Ένα παιχνίδι που δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική πραγματοποιήθηκε σήμερα στο πλαστικό της Ηλιούπολης, μεταξύ ΠΑΟΚ Πολίχνης και Αστραπής Νεάπολης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξ αρχής πιο δυνατά, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 8’. Ο Κολόκας σούταρε εκτός περιοχής, ο Παπαζήσης απέκρουσε και ο επερχόμενος Μπέτας πήρε το ριμπάουντ και σημείωσε το 0-1. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου άνηκε στην Αστραπή, η οποία έφτασε στο 0-2 στο 20’. Ο Μπέτας με ωραία κάθετη έβγαλε τον Καρανινάρη τετ-α-τετ, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε, αλλά το δεκάρι των Νεαπολιτών με δεύτερη προσπάθεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 30’ με τον ίδιο τρόπο και τους Μπέτα-Καρανινάρη πάλι πρωταγωνιστές , έγινε το 0-3. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Πολιχνιώτες ήρθε στο 41’, όταν το εκτός περιοχής σουτ του Σιβρόγλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο δυναμικοί, αλλά η Αστραπή ήταν αυτή που σκόραρε ξανά στο 52’, με τον Καρανινάρη να φτάνει στο χατ-τρικ. Ο Κολόκας έπαιξε μια ακόμη υπέροχη κάθετη, βγάζοντας τον συμπαίκτη του μόνο με τον αντίπαλο κίπερ με το 0-4 να έρχεται φυσιολογικά. Τρία λεπτά αργότερα (55’), ο δαιμονισμένος σήμερα Καρανινάρης, εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος της άμυνας, φτάνοντας με σουτ στο καρέ (4 προσωπικά γκολ) και βάζοντας την ομάδα του μπροστά με την εμφατική διαφορά των πέντε τερμάτων . Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής. Παρ’ όλα αυτά, οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 80’ με τον Νικολαΐδη να γράφει το τελικό 1-5.

Σε γενικές γραμμές: Ο ΠΑΟΚ Πολίχνης θα πρέπει να ενισχυθεί εν όψει της δύσκολης συνέχειας που τον περιμένει στο πρωτάθλημα, καθώς η ομάδα αδυνατεί μέχρι στιγμής να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της, μετρώντας τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς. Στον αντίποδα, η Αστραπή Νεάπολης παρουσίασε ένα δεμένο σύνολο με καλή τακτική παιδεία και πολλά τρεξίματα. Άλλωστε όλα τα γκολ που πέτυχε ήταν μπαλιές στον κενό χώρο με τους σκόρερ να κινούνται εξαιρετικά, βγαίνοντας σε θέση τετ-α-τετ.

MVP Of The Match: Αναμφισβήτητα ο Καρανινάρης με τα τέσσερα προσωπικά του τέρματα. Από ‘κει και πέρα τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπέτας με ένα γκολ και δύο ασίστ και Κολόκας με μια ασίστ και εξαιρετική παρουσία στο γήπεδο. Πολύ καλός και ο Ποϊτογιαννάκης.

ΠΑΟΚ Πολίχνης (Ε. Θυμνιούδης): Παπαζήσης, Πολυχρονιάδης, Καμίτσης, Μιχόπουλος, Νικολαΐδης Σ., Κουλίνας, Σιβρόγλου, Γραβαλίδης, Γεωργιάδης, Λαφτσόγλου, Νικολαΐδης Σ.

Αγωνίστηκαν επίσης οι Παυλίδης, Κατσαρός και Πιταρούδης

Αστραπή Νεάπολης (Σ. Δούζης): Παπαδόπουλος, Τσουρούκης, Τσακαλέρης Χ., Γιάχος, Κωνσταντινίδης, Γκατζογιάννης, Ποϊτογιαννάκης, Κολόκας, Μπέτας, Καρανινάρης, Τσακαλέρης Γ.