Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του, πέραν της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και στη διαδικασία του τελικού των play-off ο Μακεδονικός, ο οποίος επικρατώντας με σκορ 3-1 απέναντι στον Ολυμπιακό Κυμίνων πήρε εκτός από τον τίτλο και την άνοδο στη Γ' Εθνική της ερχόμενης περιόδου.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 12' όταν ο Πιτσόκος πάσαρε στον Παπαποστόλου και ο τελευταίος αφού μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 16' παρά το μαρκάρισμα και την πίεση από τρεις αμυντικούς ο Παπαποστόλου βρήκε χώρο για το σουτ, μα ο Μουρμούρας με γροθιές έδιωξε σε κόρνερ. Μερικά λεπτά αργότερα (30'), ο Παπαποστόλου πάσαρε στον Γαρύφαλο και εκείνος σούταρε, αλλά ο πορτιέρο των "ερυθρολεύκων" κατάφερε να εξουδετερώσει. Δευτερόλεπτα μετά (31'), ο Παπαθανασίου υπέπεσε σε ολέθριο λάθος μη υπολογίζοντας σωστά την πορεία της μπάλας και ο Παντελίδης που καραδοκούσε πλάσαρε σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ, 0-1. Οι "πράσινοι" ωστόσο είχαν έτοιμη την απάντηση και στο 34' ο Παπαποστόλου εκ δεξιών έπιασε ένα δυνατό γυριστό σουτ, ο Μουρμούρας απέκρουσε ασθενώς, η μπάλα πέρασε κάτω από το δεξί του χέρι και αναπαύτηκε στα δίχτυα για το 1-1. Η τΤελευταία φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 35' με την όμορφη προσπάθεια του Ivanov από τη γωνία της περιοχής και την εξίσου εντυπωσιακή επέμβαση του goalkeeper σε κόρνερ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (49'), ο Ζαγναφέρης πάτησε περιοχή βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως η προσπάθειά του έφυγε άουτ. Ύστερα από τρία λεπτά (52'), ο Μακεδονικός κατόρθωσε να πετύχει την ανατροπή με τον Στασινόπουλο να "σερβίρει" μέσω παράλληλης σέντρας στον Παπαποστόλου και εκείνος να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, 2-1. Μετά την επίτευξη του τέρματος ο ρέφερι κ. Μαρόπουλος τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνάμα κόκκινη τον Ivanov, ο οποίος κατά τη διάρκεια της συγκεκριμένης φάσης είχε κάνει αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Spasic, ενώ για το εν λόγω γεγονός διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή οι "ερυθρόλευκοι". Στο 58' ο Στασινόπουλος εκτέλεσε κόρνερ εκ δεξιών, ο Ζαγναφέρης έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και αφού προσέκρουσε στην οριζόντια δοκό έφυγε άουτ. Η επόμενη φάση ανήκε στον Ολυμπιακό (58'), καθώς ο Παπαθανασίου έκανε νέο λάθος πασάροντας στον Τζαφάι και ο τελευταίος αφού διήνυσε μερικά μέτρα σούταρε άουτ. Στο 83' οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία όταν ο Παπαποστόλου βγήκε τετ-α-τετ, πλάσαρε, ο Μουρμούρας απέκρουσε, στην επαναφορά ο επερχόμενος Γεωργιού προέβη σε νέο σουτ, όμως και πάλι ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων έδιωξε σε κόρνερ. Το τελικό σκορ 3-1 διαμορφώθηκε στο 87', όταν ο Στασινόπουλος έβγαλε εκπληκτική παράλληλη σέντρα και Λυκίδης από κοντά απλά την έσπρωξε στα δίχτυα. Το γκολ αυτό ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι υποστήριξαν ότι ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Μακεδονικός (Βελιτζέλος): Παπαθανασίου, Πιτσόκος, Avalyan, Τσιαμπάζης, Αντωνιάδης (71' λ.τρ. Κοντσίδης), Spasic, Γαρύφαλος (69' λ.τρ. Δήμου), Ζαγναφέρης (80' Λυκίδης), Παπαποστόλου, Στασινόπουλος, Γεωργίου

Ολυμπιακός Κυμίνων (Τσάρτσαλης): Μουρμούρας, Γαβάνας, Τρικαλινός, Τσακίρης, Μεσιάρης, Αυγέρος, Παντελίδης, Σαββαίδης (84' Σείζης), Τζίμας, Ivanov, Τζαφάι Επίσης αγωνίστηκαν οι: Πολιανίδης και Θεοδωρίδης.

Διαιτησία: Μαρόπουλος (Μερκενίδης Κ. - Παπαδόπουλος Ηλ.)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.