Μετά από μια αμφίρροπη αναμέτρηση στην πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ κατηγορίας, ο Μέγας Αλέξανδρος 2014 κατάφερε να φτάσει στο τρίποντο της νίκης, επικρατώντας με 2-0 στο γήπεδο της Αγίας Τριάδας επί της Γερμανικής Αθλητικής Ακαδημίας.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα παίρνουν για πρώτη φορά μέρος σε ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΠΣΜ, ενώ παρά την ήττα υπάρχει η αισιοδοξία από τους ιθύνοντες του συλλόγου πως η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη. Στον αντίποδα τα ιστορικά «Καμινίκια» αναμφίβολα προβάλλουν και φέτος ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο στη Β’ κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 5’ όταν ο έμπειρος Λιάμος έκανε το σουτ αλλά ο Μήτσιος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Στο 12’ όμως δεν συνέβη το ίδιο καθώς ο Ζουρτουμίδης με πλασέ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για τους «κοκκινόμαυρους», 0-1. Στο 16’ ο Ραμαντάνης έκανε την ατομική προσπάθεια έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ζουρτουμίδη ο οποίος σούταρε αλλά απέκρουσε ο Μήτσιος ενώ στο «ριμπάουντ» ο Βλάχος έκανε νέο σουτ η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 31’ είχε μια καλή στιγμή η Γερμανική ακαδημία, με τον Τσιπλακίδη να φεύγει μόνος του απέναντι στον Τορνικίδη αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και όταν το έπραξε η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφτασε «γλυκά» στην αγκαλιά του πορτιέρο του Μ. Αλεξάνδρου. Τελευταία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στο 33’ με το σουτ του Ραμαντάνη να φεύγει άουτ.

Στην επανάληψη ο Μέγας Αλέξανδρος ανέβασε την απόδοση του, αλλά όσο το σκορ ήταν στο 1-0 ήταν ιδιαίτερα εύθραυστο καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τους γρήγορους παίκτες να βγάλουν μια ταχύτατη αντεπίθεση και να ισοφαρίσουν. Στο 56’ ο Ζαλακώστας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 77’ ο Μπογδανάκης απείλησε την εστία του Τορνικίδη με ένα ισχυρό σουτ εκτός περιοχής το οποίο όμως πέρασε άουτ. Στο 83’ και στο 85’ ο Ζουρτουμίδης έχασε δύο ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς καθώς τα σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκαν και έφυγαν σε κόρνερ. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Ραμαντάνης ανακουφίζοντας τον προπονητή του Στέλιο Ζιώγα, αφού στο 86’ με ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής σημείωσε το 2-0. Ωστόσο, στο φινάλε του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, η μία στο 90’ με τον Ζαμπούλη να σουτάρει, όμως αμυντικός των φιλοξενουμένων απομάκρυνε πάνω στη γραμμή και η άλλη στο 91’ με τον Παπουτσή να κάνει το σουτ και τον Τορνικίδη να αποκρούει.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Νίκος Νικήδης (Γερμανική Αθλητική Ακαδημία): «Παίξαμε σήμερα (σ.σ.χθες) πρώτη φορά σε ανδρικό πρωτάθλημα και επίσημο ματς. Οι παίκτες μου ήταν αγχωμένοι δυστυχώς και αυτό φάνηκε και στα δύο ημίχρονα. Παρ’ όλα αυτά συνήλθαμε στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, αλλά δεν έφτανε αυτό. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν οι ρυθμοί και από τις δύο ομάδες. Αντιμετωπίσαμε στα ίσια μια πολύ καλή ομάδα που είναι και από τα φαβορί του ομίλου. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών».

Στέλιος Ζιώγας (Μέγας Αλέξανδρος): «Πάντα μια πρεμιέρα κρύβει κινδύνους. Το θετικό ήταν ότι πήραμε τους τρεις πόντους ξεκινήσαμε καλά. Από εκεί και πέρα χρειάζεται να βελτιωθούμε σε πολλούς τομείς για να παρουσιάσουμε το πραγματικό μας πρόσωπο στις επόμενες αγωνιστικές και κάτι που δεν έγινε πέρυσι, η άνοδος, θέλουμε φέτος να την πετύχουμε».

Γερμανική Ακαδημία (Ν. Νικήδης): Μήτσιος, Παπουτσής, Σταυρόπουλος (53’ Κανλής), Τσάκαλος, Μπογδανάκης, Μπάτζιος, Γρηγοριάδης, Νικήδης, Τσιπλακίδης, Τσακνάκης (63’ Ζαμπούλης), Σαμαντζίδης (44’ Βαινάς)

Μέγας Αλέξανδρος (Σ. Ζιώγας): Τορνικίδης, Μούκα (81’ Ναστίμι), Κωφίδης, Κατσαβέλης, Σιούτης, Ζουρτουμίδης, Βλάχος (78’ Πόπης), Πετσινάρης (46’ Τόσκας), Ραμαντάνης, Λιάμος, Ζαλακώστας

Διαιτησία: Δημητριάδης (Μαδίτσης - Παπάδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.