Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε η Γερμανική Ακαδημία μετά το εντός έδρας 1-1 απέναντι στον Κανάρη, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Γ' κατηγορίας.

Για να έρθει η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στην αναμέτρηση χρειάστηκε να φτάσουμε στο 21', όταν και ο Νικίδης έπιασε μια βολίδα εξ αριστερών, όμως ο Ιωαννίδης με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Λαζαρίδης επιχείρησε να στείλει από το κέντρο τη μπάλα στα δίχτυα πραγματοποιώντας ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, ωστόσο ο Χατζηδημητρίου κατόρθωσε να μπλοκάρει. Στο 36' η επόμενη καλή στιγμή του Κανάρη, με τον Θεοχάρη να αποφεύγει και τον πορτιέρο της Γερμανικής Ακαδημίας, αλλά ο Μαργαρίτης παρενέβη την τελευταία στιγμή και έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν απέφυγαν να δεχτούν το γκολ, καθώς στο 45' ο Τζίμας μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, πλάσαρε, η μπάλα πήγαινε αργά προς τα δίχτυα, γι'αυτό και ο Παπαγιαννάκης σιγούρεψε το τέρμα σπρώχνοντας την μόλις περίπου ένα μέτρο πριν τη γραμμή, γράφοντας το 0-1.

Ύστερα από 6 λεπτά στην επανάληψη, η Ακαδημία είχε ευκαιρία με τον Νικίδη για να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Ιωαννίδη. Στο 55' ο Παπαγιαννάκης εκτέλεσε ωραία και απευθείας το φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα του λίγο έξω από την περιοχή, μα το τόπι δεν του έκανε το χατήρι και προσέκρουσε στη συμβολή των δοκών. Έπειτα από λίγα λεπτά (66'), ο Ρεφανίδης είχε σουτ το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων. Το συγκρότημα του Νίκου Νικίδη συνέχισε να πιέζει και δημιούργησε στο 79' νέα ευκαιρία, όταν ο Κωνσταντινίδης έκανε το σουτ, αλλά ο Ιωαννίδης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε τη μπάλα. Ο ίδιος παίκτης βέβαια βρήκε τον τρόπο να στείλει τη στρογγυλή θεά στα δίχτυα δύο λεπτά αργότερα (81'), καθώς με ωραία κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ εκ δεξιών έφερε το ματς στα ίσια, 1-1. Ο Ρεφανίδης λίγο έλειψε να ανατρέψει εξ ολοκλήρου το σκορ, όμως ούτε στο 89' (τετ-α-τετ από αριστερά πλάσαρε άουτ), μήτε στο 90' (πάλι πλασέ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι) τα κατάφερε και οι δύο ομάδες αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο συλλέγοντας από ένα βαθμό.

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Ήταν σχετικά ισορροπημένο με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην επανάληψη φάνηκαν δύο πράγματα, η ανωτερότητα των γηπεδούχων (με συντριπτικό ποσοστό κατοχής της μπάλας, όμορφο passing game και κλασικές ευκαιρίες) και η αδυναμία των φιλοξενουμένων να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, αφού “πάτησαν” πάνω στο 0-1, επαναπαύτηκαν, ήταν σκιά του εαυτού τους και πέρα από το δοκάρι δεν απείλησαν την αντίπαλη εστία.

Γερμανική Ακαδημία (Νικίδης): Χατζηδημητρίου, Μπογδανάκης, Γογοβίτης, Μαργαρίτης, Πολυκράτης, Μαγγενάκης, Γρηγοριάδης, Νικίδης, Κωνσταντινίδης, Μπλάτζιος, Ρεφανίδης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Παρασκευόπουλος και Τσάκαλος

Κανάρης (Τόλης): Ιωαννίδης Χ., Παγουνόπουλος, Λαζαρίδης, Ιωαννίδης Π., Οκαλίδης, Τζίμας, Βουρής, Τζανής, Θεοχάρης, Παπαγιαννάκης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Δαρδαμανέλης και Παντοσίτης

Διαιτησία: Κριθαρίδης (Μπαμπούλας - Ντόκας)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

Τα στιγμιότυπα του αγώνα (αλλάξτε ανάλυση σε 1080p για καλύτερη ποιότητα εικόνας)

Περιγραφή: Ιορδάνης Κεστελίδης

Κάμερα: Απόστολος Τσάμης

Μοντάζ / Παραγωγή: Hideout Productions