Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Μακεδονικός, καθώς επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 του Κεραυνού Αγγελοχωρίου με σκορ 2-0.

Το ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιόλογο από πλευράς φάσεων. Στο 18' ο Γιώργος Αμανατίδης αναγκάστηκε να αποσύρει λόγω τραυματισμού τον Σαραγώτη, περνώντας στη θέση του τον Τραχανά Α. Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο ρυθμός ανέβαινε, ενώ υπάρξαν και αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν. Οι Νεαπολίτες ήταν αυτοί που χάσανε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 24' με τον Παπαποστόλου. Μετά από λάθος της άμυνας, ο παίκτης των "πρασίνων" βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με το σουτ που επιχείρησε όμως να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαλαμή. Με αιχμή του δόρατος τον ταλαντούχο φορ, ο Μακεδονικός βγήκε μπροστά κυνηγώντας το γκολ. Στο 29' ο τερματοφύλακας του Αγγελοχωρίου και ενώ ο "Παπ" έβγαινε μόνος, τον ανέτρεψε μόλις εκατοστά εκτός περιοχής, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή. Σε εκείνο το σημείο ο προπονητής των "κυανέρυθρων" μένοντας χωρίς γκολκίπερ έβγαλε τον Αργυρίου και έβαλε τον Μορόζ. Πέντε λεπτά αργότερα και εκμεταλευόμενος σέντρα από τα δεξιά, ο Ζαγναφέρης έγραψε το 1-0, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Η επανάληψη άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, λόγω του αριθμητικού πλεονεκτήματος. Στο 54' το απευθείας χτύπημα φάουλ του Ζαγναφέρη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το Αγγελοχώρι προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα σουτ των Χατζηβλασίου και Γιουκούδη στο 57' και 60' αντίστοιχα, κατέληξαν άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 63', αλλά ο Καραβελίδης απέκρουσε την κεφαλιά του Πανυτσίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η ομάδα της Νεάπολης απάντησε στο 66' με καταπληκτικό γκολ του Λυκίδη. Ο νεοαποκτηθέντας μέσος επιχείρησε σουτ 6 με 7 μέτρα εκτός της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία του Μορόζ. Στο 75' οι δυο τεχνικοί πραγματοποίησαν από μια αλλαγή. Ο Αβραμίδης άλλαξε τον Αβαλιάν με τον Παππά, ενώ ο Αμανατίδης τον Γιουκούδη με τον Ρεσούλι. Ένα λεπτό αργότερα ο Παπαποστόλου έφτασε πολύ κοντά στο 3-0, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Μορόζ.  Στο 78' ο Πόπτσης πήρε τη θέση του καταχειροκροτούμενου Ζαγναφέρη, ενώ στο 83' ο κόουτς του Μακεδονικού έκλεισε τις αλλαγές του, με τον Πασχαλίδη να εισέρχεται και τον Στασινόπουλο να εξέρχεται. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπαποστόλου έχασε ακόμη ένα τετ-α-τετ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Το σκορ δεν είχε κάποια διακύμανση μέχρι το τελικό σφύριγμα και έτσι ο Μακεδονικός πήρε το πρώτο του "τρίποντο".

Σε γενικές γραμμές οι Νεαπολίτες θα μπορούσαν να πετύχουν τουλάχιστον ακόμα ένα τέρμα, αλλά το τόπι δεν ήθελε να κάνει τη χάρη στον Παπαποστόλου σήμερα. Στον αντίποδα ο Κεραυνός Αγγελοχωρίου δεν ήταν κακός, αλλά δεν τον βοήθησε τόσο η αναγκαστική αλλαγή στο 18', όσο και η κόκκινη κάρτα που τον άφησε με δέκα παίκτες.

Στα αξιοσημείωτα, το σύστημα ενδοεπικοινωνίας που διέθετε το διαιτητικό τρίο, κάνοντας τη δουλειά τους πιο εύκολη και προσδίδοντας επαγγελματικό αέρα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, το erasitexnika.gr μίλησε και με τους προπονητές των δύο συλλόγων. Αναλυτικά οι δηλώσεις τους:

Γιωργος Αβραμίδης (Μακεδονικός): "Θεωρώ ότι βρεθήκαμε σε πολύ καλή μέρα. Ήμασταν έτοιμοι για το παιχνίδι και κερδίσαμε δίκαια. Είμαι λίγο στενοχωρημένος, όχι γιατί δεν βάλαμε περισσότερα γκολ, αλλά όταν δημιουργούμε τόσες ευκαιρίες, θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι το Αγγελοχώρι διαθέτει ένα εξαιρετικό σύνολο και γι' αυτό χαίρομαι που επικρατήσαμε κόντρα σε μια τέτοια ομάδα"

Γιώργος Αμανατίδης (Κεραυνός Αγγελοχωρίου): "Το ματς δεν μας πήγε καλά από την αρχή. Ότι είχαμε σχεδιάσει τινάχτηκε στον αέρα με τον τραυματισμό του Σαραγώτη και την αποβολή του Μαλαμή. Παρ' όλα αυτά, είμαι ευχαριστημένος με τα παιδιά, γιατί τα δώσανε όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το πρωτάθλημα είναι μακρύ ακόμα. Εμείς θα κοιτάξουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας και να παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι"

Μακεδονικός: Καραβελίδης, Μπασκάκης, Παπαδόπουλος Θ., Αντωνιάδης, Κουτίνης, Λυκίδης, Αβαλιάν (75' Παππάς), Γαρύφαλος, Στασινόπουλος (83' Πασχαλίδης), Ζαγναφέρης (78' Πόπτσης), Παπαποστόλου.

Κεραυνός Αγγελοχωρίου: Μαλαμής, Γιαβούρογλου, Βασιλειάδης, Κατσόγλου, Σαραγιώτης (18' Τραχανάς Α.), Μπρόσκα, Αργυρίου (29' Μορόζ), Ντανταμής, Γιουκούδης (75' Ρεσούλι), Χατζηβλασίου, Πανυτσίδης.

Διαιτησία: Παπαδόπουλος Γ. (Πάτρας Π. - Νατσιόπουλος Δ.)

Ρεπορτάζ: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.