Παρά το φτωχό σκορ (1-0), η ομάδα Κ17 του ΠΑΟΚ πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Άρη στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής και πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος Νέων (ειδικής βαθμολογίας).

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 21’ όταν ο Γκαργκαλατσίδης μετά από ωραία ενέργεια πάσαρε στον Ευθυμίου, εκείνος τρίπλαρε αποφεύγοντας τον τερματοφύλακα Παπουτσή κι ενώ έκανε το σουτ, ήρθε σαν τρέιλερ ο Καλλίδης και λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή την έδιωξε μακριά. Ο Άρης απάντησε με σουτ του Μπουλγκουρίδη στο 24’ το οποίο απέκρουσε ο Σιαμπάνης. Στο 25’ ο Πότσι δοκίμασε το πόδι του αλλά και πάλι ο πορτιέρο του δικεφάλου επενέβη και μπλόκαρε τη μπάλα. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 34’ όταν ο Παύλος Σταυρίδης έκανε μια εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο επερχόμενος Εμμανουηλίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 40’ (τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου) ο Ευθυμίου κινήθηκε παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή και με ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφήνοντας άναυδο τον Παπουτσή, σκοράροντας για το 1-0.

Στην επανάληψη, μετά από μια ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα, ο Άρης ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και έχασε μέχρι το 60’ τρεις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 64’ ο ΠΑΟΚ απείλησε με το σουτ του Τσιγγάρα, αλλά ο Παπουτσής επενέβη σωστά και απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα, ο δικέφαλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσέλα το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γαϊτανίδης, όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο και πέρασε άουτ. Ακολούθησαν ευκαιρίες για τον Άρη χωρίς ωστόσο να έχουν κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε.

ΠΑΟΚ (Α. Ζαζόπουλος): Σιαμπάνης, Λυρατζής (65' Παπαδόπουλος), Πολύζος (65' Μουτζούρης), Ευφραιμίδης, Τσέλα, Μenelau, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας, Δούμτσης, Γκαργκαλατσίδης (52' Κυζιρίδης), Ευθυμίου (62' Γαιτανίδης)

Άρης (Δ. Σίτσας): Παπουτσής, Καλλίδης, Μπαξεβάνος, Poci, Μπουλγκουρίδης, Σταυρίδης (63' Μπινίκος), Εμμανουηλίδης (70' Δουζδαμπάνης), Ψωματάκης (41' Κοντοπούλης), Καρβούνης (65' Ισσόπουλος), Σωτηριάδης (60' Λαμάι), Γκόλτσιος (65' Κασιάνος)

Διαιτησία: Πετκάκης (Σπανός - Τσούκας)

*. Πολύ καλοί και σταθεροί οι δύο τερματοφύλακες πραγματοποίησαν εμφάνιση αντάξια της φανέλας που φοράνε.

*. Πάνω από 10 αστυνομικοί βρέθηκαν στο πλαστικό γήπεδο της Μίκρας, ωστόσο δεν συνέβη τίποτα και η συμπεριφορά όλων των φιλάθλων ήταν κοσμιωτάτη.

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Ιορδάνης Κεστελίδης

Περιγραφή: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Κάμερα / Σχόλιο: Μιχάλης Μυλωνάς

Μοντάζ / Παραγωγή: Hideout Productions