Παρατάσσοντας ακριβώς την ίδια εντεκάδα με την προηγούμενή τους συνάντηση (5-1) η Γερμανική Ακαδημία επικράτησε με 1-0 των Αετών Θεσσαλονίκης 2015 και πέτυχε την άνοδό της στη Β’ κατηγορία, μόλις στη δεύτερη χρονιά συμμετοχής της στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Η αρμάδα του Κυριάκου Μπιμπισίδη μπήκε δυναμικά και είδε τρεις προσπάθειές της να καταλήγουν άουτ. Αυτές είχαν ως εκφραστές τους Μαργαρίτη (κεφαλιά στο 6’), Πουλτουρτζίδη (εκτέλεση φάουλ στο 13’) και Γρηγοριάδη (απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 19’). Στο 21’ οι Αετοί λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ, μα ο Χατζηδημητρίου με υπερένταση απέκρουσε το σουτ του Τάπου. Το 1-0 σημειώθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα (25’) όταν ο Μαργαρίτης είδε το τόπι να του στρώνεται εντός περιοχής και δεν χαρίστηκε εκτελώντας τον Jorghi. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι «μπλε» απώλεσαν άλλες δυο ευκαιρίες, μία στο 33’ με τον Ρεφανίδη προ κενής εστίας να πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και άλλη μία στο 40’ με τον Πουλτουρτζίδη να τα βάζει με όλη την αντίπαλη άμυνα, να βγαίνει φάτσα με τον τερματοφύλακα, αλλά να τα χαλάει στην τελική προσπάθεια (μπλόκαρε ο Jorghi).

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανική Ακαδημία οπισθοχώρησε δίνοντας μέτρα στο σύνολο του Μπάμπη Παπουλίδη, το οποίο πήρε την κατοχή και πιέζοντας ασφυκτικά έχασε σωρεία ευκαιριών. Μόλις στο 48’ ο Κλαψίδης σούταρε από εντός της περιοχής και δεξιά, όμως ο Χατζηδημητρίου απέκρουσε, κατόπιν η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών και απομακρύνθηκε. Ο ίδιος παίκτης ξαναδοκίμασε το πόδι του στο 58’ με το αποτέλεσμα να είναι άουτ. Στο 70’ ο Χρηστίδης που είχε περάσει ως αλλαγή τρία λεπτά πρωτύτερα (67’) σημάδεψε τη κλειστή γωνία του Μήτσιου, ωστόσο ο πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν καλά τοποθετημένος και μπλόκαρε. Στο 76’ ένα εύκολο φαινομενικά γέμισμα έφυγε από τα χέρια του Μήτσιου, ο Μαργαρίτης σταμάτησε με εξαιρετικό τάκλιν τον Μαντσόκη πριν σουτάρει από πλεονεκτική θέση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο τερματοφύλακας των «μπλε» απέκρουσε την προσπάθεια του Τάπου. Στο ύστατο αξιοσημείωτο στιγμιότυπο του ματς (85’) η σέντρα του Γραμπή συνάντησε το κεφάλι του Τυροβούζη, μα η στρογγυλή θεά πέρασε εκτός.

Σε γενικές γραμμές: Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, οι γηπεδούχοι το πρώτο και οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο. Παρ’ όλα αυτά έγινε ένα παιχνίδι με αρκετές προσωπικές μονομαχίες και δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις, άσχετα αν κάτι τέτοιο δεν αντικατοπτρίζεται στο τελικό σκορ. Αυτό που μου έκανε προσωπικά εντύπωση είναι πως επί των ημερών Μπιμπισίδη στον πάγκο, η Γερμανική Ακαδημία δεν ακολουθεί ένα «μονόμπαντο» αγωνιστικό πλάνο, αλλά προσαρμόζεται στις ιδιαιτερότητες του κάθε αγώνα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού ήταν το σημερινό, όπου η ομάδα απέδωσε πολύ αποτελεσματικά όχι μόνο το 4-2-3-1, μα και το 5-3-2.

Το «περίεργο» του αγώνα: Ο αρχηγός των Αετών, Φώτης Κλαψίδης αρνήθηκε κατηγορηματικά να φωτογραφηθεί με τον αρχηγό της Γερμανικής Ακαδημίας και το διαιτητικό τρίο ως είθισται –εξ ου και το παράδοξο της εν λόγω φωτογραφίας στη σχετική γκαλερί- ενώ σε ερώτησή μας για το αν θα βγάλουμε τουλάχιστον φωτογραφία της αρχικής εντεκάδας η απάντησή του ήταν και πάλι αρνητική.

Γερμανική Ακαδημία (Κ. Μπιμπισίδης): Χατζηδημητρίου (60’ Μήτσιος), Δαδακίδης, Σιαμαντάς, Τσάκαλος, Γογοβίτης, Πουλτουρτζίδης, Γρηγοριάδης, Μαργαρίτης, Μαγγενάκης (61’ Πολυκράτης), Μπλάτζιος, Ρεφανίδης (79’ Πέτσας)

Αετοί Θεσσαλονίκης 2015 (Μ. Παπουλίδης): Jorghi, Τσανάκας, Γραμματικόπουλος (56’ Μαντσόκης), Τυροβούζης, Καρακεχαγιόγλου, Γραμπής, Τάπος, Τσονίδης, Κλαψίδης, Καλεμτζής (67’ Χρηστίδης), Παπαθανασίου

Διαιτησία: Παλιούρας (Κουφός – Νταούκας)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.