Μια πολύ σημαντική νίκη που συνοδεύτηκε μάλιστα από ωραίο ποδόσφαιρο πήραν οι Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά επί της Νίκης Ηρακλείου με το τελικό σκορ να γράφει 4-1.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 8’, με το εκτός περιοχής σουτ του Καμπούρη να περνάει εκτός, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάνη στο 13’ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια οι Λύκοι ανέβασαν στροφές και  αφού είδαν την προσπάθεια του Μπίκου στο 13’ να απομακρύνεται προ της γραμμής και αυτή του Γκότση στο 17’ να φεύγει έξω, πήραν κεφάλι στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 33’ ο Μπίκος συνεργάστηκε με τον Γκότση, πάτησε περιοχή, απέφυγε τους αντιπάλους του και με ψύχραιμο σουτ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού, 1-0. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου (45’) οι γηπεδούχοι απώλεσαν τεράστια διπλή ευκαιρία όταν αρχικά το σουτ του Μπίκου βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια αυτό του Γκότση στην επαναφορά αποκρούστηκε από τον Πατσιούρα.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Δούμα ήτανε καταιγιστικοί, αφού μετατρέψανε τις τρεις πρώτες τους ευκαιρίες σε ισάριθμα τέρματα και μάλιστα σε διάστημα επτά λεπτών! Στο 59’ σε υποδειγματική κόντρα επίθεση, ο Δέλλιος πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Πατσιούρα στο σουτ του Μπίκου και σε κενή εστία έγραψε το 2-0. Στο 62’  ο πολύ καλός σήμερα Μπίκος έστρωσε στον νεοεισελθόντα Σαπρανίδη που από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (66’) ο Πόζογλου Γ.Φ μετά από εξαιρετικό σόλο και αφού «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του, 4-0. Οι Ηρακλειώτες κατόρθωσαν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 79’, όταν από ασυνεννοησία των Καραντασιάδη-Arapi, ο Kapanadze έκλεψε, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Τζιάκα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε προ κενής εστίας να μειώσει σε 4-1.  Στο 82’ το συγκρότημα του Γιάννη Κουκούλη είδε τα σουτ των Kapanadze και Κρυωνά να απομακρύνονται προ της γραμμής από τους αμυνόμενους, ενώ στο 91’ ο Kapanadze έστειλε το τόπι άουτ μετά από γύρισμα του Γουνιώτη Γ.

Τέλος, να σημειωθεί πως πραγματικά αλάνθαστη ήταν η διαιτησία από το σχετικό τρίο που έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο.

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

Οι Λύκοι κάνανε αδιαμφισβήτητα το καλύτερό τους παιχνίδι φέτος, κόντρα σε μια ομάδα που βρίσκεται σε τροχιά πεντάδας. Η Νίκη δεν ήταν κακή στο πρώτο μέρος, αλλά όσον αφορά την επανάληψη δέχτηκε τρία γκολ σε επτά λεπτά, με αποτέλεσμα να την πάρει από κάτω, αν και η αλήθεια είναι ότι το πάλεψε όσο μπορούσε μέχρι τέλους προσπαθώντας να αποδώσει ορθολογιστικό ποδόσφαιρο.

MVP OF THE MATCH

Εδώ θα ξεχωρίσω δύο παίκτες. Από τη μία τον πολύ ανεβασμένο Μιχάλη Μπίκο που όταν προσθέτει ουσία στο παιχνίδι του αποτελεί μια πολύτιμη μονάδα (1 γκολ και μια ασίστ σήμερα) και από την άλλη τον τρομερό Δημήτρη Δέλλιο που όχι μόνο καθάρισε όλες τις φάσεις που του αναλογούσαν αμυντικά, αλλά βοήθησε αρκετά και στην ανάπτυξη, επισφραγίζοντας την απόδοσαή του με ένα γκολ. Για να μην αδικήσω ωστόσο και τους φιλοξενούμενους, τρομερή εντύπωση έκανε ο Αριστείδης Βάνης με άψογα κοντρόλ, απίθανο passing game -με κάθε τρόπο-, φοβερή τακτική παιδεία και γενικά πολύ ώριμο ποδοσφαιρικό τρόπο σκέψης.

Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά (Τ. Δούμας): Καραντασιάδης, Γκότσης (90’ Βασιλειάδης), Πόζογλου Γ.Φ., Arapi, Πόζογλου Γ.Δ., Ασατριάν, Μπίκος, Κουκουλέκης (46’ Σαπρανίδης), Καμπούρης (69’ Αμανατίδης), Δέλλιος, Αγγέλου

Νίκη Ηρακλείου (Γ. Κουκούλης): Πατσιούρας, Κανδύλας (46’ Κουκούλης), Στεφανίδης, Γουνιώτης Ν., Κουμάνης, Γουνιώτης Γ., Kapanadze, Νικολαΐδης, Τζιάκας, Βάνης, Κρυωνάς

Διαιτησία: Χατζηπάντσιος (Ευθυμιάδης – Κώτσου)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς

*. Το παιχνίδι είναι μια προσφορά από το γυράδικο "Χρήστος", Ελευθερίου Βενιζέλου 56 Νεάπολη και τηλέφωνα 2310633183 - 2310633185

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.