Ακάθεκτος συνεχίζει το δρόμο του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την επάνοδο στη Β' κατηγορία ο Ατρόμητος Αγίας Παρασκευής, αφού ξεπέρασε και το εκτός έδρας εμπόδιο της αναγεννημένης στα τελευταία παιχνίδια Γερμανικής Ακαδημίας επικρατώντας εις βάρος της με σκορ 0-2.

Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το πρώτο γκολ, αλλά ο Τσούγκας παρότι βγήκε τετ-α-τετ έστειλε άουτ τη μπάλα. Δύο λεπτά πιο μετά (11'), ο Ζιώγας εκτέλεσε φάουλ, στην πορεία της μπάλας δεν επενέβη κανείς, με αποτέλεσμα αυτή να προσκρούσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να απομακρυνθεί από τους αμυντικούς. Στο 24' ο Μήτσιος έδωσε στον Μαργαρίτη, ο τελευταίος μπερδεύτηκε, λάθεψε και μετά από κόντρες πλησίον της εστίας, ο Τσούγκας καθοδήγησε το τόπι στα δίχτυα, 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα (28'), ο Παρασκευόπουλος έπιασε ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής, μα ο Τσιλιμπάρης έπεσε καταπληκτικά στη γωνιά του διώχνοντας σε κόρνερ. Κατόπιν της εκτέλεσης αυτού, ο Ρεφανίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η κατάληξη ήταν άουτ. Στο 45' ο Γογοβίτης τροφοδότησε τον Πουλτουρτζίδη, εκείνος σούταρε, αλλά ο πορτιέρο της Αγίας Παρασκευής μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι μη έχοντας άλλη επιλογή βγήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους έκλεισαν τον αντίπαλο στα καρέ του. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Σαντεξή έβγαιναν σε φαρμακερές αντεπιθέσεις όπως αυτή του 52' με τον Τσούγκα να βγαίνει τετ-α-τετ, να κάνει το πλασέ, όμως ο Μήτσιος απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Καραγιάννη πέρασε άουτ. Στο 65' ο Πουλτουρτζίδης πέρασε στην κυριολεξία όποιον έβρισκε στο διάβα του, εντόπισε χώρο για το σουτ, ωστόσο ο Τσιλιμπάρης μπλόκαρε. Στη συνέχεια (68'), ο Πέτσας πραγματοποίησε το σουτ και σε ετοιμότητα ο goalkeeper των φιλοξενουμένων απέκρουσε. Στο 70' ο Ατρόμητος διπλασίασε τα τέρματα του με ένα δεύτερο γκολ από τον Τσούγκα, ο οποίος ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά ύστερα από ωραία σέντρα του Μπαλάσκα και την καθοδήγησε στο πλεκτό, 0-2. ΄Ύστερα από λίγο (73'), ο Τσούμαρης “φάτσα” με το τρίτο γκολ νικήθηκε από τον Μήτσιο, ενώ το ίδιο έπαθε και ο Τσοκανάς που πήρε το “ριμπάουντ”. Στο 83' ο Πέτσας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα από κόντρες βρέθηκε στα πόδια του Πουλτουρτζίδη, μα ο τελευταίος αστόχησε από κοντινή απόσταση σουτάροντας άουτ. Το 0-2 έμεινε ως το φινάλε, ενώ να σημειωθεί ότι η Αγία Παρασκευή ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες κατόπιν της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε στο 87' ο πολυτιμότερος της ποδοσφαιριστής, Τσούγκας.

Γερμανική Ακαδημία (Μπιμπισίδης): Μήτσιος, Δαδακίδης, Γογοβίτης, Μαργαρίτης, Πολυκράτης, Καστγροιάδης (40' Πουλτουρτζίδης), Γρηγοριάδης, Παρασκευόπουλος (63' Βρυώνης), Πέτσας, Κωνσταντινίδης (77' Γκάγκας), Ρεφανίδης

Ατρόμητος Αγίας Παρασκευής (Σαντεξής): Τσιλιμπάρης-Μακρίδης, Σφονδύλας, Αλτής, Τζαβέλας, Αλεξόγλου, Ζιώγας, Καραγιάννης(60' Τσοκανάς), Ζάχαρης Ι. (80' Πεσλής Ι.), Μπαλάσκας, Τσούγκας, Τσούμαρης (90' Πεσλής Αν.)

Διαιτησία: Λαζαρίδης (Κόπανος - Τριχάχαλος)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.