wrapper

Συγκροτήθηκαν οι όμιλοι της Γ' ερασιτεχνικής ως ακολούθως:


1ος ΟΜΙΛΟΣ

Α.Ο. ΘΡΑΚΗΣ
Α.Ο. ΜΕΣΗΜΒΡΙΑΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ
ΔΑΦΝΗ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ
ΣΜΥΡΝΑΪΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΟΥ


2ος ΟΜΙΛΟΣ

Α.Ε. ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΑΣΤΡΑΠΗ ΘΕΣ
Α.Σ. ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ
ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
ΚΥΨΕΛΗ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
ΝΙΚΗ ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑΣ
Π.Α.Ο.Κ. ΠΟΛΙΧΝΗΣ
ΠΥΡΣΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ


3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΝΑΓΓΕΝΗΣΗ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΤΑΠΥΡΓΙΟΥ
ΕΛΠΙΔΕΣ ΦΟΙΝΙΚΑ 2011
ΕΡΜΗΣ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ
ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΓΡΑΣ
ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ
ΜΑΡΑΘΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗ 1926

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΤΟΣ ΑΝΩ ΣΤΑΥΡΟΥ
ΒΟΡΡΑΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
ΔΟΞΑ ΓΕΡΑΚΑΡΟΥΣ
ΜΑΚΕΔΩΝ ΕΥΟΣΜΟΥ
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν. ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ
Π.Α.Ο. ΚΑΡΤΕΡΩΝ
ΣΑΝΤΟΣ
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΧΟΛΑΡΙΟΥ


O τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Μακεδονίας της αγωνιστικής περιόδου 2018 - 2019

Με απόφαση του διοικητικού συμβουλίου της ΕΠΣ Μακεδονίας καθορίστηκε ο τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Μακεδονίας της αγωνιστικής περιόδου 2018 – 2019:

Γ’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τριάντα μία (31) ομάδες δήλωσαν συμμετοχή στη Γ’ Ερασιτεχνική κατηγορία οι οποίες χωρίστηκαν σε τέσσερις (4) ομίλους των 7 και των 8 ομάδων.

Όταν ολοκληρωθούν οι διπλοί αγώνες (α’ και β’ γύρος) σε κάθε όμιλο και σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων (του ιδίου ομίλου), προκειμένου για θέσεις που δίνουν δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες των επόμενων φάσεων (διεκδίκησης προβιβασμού), κατά τα κατωτέρω, ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών - Ερασιτεχνικών Πρωταθλημάτων.

Οι πρωταθλήτριες ομάδες σ’ όλους τους ομίλους (1ος, 2ος , 3ος και 4ος) ανέρχονται απευθείας στη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2019 – 2020.

Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και στους τέσσερις ομίλους (1ος, 2ος, 3ος, 4ος) ακολουθούν οι αγώνες play offς για την ανάδειξη των ομάδων που θα προβιβαστούν στην ανώτερη κατηγορία.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η, 3η, 4η και 5η θέση σ’ όλους τους ομίλους θα αγωνιστούν στα play offs κάθε ομίλου.

Οι παραπάνω ομάδες θα συγκροτήσουν ένα νέο όμιλο των τεσσάρων ομάδων, οι οποίες θ’ αγωνιστούν μεταξύ τους σ’ ένα μίνι πρωτάθλημα των τριών αγωνιστικών και με bonus βαθμών, σύμφωνα με τη θέση που θα καταλάβουν στο βαθμολογικό πίνακα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα η ομάδα που θα καταλάβει τη δεύτερη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 1 και θα ξεκινήσει με τρεις (3) βαθμούς, η ομάδα που θα καταλάβει την τρίτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 2 και θα ξεκινήσει με δύο (2) βαθμούς, η ομάδα που θα καταλάβει την τέταρτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 3 και θα ξεκινήσει με ένα (1) βαθμό και η ομάδα που θα καταλάβει την πέμπτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 4 και θα ξεκινήσει και αυτή με ένα (1) βαθμό.

Η σειρά των αγώνων θα διεξαχθούν με τον παρακάτω κλειδάριθμο: 1η αγωνιστική: 1 Χ 3, 2 Χ 4, 2η αγωνιστική: 1 Χ 4, 2 Χ 3 και 3η αγωνιστική: 1 Χ 2, 3 Χ 4.

Μετά την ολοκλήρωση των παραπάνω αγώνων, αν υπάρξει ισοβαθμία μεταξύ των ομάδων ισχύουν όσα προβλέπονται στο άρθρο 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών – Ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων. Σε περίπτωση που χρειαστεί να διεξαχθεί αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο, τότε αυτό θα επιλεγεί σύμφωνα με την απόλυτη κρίση της Επιτροπής Πρωταθλημάτων.

Η ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση σ’ όλους τους ομίλους, μετά την ολοκλήρωση των τριών αγωνιστικών, θα αναδειχθεί δευτεραθλήτρια του ομίλου και θα ανέλθει στη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία για την αγων. περίοδο 2019 – 2020.

Επίσης, θα ανέλθει στη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία και η ομάδα που θα καταλάβει τη δεύτερη θέση στο μίνι πρωτάθλημα του 4ου ομίλου.

Έτσι, συνολικά θα ανέλθουν εννέα (9) ομάδες στη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2019-2020, ήτοι οι τέσσερις (4) πρωταθλήτριες κάθε ομίλου και με τη διαδικασία των play-offs ακόμη τέσσερις (4) δευτεραθλήτριες κάθε ομίλου και η τριταθλήτρια του 4ου ομίλου.

Προσθήκη σχολίου

Σχετικά Άρθρα