Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο που δυσχέραινε στον ύψιστο βαθμό τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, ο Κανάρης πανηγύρισε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επικρατώντας με σκορ 4-1 της Γερμανικής Αθλητικής Ακαδημίας στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του τρίτου ομίλου της Γ’ κατηγορίας.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 8’, όταν στο σουτ του Τζανή ο Χατζηδημητρίου ήταν στη σωστή θέση και κατάφερε να μπλοκάρει. Στο 15’ ο Μπλάτζιος, δέχτηκε από κόντρες τη μπάλα, έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Ιωαννίδης κατόρθωσε να μπλοκάρει. Στο 20’ ο Παπαγιαννάκης βρέθηκε αντιμέτωπος, σε θέση τετ-α-τετ, με τον Χατζηδημητρίου, αλλά ο τελευταίος κατάφερε να αποκρούσει. Στο 36’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε με σουτ από τα όρια της περιοχής, με τη μπάλα όμως αυτή τη φορά να φεύγει άουτ. Τελικά στην τρίτη του προσπάθεια ήταν πιο τυχερός, αφού το σουτ που επιχείρησε από θέση πλάγια και δεξιά εντός περιοχής, κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας και ο Κανάρης άνοιξε το σκορ, 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Χριστοφόρου πραγματοποίησε το σουτ αλλά σε ετοιμότητα ο Ιωαννίδης μπλόκαρε.

Με το καλημέρα στην επανάληψη (51’), ο Τζανής κέρδισε από πλάγια και αριστερά ένα φάουλ κοντά στη γωνία της μεγάλης περιοχής, το εκτέλεσε ο ίδιος με σέντρα, πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων ο Τζίμας και με καρφωτή κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Δευτερόλεπτα αργότερα, η Γερμανική Ακαδημία ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή αλλά ο διαιτητής κ. Γιαννάκος έδειξε παίζεται. Στο 53’ ο Τσάκαλος το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Στο 57’ ο έμπειρος Παπαγιαννάκης δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και με σουτ από πλάγια και αριστερά στην περιοχή ευστόχησε ξανά στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χατζηημητρίου για το 0-3. Στο 58’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν ξανά πέναλτι σε χέρι ποδοσφαιριστή του Κανάρη στην περιοχή αλλά ο κ. Γιαννάκος άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπλάτζιος είχε ένα πολύ καλό σουτ από τα όρια της περιοχής, το οποίο ωστόσο έφυγε σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ιωαννίδη. Στο 83’ ο Τζανής πήρε την πρωτοβουλία να εκτελέσει φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, στον άξονα, και με τη βοήθεια της τύχης αφού η μπάλα κόντραρε στο τείχος και άλλαξε πορεία, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη των φιλοξενουμένων πετυχαίνοντας το 0-4. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους έβαλε ο Παπουτσής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από κοντινό πλασέ και σέντρα του Μαγγενάκη από τα δεξιά, 1-4.

Σε γενικές γραμμές: Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων. Η διαφορά μεταξύ τους έγκειται στο γεγονός ότι οι μεν γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και εκμεταλλεύτηκαν μόνο μία ενώ οι φιλοξενούμενοι σχεδόν όλες, ενώ είχαν και την τύχη με το μέρος τους στη φάση του τέταρτου γκολ. Από εκεί και πέρα, το γήπεδο όπως αναφέρθηκε και στον πρόλογο δεν ήταν σε καλή κατάσταση και οι νερομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές κάθε άλλο παρά διαφημίζουν το λαοφιλές άθλημα.

Γερμανική Αθλητική Ακαδημία (Νίκος Νικίδης): Χατζηδημητρίου, Παπουτσής, Χριστοφόρου, Τσάκαλος, Πέτκος, Κατοριάδης (63’ Σαμαντσίδης), Μαγγενάκης, Μαργαρίτης, Μπλάτζιος (74’ Βαινάς), Γιαννακάκης, Σταυρόπουλος (46’ Γρηγοριάδης)

Κανάρης (Ευστράτιος Τόλης): Ιωαννίδης, Παγουνόπουλος, Λιακόπουλος, Οικονόμου (75’ λ.τρ. Δάλλας), Οκαλίδης, Ιωαννίδης, Τζίμας, Βούρης, Παπαγιαννάκης (86’ Παπαγεωργίου), Τσαμαλίκος (68’ Παπαγιάννης), Τζανής

Διαιτησία: Γιαννακός (Παπανώτας - Παντεκίδης)

*. Τα στιγμιότυπα του αγώνα θα αναρτηθούν στο site μέσα στο επόμενο δίωρο

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.