Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 94 λεπτά για να υπάρξει σκορ στο γήπεδο του Τριλόφου, με τον Αχιλλέα Περαίας να πετυχαίνει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη (0-1) απέναντι στην τοπική Δόξα. Το παιχνίδι κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, καθώς οι δύο αντίπαλοι δεν δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος, το οποίο όπως αποδείχθηκε έκρινε και την αναμέτρηση.

Λίγο πριν συμπληρώσουμε δέκα λεπτά αγώνα, οι “πράσινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γεωργίου δέχθηκε ωραία πάσα, βγήκε φάτσα με τον Γεωργάκα, αλλά ο τελευταίος επενέβη σωστά αποκρούοντας σε κόρνερ το πλασέ. Στο 19' ο πορτιέρο του Αχιλλέα λίγο έλειψε να γίνει ο μοιραίος παίκτης αφού έχασε στον αέρα τη μπάλα από τα χέρια του, όμως για καλή του τύχη ακολουθούσε συμπαίκτης που έδιωξε σε κόρνερ. Η επόμενη ευκαιρία χάθηκε από τον Τσάβο, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή, ωστόσο η κατάληξη του σουτ ήταν άουτ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Μηνασίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Το μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης κύλησε χωρίς συγκινήσεις για τους φιλάθλους που γέμισαν απ' άκρη σ' άκρη την κερκίδα. Η μοναδική ευκαιρία των “κιτρινόμαυρων” όμως ήταν και για highlights κι αυτό διότι ο Ρήγας εκτέλεσε φάουλ στο 66' και ο αρχηγός Μπουλούκας έπιασε ένα πολύ όμορφο ανάποδο ψαλίδι, ωστόσο είδε τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι, άουτ. Στο 93' ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Κοκολάκης έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αλλά αρχικά ο Γεωργάκας και στη συνέχεια ο Δαδακίδης έδιωξαν τη μπάλα. Τέλος, στο 94' η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε έπειτα από κόρνερ εκ δεξιών, ο Γεωργάκας αιφνιδιάστηκε απέκρουσε ασθενώς και ο Ασλανίδης με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα πλεκτό, 0-1.

Σε γενικές γραμμές, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και χρησιμοποιώντας τα άκρα τους έκαναν φιλότιμες προσπάθειες ,αφενώς μεν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, αφετέρου δε να σκοράρουν απέναντι στους φιλοξενούμενους που αρκέστηκαν περισσότερο σε έναν παθητικό ρόλο, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κοκολάκη που “καθάρισε” τις περισσότερες εναέριες και επίγειες μονομαχίες. Στην επανάληψη, το παιχνίδι γύρισε σε... κλωτσοσκούφι κάτι που είχε και ως αποτέλεσμα τη μη παραγωγή φάσεων. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να εξισσορόπησαν την κατάσταση, αλλά δεν απείλησαν μέχρι τις καθυστερήσεις όπου βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα με τον πρώην παίκτη του Άρη.

Δόξα Τριλόφου (Δ. Καργάκης): Γεωργάκας, Ρήγας, Μαντζουκόπουλος, Δαδακίδης, Μητός (66' Σαμαράς), Τσάβος, Μπουλούκας, Πετρίδης (57' Μπουτοβίνας), Εμμανουηλίδης, Πόντικας (85' Πράτανος), Πέτκος

Αχιλλέας Περαίας (Χ. Κασλής): Πλαστήρας, Πανταζίδης, Κουμπατίδης, Κοκολάκης, Χαρίσκος, Ποίριατζίδης (70' Λόλας), Γεωργίου, Τζίκος, Μηνασίδης, Βαλαμάνης, Τσιπιρτίμης