Ύστερα από ένα παιχνίδι γκραν-γκινιόλ που διεξήχθη στο γήπεδο της Αγίας Τριάδας, Γερμανική Ακαδημία και ΑΣ Παπάδες αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Το ματς επιφύλασσε πολλές εκπλήξεις για τους λιγοστούς -δυστυχώς- φιλάθλους που το παρακολούθησαν από το πρώτο έως και το τελευταίο του λεπτό.

Μόλις στο 4' οι Παπάδες κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ (0-1), σε μια φάση όπου ο Αναστασιάδης έκανε το σουτ, ο Χατζηδημητρίου απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Δημόπουλος προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα, παρά τη νέα προσπάθεια που έκανε ο πορτιέρο των γηπεδούχων. Οι άνθρωποι της Γερμανικής Ακαδημίας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το συγκεκριμένο τέρμα, καθώς υποστήριξαν ότι ο τερματοφύλακας τους υπέστη επιθετικό φάουλ. Παρ' όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και με απαράμιλλο πάθος έφτασαν τέσσερα λεπτά αργότερα (8') στην ισοφάριση, 1-1, με ένα φοβερό σουτ που εξαπέλυσε από τα όρια της περιοχής ο Πολυκράτης. Το γκολ έδωσε επιπλέον ψυχολογία στους παίκτες του Κυριάκου Μπιμπισίδη οι οποίοι απώλεσαν στο 17' σπουδαία τριπλή ευκαιρία με δοκάρι! Στο 21' ο αρχηγός των “μπλέ” Ευριπίδης Γρηγοριάδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από θέση αρκετά πλάγια και δεξιά, η μπάλα πήρε ύψος, αρχικά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα άουτ. Ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι θεωρώντας ότι ο Χατζηδημητρίου ανέτρεψε τον ποδοσφαιριστή τους. Στο 28' μετά από φάση διαρκείας και πολλές κόντρες στα καρέ των Παπάδων, ο Μαργαρίτης βρέθηκε σε πλεονεκτικότατη θέση και απλά έσπρωξε το τόπι στα δίχτυα για το 2-1 και την ολική ανατροπή της ομάδας του. Λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο (43') οι “γενειοφόροι” κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Αναστασιάδη από τον Χατζηδημητρίου. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε και την εκτέλεση, ωστόσο ο γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ πραγματοποίησε και νέα επέμβαση σε σουτ παίκτη των Παπάδων στην επαναφορά. Η φάση ολοκληρώθηκε με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από ένα τρίτο σουτ, όμως ο ρέφερι ακύρωσε το γκολ δίνοντας επιθετικό φάουλ. Τελευταία φάση του πρώτου μέρος στο 45' με το σουτ του Μερόκη να αποκρούεται από τον συγκλονιστικό σήμερα Χατζηδημητρίου.

Η επανάληψη μπορεί να μην είχε ισάριθμες ευκαιρίες, όμως δεν έλειψε το σασπένς και η αγωνία μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Στο 60' μια νέα ανατροπή, του Γουλιού, αυτή τη φορά από αμυντικό έδωσε την ευκαιρία στους Παπάδες να ξανασουτάρουν από την άσπρη βούλα, πάρα ταύτα πάλι δεν ευστόχησαν, καθώς ο Παραλίκης που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δυνατό σουτ του Παρασκευόπουλου από πλάγια και αριστερά, το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 89' ο Κισκορίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Μερόκης έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε μια σέντρα σουτ, όμως σχεδόν πάνω στη γραμμή οι “μπλέ” απομάκρυναν τη μπάλα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 93' με τον Κισκορίδη να εκτελεί ένα ακόμα φάουλ, τούτη τη φορά το εκτέλεσε ψηλοκρεμαστά, ο αρχηγός Αλέξης Τζάλλας πήδηξε ψηλότερα από όλους και με μια αντίστοιχα ψηλοκρεμαστή κεφαλιά την κατεύθυνε στα δίχτυα, 2-2. Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ακολούθησαν κάποιες αψιμαχίες με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν τους πιο οξύθυμους συμπαίκτες τους.

Γερμανική Ακαδημία (Μπιμπισίδης): Χατζηδημητρίου, Τσάκαλος, Γογοβίτης, Κοτσιβός (57' Τσακνάκης), Πολυκράτης, Καστοριάδης, Γρηγοριάδης, Παρασκευόπουλος (83' Μαγγενάκης), Πέτσας (78' Κωνσταντινίδης), Μαργαρίτης, Ρεφανίδης

ΑΣ Παπάδες (Τζάλλας): Σάμχα, Χόνδρης, Λιάτσος, Τζάλλας, Κουσενίδης, Κισκορίδης (94' Κοντομιχάλης), Μερόκης, Παραλίκης, Δημόπουλος (46' Παπαδόπουλος), Αναστασιάδης (80' Σταμκόπουλος), Γούλιος

Διαιτησία: Νικολής (Πάνου-Σπανός)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης (αλλάξτε ανάλυση σε 1080p για καλύτερη ποιότητα εικόνας)

Περιγραφή: Ιορδάνης Κεστελίδης
Κάμερα: Απόστολος Τσάμης
Μοντάζ / Παραγωγή: Hideout Productions