Ένα δυνατό παιχνίδι έλαβε χώρα σήμερα στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ ερασιτεχνικής κατηγορίας στο πλαστικό γήπεδο του Ευόσμου, όπου με σύμμαχο τον εξαιρετικό καιρό, οι περίπου 100 οπαδοί των δύο ομάδων παρακολούθησαν έναν αγώνα  που χάρισε έντονες συγκινήσεις και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των παρευρισκομένων κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Aς πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν κάποιες αναγνωριστικές μεγάλες μπαλιές, ενώ ήταν φανερό ότι αμφότερες δεν έβρισκαν τρόπο να αναπτυχθούν σωστά. Η πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι ήταν για τους γηπεδούχους όταν στο 25’ ο Πολυχρονιάδης έπιασε μια κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, την οποία όμως μπλόκαρε εύκολα ο Σαμαλέκης. Από εκεί και πέρα το ο χρόνος κυλούσε με την μπάλα να βρίσκεται κατά κύριο λόγο στο χώρο του κέντρου χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο από πλευράς και των δύο ομάδων. Το παιχνίδι «άναψε» στο 38’, όταν ο προωθημένος Δάντσης πέτυχε γκολ μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά αυτό δεν μέτρησε ποτέ αφού είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ. Έτσι, πριν καν κοπάσουν οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, στην επόμενη φάση του αγώνα, ο Μανδήλης έκανε ωραία κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Σταμπουλίδης, με ένα ωραίο, δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής την έστειλε να αναπαυθεί στα δίχτυα του Σαμαλέκη γράφοντας το 1-0 στο 39’. Και ενώ ο ρυθμός έπεφτε και όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν και το σκορ ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρανικόλας με εξαιρετική ατομική ενέργεια από τα αριστερά, αφού «άδειασε» δυο παίκτες των φιλοξενούμενων, έβγαλε πάσα-μισό γκολ στον Σταμπουλίδη που από το ύψος της μικρής περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του, γράφοντας το 2-0.

Με το σκορ λοιπόν στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να μπουν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο για να διεκδικήσουν ότι θα μπορούσαν να πάρουν από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Πράγματι, έτσι έγινε και σε μία απ’ τις λίγες επιθετικές τους προσπάθειες στο 50’ του παιχνιδιού, κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πετρούδη απ’ τον Λαζαρίδη. Η φάση αυτή λίγο έλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται εντονότατα στον διαιτητή Μακρόπουλο, ο οποίος πέρα από την υπόδειξη του πέναλτι, απέβαλλε σωστά τον Λαζαρίδη καθώς ήταν τελευταίος παίκτης. Τελικά, όταν κάπως τα πνεύματα ηρέμησαν, ο Σαραφίδης εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασούδη, γράφοντας το 2-1 στο 51’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με παίκτη παραπάνω έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ καθώς οι γηπεδούχοι αμύνονταν μαζικά και αποτελεσματικά. Στο διάστημα αυτό, ήταν εμφανή τα νεύρα των παικτών και των δύο ομάδων με τον διαιτητή να δείχνει αρκετές κίτρινες κάρτες και στις δυο ομάδες (Ξανθόπουλος, Σταύρου, Μπουκλής, Τσελιούδης, Παπαδόπουλος, Σαραφίδης, Καρακούλιας). Και ενώ όλοι περίμεναν τους παίκτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Μελισσοχωρίου να πετύχουν το επόμενο γκολ, τελικά το κατάφεραν οι γηπεδούχοι, όταν στο 88’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταύρου, ο νεοεισελθόντας Καρράς αμαρκάριστος απ’ την μικρή περιοχή έκανε εύκολα το 3-1. Όμως το παιχνίδι επιφύλασσε κι άλλες εκπλήξεις. Πρώτη εξ αυτών ήταν τα 8 λεπτά καθυστερήσεων που κράτησε ο διαιτητής της αναμέτρησης, τη στιγμή μάλιστα που το παιχνίδι δεν είχε πλέον ενδιαφέρον, εφόσον είχε κριθεί ο νικητής. Πάντως. οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ένα φάουλ σε καλό σημείο στο 96’ της συνάντησης με τον Λασκαρίδη να το εκτελεί και ύστερα από ασταθή απόκρουση του Αθανασούδη, τον Δάντση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων γράφοντας το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.

Κανονιέρηδες (Φ. Μούντας): Αθανασούδης, Μανδήλης, Μπούσλης (54’ Μπουκλής), Δαγγίλας, Λαζαρίδης, Ξανθόπουλος, Σταύρου, Ιακωβίδης, Σταμπουλίδης, Καρανικόλας (68’ Γεωρτζάκος), Πολυχρονιάδης, (87’ Καρράς)

Μέγας Αλέξανδρος Μελισσοχωρίου (Χ. Νικολαΐδης): Σαμαλέκης, Τσελιούδης, Δεσπούδης, Ζαρκάδας, Δάντσης, Παπαδόπουλος, Πετρούδης (53’ Καρακούλιας), Χαραλαμπίδης (65’Βήττας), Γκόντινος (78’ Λαζαρίδης), Λασκαρίδης, Σαραφίδης

Διαιτησία: Μακρόπουλος (Δεμερτζής - Χατζηβασιλείου)