Αγωνίστηκε κόντρα στα προγνωστικά, κοίταξε στα μάτια το "θηρίο" του ομίλου (Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού) και στο τέλος κατόρθωσε να αποσπάσει τον πολύτιμο για τη συνέχεια πόντο. Ο λόγος φυσικά για τον Μαγνησιακό που ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 απέναντι στον πρωτοπόρο του σχετικού πίνακα, με τον οποίο η βαθμολογική διαφορά είναι σχεδόν διπλάσια (33-17).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλούς οιωνούς, δύο φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, από μία για την κάθε ομάδα. Συγκεκριμένα στο 7' ο Σουκάντος βγήκε τετ-α-τετ μπροστά στον Λαγαρία, μα ο τελευταίος απέκρουσε, ενώ στο 8' ο Σιδηρόπουλος επιχείρησε να αιφνιδιάσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Φωτιάδη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Η επόμενη καλή στιγμή εμφάνισε το πρώτο τέρμα της συνάντησης, ο Γκούνιος στο 34' πέρασε την ασίστ στον Σουκάντο και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλασέ οδήγησε τη μπάλα στα δίχτυα, 0-1.

Περί τα μέσα της επανάληψης (67'), ο Φαρμάκης έκανε την παράλληλη σέντρα εξ αριστερών και λίγο πριν προλάβει ο Σεμερτζίδης να την σπρώξει στο πλεκτό, επενέβη αμυντικός των γηπεδούχων και απομάκρυνε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (69'), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όμως ένα εκ των μελών της αμυντικής γραμμής των "ασπρόμαυρων" απέκρουσε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Παπαδόπουλου από το κόρνερ του Σεμερτζίδη. Εκεί που φαινόταν λοιπόν πως οι παίκτες του Βαγγέλη Μαυροβουνιώτη έλεγχαν το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον υψηλόσωμο στράικερ Κυριακίδη έφτασαν στην ισοφάριση. Αναλυτικότερα, στο 79' ο εν λόγω ποδοσφαιριστής σούταρε από πλάγια θέση στην περιοχή, ο Φωτιάδης έκανε μια ωραία επέμβαση, αλλά φάνηκε πως δεν ήταν αρκετή, μιας που ο αρχηγός του Μαγνησιακού πήρε το "ριμπάουντ" και με νέα προσπάθεια πέτυχε το στόχο του, 1-1. Στο 84' ο Σουκάντος βρέθηκε σε θέση βολής, πλησίον του τέρματος, πραγματοποίησε το πλασέ, ωστόσο ο Λαγαρίας σε πρώτο χρόνο απέκρουσε και σε δεύτερο μπλόκαρε τη μπάλα. Η τελευταία φάση του ματς σημειώθηκε στο 89' με τον Σεμερτζίδη, ο οποίος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, μα και πάλι σε ετοιμότητα ο αντίπαλος πορτιέρο έβγαλε σε κόρνερ.

Μαγνησιακός (Καρόγλου): Λαγαρίας, Καραμανλής, Ρεκάλης, Μπίνος, Αραμπατζούζης, Μεζές, Μπιμπίκης, Αβλαστιμίδης, Μπουλικιάν, Σιδηρόπουλος, Κυριακίδης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Μποζίδης, Κιρκιλής και Αργυριάδης

Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού (Μαυροβουνιώτης): Φωτιάδης, Μακρόπουλος, Κουτσιώνας, Chernov, Παπαδόπουλος, Σαλτίρης, Ανρίδης, Γκούνιος, Σουκάντος, Σεμερτζίδης, Κουκούλης