Δείχνοντας μέταλλο νικητή και με τον Πουλτουρτζίδη σε μεγάλα κέφια, η Γερμανική Ακαδημία επικράτησε εκτός έδρας του ΑΣ Παπάδες με 1-4.

Οι «Γερμανοί» μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο μέρος δημιουργώντας δυο ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Μόλις στο 6’ ο Μαργαρίτης βρήκε χώρο και δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ, ενώ στο 9’ το σουτ του Ρεφανίδη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το 4-3-3 του Κυριάκου Μπιμπισίδημε τους δυο inside forwards απέδωσε καρπούς και στο 19’ το καλοζυγισμένο χτύπημα φάουλ του Δαδακίδη συνάντησε το κεφάλι του Πουλτουρτζίδη, ο οποίος άνοιξε το σκορ, 0-1. Στο 28’ ο Γρηγοριάδης εκτέλεσε το κόρνερ εξ αριστερών και ο Δαδακίδης με φοβερή καρφωτή κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, 0-2. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής (Δαδακίδης) λίγο έλειψε να ξαναστείλει το τόπι στο πλεχτό, αλλά η εντός περιοχής προσπάθειά του στο 33’ έφυγε έξω. Ότι δεν έκανε ο νεαρός σέντερ μπακ, το έπραξε και πάλι ο Πουλτουρτζίδης στο 44’ εκμεταλλευόμενος ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας, 0-3.

Στην επανάληψη οι «γενειοφόροι» ανέβασαν στροφές απειλώντας διαδοχικά με τους Παραλίκη (47’, σουτ, απέκρουσε ο Χατζηδημητρίου) και Kaca δις (61’, κεφαλιά, φοβερή εκτίναξη από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων και 62’, σουτ, απόκρουση στο «γάμμα» από τον Χατζηδηημητρίου). Λίγο αργότερα (78’) οι Παπάδες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Μερόκη. Πιο συγκεκριμένα, μετά από λογομαχία με τον Γογοβίτη ο παίκτης των «ρασοφόρων» χτύπησε στην ψύχρα με το κεφάλι αυτόν της Γερμανικής Ακαδημίας στο πρόσωπο, κίνηση που έφερε ένταση και αψιμαχίες μεταξύ των 22 αγωνιζόμενων. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 83’, όταν ο Τσάκαλος έκανε το «τσαφ» και ο Τζάλλας δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 1-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 93’ ο Πουλτουρτζίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ εκ δεξιών, ολοκληρώνοντας παράλληλα το χατ-τρικ του.

Σε γενικές γραμμές: Στο πρώτο ημίχρονο η Γερμανική Ακαδημία έπνιξε στην κυριολεξία το σύνολο του Αλέξη Τζάλλα, πετυχαίνοντας τρία γκολ και καθαρίζοντας επί της ουσίας μέσα σε 45 λεπτά το ματς. Το δεύτερο μέρος άνηκε μεν στους Παπάδες, αλλά οι ελλείψεις αρκετών παικτών, το βαρύ σκορ και η διαχείρισή του από την αντίπαλη ομάδα δεν τους άφησε κανένα περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

MVP Of The Match: Αδιαμφισβήτητα ο Χρήστος Πουλτουρτζίδης που ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα από την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Ερμή Μηχανιώνας, γράφοντας χατ-τρικ και συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

ΑΣ Παπάδες (Α. Τζάλλας): Χατζηστογιάννης, Χόνδρης, Κοντομιχάλης (58’ λ.τ. Κούτσικας), Παραλίκης, Κισκορίδης, Μερόκης, Αρσενίδης, Ρέλλος, Δημόπουλος (72’ Τζάλλας), Kaca, Γουλιός

Γερμανική Ακαδημία (Κ. Μπιμπισίδης): Χατζηδημητρίου, Δαδακίδης, Γογοβίτης, Σιαμαντάς (68’ Τσάκαλος), Πολυκράτης (64’ Καστοριάδης), Πουλτουρτζίδης, Γρηγοριάδης, Μαργαρίτης, Πέτσας (76’ Κότσιβος), Μπλατζιος, Ρεφανίδης

Διαιτησία: Βέρρος (Γεωργόπουλος – Τσεχελίδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.