Εμφανίζοντας αυτοκτονικές τάσεις στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο και σπαταλώντας σωρεία σημαντικών ευκαιριών, η Γερμανική Ακαδημία παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στον Θρίαμβο Ταγαράδων, ο οποίος κατόρθωσε να λάβει δικαίως από το ματς της 9ης αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου της Β' κατηγορίας και βάσει της εικόνας του στο 90λεπτο, το μέγιστο που μπορούσε.

Στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία η ομάδα των γηπεδούχων ευτύχησε να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 16' μετά από μια περιπετειώδη φάση όπου η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια θυμίζοντας... φλιπεράκι, ο Σπυριδώνιδης έγινε ο τελικός αποδέκτης και με ωραίο σουτ πραγματοποίησε το 1-0. Δευτερόλεπτα αργότερα (17'), ο Δημήτρης Μαργαρίτης απέτυχε να νικήσει τον Σπυρόπουλο που απέκρουσε το σουτ. Στο 25' μια όμορφη ομαδική συνεργασία απέφερε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων και για την ακρίβεια όταν ο Πέτσας σέντραρε για τον Ρεφανίδη και εκείνος με σουτ σημείωσε το 2-0. Λίγο πιο μετά (36'), ο Θοδωρής Μαργαρίτης προσπάθησε από πλάγια θέση να σκοράρει, μα και πάλι ο αντίπαλος πορτιέρο ύψωσε το ανάστημα του και έδιωξε τη μπάλα. Στην αμέσως επόμενη φάση (37'), ο Τσιόχας επιχείρησε να μειώσει, όμως το σουτ έφυγε μερικά εκατοστά πάνω από την οριζόντια δοκό. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 41', με το πλασέ του Δημήτρη Μαργαρίτη, το οποίο δεν επέτρεψε ο Σπυρόπουλος να περάσει τη γραμμή της εστίας του.

Ακόμα και στις αρχές της επανάληψης το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να χάνουν το ένα γκολ πίσω από το άλλο. Στο 56' ο Θοδωρής Μαργαρίτης πέρασε την μπάλα στον αδερφό του, Δημήτρη και εκείνος στον Ρεφανίδη που σούταρε άουτ. Οι "μπλε" έφτασαν μια ανάσα από το τρίτο τέρμα στο 63', όταν ο Δημήτρης Μαργαρίτης ολομόναχος απέναντι στον Σπυρόπουλο "έσκαψε" τη μπάλα οδηγώντας την εκτός. Ύστερα από πέντε λεπτά (68'), οι φιλοξενούμενοι όχι απλά έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή, αλλά μείωσαν κιόλας με μια εξαιρετικά δουλεμένη κομπίνα! Το τόπι λοιπόν είχε στηθεί περίπου δύο μέτρα μέτρα έξω από την περιοχή και εκεί που οι γηπεδούχοι νόμισαν ότι θα εκτελέσει απευθείας το φάουλ ο Δεμίρης, εκείνος τους αιφνιδίασε και την ώρα που πήδηξε πάνω από τη μπάλα ο επερχόμενος Τσιόχας την έστειλε στα δίχτυα, 1-2. Ο σύλλογος από τους Ταγαράδες απείλησε ξανά στο 74' με το σουτ του Βασιλειάδη που αποκρούστηκε με εξαίσια επέμβαση από τον Σταυριανίδη. Η ύστατη ευκαιρία για να καθαρίσουν το ματς οι "μπλε" τους δόθηκε στο 83', ωστόσο ο Δημήτρης Μαργαρίτης σε τετ-α-τετ δεν βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Σπυρόπουλο. Εν τέλει στο 90' ένα ολέθριο λάθος του Σταυριανίδη (έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του σε φάουλ-γέμισμα του Δεμίρη) έμελλε να τιμωρήσει το συγκρότημα του Κυριάκου Μπιμπισίδη και να διαμορφωθεί το τελικό σκορ, 2-2.

Γερμανική Ακαδημία (Μπιμπισίδης): Σταυριανίδης, Σιαμαντάς, Χριστοφόρου, Κούφας, Σπυριδωνίδης, Γογοβίτης (77' Γκαγκάς), Γρηγοριάδης (91' Κοτσιβός), Μαργαρίτης Θ., Πέτσας (60' Λέλεκας), Ρεφανίδης, Μαργαρίτης Δ. (86' Μπενάκης)

Θρίαμβος Ταγαράδων (Πγιάλας): Σπυρόπουλος, Κατσίρης (78' Αξιόπουλος), Δεμίρης, Τυροβούζης, Αγγελούδης, Φιλιούσης (63' Μακρής), Αγαπίδης, Βασιλειάδης, Ελμάζης, Τσιόχας, Χούμαλης (58' Καρυπίδης)

Διαιτησία: Χατζηβασιλείου (Κώτσου - Πηγαδάς)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

Τα στιγμιότυπα του αγώνα (αλλάξτε ανάλυση σε 1080p για καλύτερη ποιότητα εικόνας)

Περιγραφή: Ιορδάνης Κεστελίδης
Κάμερα: Απόστολος Τσάμης
Μοντάζ / Παραγωγή: Hideout Productions