Χιτσοκικό φινάλε είχε η αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής στον τέταρτο όμιλο της Β' κατηγορίας μεταξύ της τοπικής Δόξας και του Πυρσού Αγίας Τριάδας, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να προηγηθούν μέχρι και με 1-3 περί τα μέσα του δευτέρου μέρους.

Η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης σημειώθηκε στο 3' όταν ο Πέτκος πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Δολιανίτη να εκτιναχθεί κοντά στο οριζόντιο δοκάρι για να αποτρέψει την πορεία της μπάλας προς την εστία του. Στο 16' ο δραστήριος Καραναστάσης έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η κατάληξη ήταν άουτ. Περίπου είκοσι λεπτά μετά ο αρχηγός Μπουλούκας απείλησε με κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, όταν αρχικά ο Πέτκος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, ο πορτιέρο του Πυρσού πραγματοποίησε εξαίσια επέμβαση, στη επαναφορά της μπάλας αποδέκτης ήταν ο Εμμανουηλίδης, ο οποίος όμως σούταρε άουτ. Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Δόξα που εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία μεταξύ Αυγέρη και Δολιανίτη και μέσω του Εμμανουηλίδη έκανε το 1-0. Μετά από εναμιση λεπτό όμως ο Πυρσός έφερε ξανά το ματς στα ίσια με τον Φώτη Νιζάμη να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά, παίρνοντας το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Καραναστάση που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν κι άλλο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα στο 59' ο Καραναστάσης με τρόπο όμοιο όπως αυτόν της φάσης του 1-0, εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη συνεργασία μεταξύ αμυντικού και τερματοφύλακα της Δόξας και πραγματοποίησε με κοντινό πλασέ το 1-2. Στο 69' ο Καραναστάσης ανετράπη στην περιοχή, ο κ. Σαουλίδης έδειξε την άσπρη βούλα και με ωραία εκτέλεση έγραψε το 1-3. Με το χρονόμετρο να δείχνει το 90ο λεπτό, ο Εμμανουηλίδης έβγαλε παράλληλη σέντρα “ξυράφι” από τα δεξιά, ο Πετρίδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-3. Το τελικό αποτέλεσμα 3-3 διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουτοβίνας ύστερα από μια φάση διαρκείας και αφού η μπάλα έμεινε αρκετά δευτερόλεπτα στην περιοχή του συλλόγου από την Αγία Τριάδα, ο τελευταίος με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα χαρίζοντας το βαθμό στην ομάδα του.

Δόξα Τριλόφου (Καργάκης): Τερζής, Μήτος, Τσάβος, Μαντζουκόπουλος, Γέργος, Ρήγας, Ποντίκας, Μπουλούκας, Εμμανουηλίδης, Πέτκος, Παπαδόπουλος Λ.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Μπουτοβίνας, Πετρίδης, Σαμαράς

Πυρσός Αγίας Τριάδας (Σερμπέσης): Δολιανίτης, Νιζάμης Η., Μπουρογιάννης, Αθανασιάδης, Αυγέρης, Φακίρης, Πιτσαλίδης, Καρανικόλας, Καραναστάσης, Νιζάμης Φ., Αβραμίδης

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Μπότσης, Βουτσάς, Σπυριδωνίδης

Διαιτησία: Σαουλίδης (Ελευθεριάδης-Δημητριάδου)

*. Έντονα παράπονα εξέφρασαν μετά το τέλος του αγώνα οι άνθρωποι του Πυρσού Αγίας Τριάδας, καθώς όπως υποστήριξαν τα λεπτά των καθυστερήσεων που κράτησε στο δεύτερο ημίχρονο ο κ. Σαουλίδης ήταν υπερβολικά.

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης