στα δίχτυα, 1-2. Ακολούθησαν δύο δοκάρια, ένα σε σουτ του Χιονίδη (87') και ένα ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόλκου (88').

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

Οι δύο ομάδες απέδωσαν, παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, ένα πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους, διατηρώντας το ενδιαφέρον αυτών από την αρχή μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Οι μεν γηπεδούχοι θα μπορούσαν, βάσει της συνολικής τους εικόνας, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, όχι μόνο να μην χάσουν, αλλά να κερδίσουν κιόλας. Οι δε φιλοξενούμενοι ήταν εξίσου δυνατοί, αν και σε κάποια διαστήματα του δευτέρου μέρους φάνηκαν κάποιες αδυναμίες σωστής αντίδρασης απέναντι στις επαναλαμβανόμενες επιθέσεις του αντιπάλου τους.

Ποσειδώνας Καλαμαριάς (Μαζουλουξής): Χατζόπουλος, Τασιούλας, Τσιότσης, Κάκαλος, Πολυκάρπωφ, Δεδούσης (88' Κουτρούλιας), Σουλιόπουλος (72' Παπαποστόλου), Συρόπουλος, Χιονίδης, Χατζηαλεξιάδης (80' Πιτσόλης), Φουρκιώτης

Νίκη Μεσημερίου (Θέμελης): Παναγιωτίδης, Δάλλας Ν., Σταφυλίδης (61' Χατζηβασιλειάδης), Μυλωνάς, Καρατζάς, Δάλλας Γ., Μπασκάκης, Δούμας, Σερέτης (81' Καρολίδης), Γερασίμου (70' Κόλκος), Nikollara

Διαιτησία: Λυμπούδης (Δημητριάδης - Μερκενίδης Α.)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης