Την τέταρτη τους νίκη σε πέντε αγώνες κατέκτησαν οι Κανονιέρηδες καταφέρνοντας να επιβληθούν εκτός έδρας των Λύκων Δήμου Παύλου Μελά με σκορ 1-3, στον τρίτο όμιλο της Β' κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ σε μια ανύποπτη φάση, όταν στο 10' ο Πόζογλου Γ.Φ. προσπαθώντας να διώξει τη μπάλα και βρισκόμενος εντός περιοχής, την ακούμπησε με το χέρι και ο ρέφερι κ. Παλαιολόγου έδειξε κατ' ευθείαν την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει, με επιτυχία -όπως αποδείχθηκε- ο Κουμαλάτσιος κάνοντας το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα (18'), ο Μανδηλής διπλασίασε τα τέρματα για τους Κανονιέρηδες καθώς βρήκε στόχο το σουτ που επιχείρησε στο 19' γράφοντας το 0-2. Ένα λεπτό μετά ο Καμπούρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, όταν βρέθηκε φάτσα με τον Αθανασούδη, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του με τον πορτιέρο να καταφέρνει να μπλοκάρει. Στο 28' ο Μπίκος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά που δέχθηκε από σπόντα και από το ύψος του πέναλτι σημείωσε το 1-2. Αν και το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι παίκτες του Φώτη Μούντα βρήκαν τον τρόπο να αποκαταστήσουν άμεσα τη διαφορά των δύο τερμάτων, όταν ο Μανδηλής και πάλι κέρδισε τις κόντρες, εκμεταλλευτήκε τα λάθη των αμυντικών και σκόραρε με σουτ για το 1-3. Λίγο αργότερα (36') οι φιλοξενούμενοι είχαν μια νέα φάση για γκολ με τον Κουμαλάτσιο να σεντράρει από τα αριστερά, ο Θεοδωρίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Καραντασιάδης μπλόκαρε. Στο 42' λίγο έλειψε να πληρώσει ακριβά το λάθος του ο Αθανασούδης, αλλά το πλασέ του Μπίκου στην κενή εστία, από πλάγια και αριστερά, δεν έφτασε στα δίχτυα καθώς οι αμυντικοί είχαν επιστρέψει και έδιωξαν μακριά τη μπάλα.

Δυόμιση λεπτά περίπου μετά την έναρξη της επανάληψης ο Ιακωβίδης έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά εξίσου καλή ήταν και η επέμβαση του Καραντασιάδη σε κόρνερ. Στο 74' ο Δούμας προσπάθησε από μακρινή απόσταση με ένα ισχυρό σουτ να σκοράρει, ωστόσο η κατάληξη ήταν άουτ. Δέκα λεπτά πιο μετά (84'), ο Πολυχρονιάδης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε, όμως σε ετοιμότητα ο Καραντασιάδης μπλόκαρε. Στο 87' ο Σαπρανίδης πήδηξε ψηλά στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις της συνάντησης οι γηπεδούχοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, την πρώτη με τον Καμπούρη (κέρδισε τις κόντρες και με πεσμένο τον Αθανασούδη έκανε αδύναμο σουτ με αποτέλεσμα οι αμυντικοί να διώξουν) και τη δεύτερη με τον Σαπρανίδη (βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, πλάσαρε, αλλά ο πορτιέρο των “κυανολεύκων” απέκρουσε σε κόρνερ).

Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά (Τ. Δούμας): Καραντασιάδης, Αγγέλου, Πόζογλου Γ.Φ., (85' Παπαδόπουλος), Σαπρανίδης, Σαχινίδης, Ασατριάν, Μπίκος, Πόζογλου Γ.Δ., Καμπούρης, Ευθυμιάδης, Γκότσης (52' Δούμας)

Αγωνίστηκε επίσης και ο Κουκουλέκης

Κανονιέρηδες (Φ. Μούντας): Αθανασούδης, Ιακωβίδης, Πολυχρονιάδης (85' Ντίνας), Μπούκλης (50' Μέρμυγκας), Λαζαρίδης Θ., Μπασιάκος, Ξανθόπουλος, Κουμαλάτσιος, Θεοδωρίδης (64' Γεωρτζάκος), Λαζαρίδης Ν., Μανδηλής

Διαιτησία: Παλαιολόγου (Νικολής - Τσακιρίδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

*. Το παιχνίδι είναι μια προσφορά από το Γυράδικο "Χρήστος". Κέντρο: Εγνατίας 150 (2310 254466 & 2310 254469). Νεάπολη: Ελ. Βενιζέλου 56 (2310633183 & 2310633185)