Ύστερα από ένα ματς με χορταστικό θέαμα και πολλά γκολ ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος κατάφερε να επιβληθεί με σκορ 3-5 του Μαντουλίδη στο γήπεδο της Μίκρας. Το αποτέλεσμα αυτό του δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την άνοδο μέσω των πλέι-οφ, καθώς κατέλαβε την έβδομη θέση υποσκελίζοντας την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος του τρίτου ομίλου της Γ’ κατηγορίας την Γερμανική Ακαδημία η οποία είχε το ρεπό της.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Μαντουλίδης ήταν αυτός που απείλησε στο 9’ με το δυνατό σουτ του Δημόπουλου, μετά από πάσα του Ευσταθίου, να φεύγει σύρριζα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 18’ ο Σεφερίδης έκανε το σουτ όμως ο Σάμχα κατάφερε να αποκρούσει. Τρία λεπτά αργότερα ο Βασίλης Χριστόπουλος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με σουτ από το ύψος του πέναλτι, 0-1. O Selenica προσπάθησε λίγο αργότερα (25’) να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα για την ομάδα του, όμως η ωραία ατομική ενέργεια και το σουτ δεν έφταναν για να νικήσει τον Σάμχα που μπλόκαρε. Στο 27’ ο Αρσενίδης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ευσταθίου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Το ματς συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, όπως αυτή του Σεφερίδη στο 33’ (μπλόκαρε ο Σάμχα), του Δημόπουλου στο 37’ (απόκρουσε ο Χριστόπουλος) και του Ευσταθίου στο 38’ (άουτ). Τελικά αυτό που ήθελε το πέτυχε ο Μαντουλίδης πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 42’ ο Λιάτσος πάσαρε ωραία για τον Κισκορίδη και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, το σουτ του Σακελλαρίδη (44’) που κατέληξε άουτ.

Εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα σημείωσε ο Selenica στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’) με ψηλοκρεμαστό σουτ το οποίο προσγειώθηκε στο δεξί γάμα της εστίας του Σάμχα, 1-2. Ο Άγιος Ιωάννης έχασε μεγάλη ευκαιρία και για το τρίτο τέρμα στο 53’, ωστόσο η φάση διαρκείας δεν έμελλε να είχε ευτυχή κατάληξη για τους φιλοξενούμενους. Στο 56’ ο Δημόπουλος, κατόπιν σέντρας του Αρσενίδη από δεξιά πραγματοποίησε με σουτ το 2-2. Όμως πέντε λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών Τανατζής με όμορφο διαγώνιο πλασέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3. Με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών στην αναμέτρηση, ο Selenica σε μια επέλαση από αριστερά και συγκλίνοντας προς τον άξονα, μπήκε στην περιοχή αφού πέρασε όποιον αντίπαλο είχε μπροστά του, όμως το σουτ που έκανε δεν στάθηκε δυνατό να νικήσει τον πορτιέρο του Μαντουλίδη που απέκρουσε. Ο Μαντουλίδης αντέδρασε άμεσα και έδωσε τρίτη απάντηση, με τον Δημόπουλο να ξαναχρίζεται σκόρερ στο 71’ ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 3-3. Τρία λεπτά μετά ο Μπλέτσος έχασε μια μοναδική ευκαιρία να σκοράρει όταν βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν στόχευσε σε γωνία και ο Σάμχα μπλόκαρε. Το γόρδιο δεσμό κατάφερε να λύσει με ένα πανέμορφο τέρμα ο Τανατζής στο 75’ ο οποίος έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής και παρά την προσπάθεια του ο γκολκίπερ του Μαντουλίδη δεν κατάφερε να αποσοβήσει το μοιραίο, 3-4. Το τελικό αποτέλεσμα 3-5 διαμόρφωσε στο 84’ ο Δίπλας με σουτ εντός περιοχής πανηγυρίζοντας έξαλλα, βγάζοντας μάλιστα και τη φανέλα του!

Μαντουλίδης (Απόστολος Δανιηλίδης): Σάμχα, Κελγιάννης, Αθανασιάδης, Νάστος, Μπακλατσίδης, Κισκορίδης, Λιάτσος, Δημόπουλος, Αρσενίδης, Σακελλαρίδης, Ευσταθίου

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος (Δημήτρης Λαχανίδης): Χριστόπουλος Παύλος (87’ Λουβέρδης), Μάινας (59’ Τανατζής), Τσιτσιγιώργης, Χριστόπουλος Δημήτρης, Χατζηιγνατιάδης, Μπλέτσος, Δελησπερίδης, Selenica, Δίπλας (87’ Κουτσούκης), Χριστόπουλος Βασίλης, Σεφερίδης

Διαιτησία: Σουλαμίδης (Πάσχος - Τσούκας)